SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Basketbol tarihinde bugüne kadar hiç Avrupa ve Dünya şampiyonasına katılamamış, aynı zamanda olimpiyatlarda basketbol dalında mücadele etmemiş olan İzlanda'yı yenmemiz hiç  de kolay olmadı. İzlanda'nın basketbol tarihindeki enbüyükbaşarısı geçen yıl hayatını kaybeden Olafur Rafnsson'nın şuanki FIBA Avrupa başkanımız sayın Turgay Demirel'e karşı 2010- 2014 yılları için hiç umulmadık bir şekilde FIBA Avrupa başkanlığı seçimini kazanması olmuştu.

Önce FIBA Avrupa başkanlığı, sonrasında ise Avrupa şampiyonasında ilk kez yer almaları,genç yaşta hayatını kaybeden İzlandalı başkanın ülkes iadına basketbol fitilini ateşlediğinin de bir göstergesi oldu. Bu şampiyonada oluşturdukları algı, ileride avrupa basketbolunda sürekliliği iolacak bir takımın daha gelmekte olduğu şeklinde.

AZ sayıda olmalarına rağmen sempatik tavırları ile şampiyonanın seyircisi ödülüne layık olan taraftarları ile ve oynadıkları güzel basketbol ile herkesin gönlünde ilk avrupa şampiyonalarında tahtkurmay ıbaşardılar. Kapasitelerini bilincinde olarak oynamaya çalıştıkları basit basketbol o kadar hoşuma gittiki,keşke tüm altyapı antrenörlerimiz çocuklarımıza bu tarz basketbolu oynatma cesareti gösterebilseler diye düşündüm.

Aşağı yukarı hepsi aynı fiziksel özelliklere sahip İzlanda takımı, sayı yedikten sonra ribaundu alan oyuncunun dripling ile ortaya girerek saliseler içerisinde topu koşturmaya başlaması ile karşıalanda penetre edip boşadamı bularak sayıya gitmeleri altyapı takımlarımız için gerçekten ders niteliğinde idi. Hücumda sahaya yayılmaları ise imrenilecek kadar başarılı. Tüm bunların doğal sonucu olarakda üst üste iki dripling yapamayan yıldız şutörleri hiçbir zaman olmayacak..!Bu tarz basketbolun ödülünü uzun vadede alacaklarına şüphem yok.

İzlanda takımı sürekli adam değişerek bitmeyen bir enerji ile baskılı savunma yapmaların eticesinde eşleşme sorunuda yaşamıyorlar ve dolayısı ile rakiplerin hücumda topu uzunlara geçirmelerine de engel olmaya çalışarak basketbolun doğrularından vazgeçmeyerek onları düzen dışına çıkarmaya çalışıyorlar. Gösterdikleri bu mücadele için İzlanda takımını kutluyor ve doğruları yapmaya çalıştıkları için kendilerine saygı duyuyorum.

Yayınlanma Tarihi:09:44,