SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

RTÜK’ten LİG TV’ye ‘reklam’ cezası

“beIN Media Group Dijital Televizyon Yayıncılığı” adlı Katarlı firmaya satılan Digitürk bünyesinde yayın yapan Lig TV’nin uyanıklığı RTÜK’e takıldı. Lig Tv, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan tarafından aylarca sümen altında bekletildikten sonra yayınlanan ve maç sırasında ekranda reklam yasağı getiren Yönetmeliği ihlal ettiği gerekçesiyle ceza aldı. Lig TV’nin daha önce de benzer konuda uyarı cezası aldığı belirtilerek bu kez idari para cezası aldığı öğrenildi.

Güncellenme: 12:06, 11/09/2015
RTÜK’ten LİG TV’ye ‘reklam’ cezası

Ali Ekber ERTÜRK / ANKARA

Lig TV'de yayınlanan Gaziantepspor – Beşiktaş maçını, şikayet üzerine masaya yatıran RTÜK, yeni çıkan yönetmeliğe rağmen tam 21 kez bant reklam yayınlandığını tespit etti. Lig Tv'nin, “Yönetmeliği çiğnemiş gibi görünmemek için” reklamları, aut, korner, taç gibi maç sırasındaki kısa duraklamalara denk getirdiğini farkeden RTÜK, “Maç sırasındaki kısa duraksamalar, ‘ara' olarak kabul edilemez” dedi ve cezayı kesti.

KORNERDE REKLAM VEREMEZSİN

“Korner arasında reklam yayınlanamaz” diyen RTÜK, ‘ara verme'yi de şu şekilde tanımladı: “Spor karşılaşmalarında, karşılaşmaya ara verilmesinin gerekçesi olarak sporcuların taktik çalışması, oyunun değerlendirilmesi ve oyuncuların dinlenmesi hususları odak noktada tutulmalıdır. Bu hususları içermeyen herhangi bir ara ya da duraksamada yapılan ticari iletişim uygulaması, Yönetmelik'te yapılan değişikliğin ruhuna aykırıdır.”