SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Aziz Yıldırım ile Seba’yı karşılaştırmak yanlış olur”

Türkiye’de uzun yıllar görev yapan Christoph Daum, geçen yıl aramızdan ayrılan Süleyman Seba ile çalıştığı için çok mutlu olduğunu söylerken, “Aziz Yıldırım ile Seba’yı karşılaştırmak yanlış olur” yorumunu yaptı.

Güncellenme: 08:21, 11/09/2015
“Aziz Yıldırım ile Seba’yı karşılaştırmak yanlış olur”

Beşiktaş, Fenerbahçe ve Bursaspor'da teknik direktörlük yapan Alman Christoph Daum, önemli açıklamalar yaptı. Four Four Two dergisine röportaj veren Daum, Türkiye'deki günleriyle ilgili bilinmeyenleri anlatırken, geçen yıl aramızdan ayrılan Beşiktaş efsanesi Süleyman Seba'ya övgüler yağdırdı. Çalıştığı dönemle ilgili her şeyin kaydını tuttuğunu dile getiren Alman hoca, futbolcularla konuşmalarından rakip analizlerine, transferlere kadar her konuyu ayrı ayrı dosyaladığını belirtti.

HİÇ İŞİME KARIŞMADI

Daum şunları söyledi: Şampiyonluğun şifresi her sezon için, her kulüp için değişir. Beşiktaş'ı şampiyon yaptığımdamüthiş bir ekiple çalıştım. Mehmet, Rıza, Feyyaz, Ali, Metin… Hepsi eğitimli, efendi, bilgili futbolculardı. Süleyman Seba gibi bir yöneticiyle çalıştım. Onu tanıdığımiçin çokmutluyum. Onun gibi bir başkan tanımadım. Hiçbir zaman işlerimize karışmadı. Seba başka türlü yetişmiş, yaşı daha farklı bir insandı. Aziz Yıldırım ile Seba'yı karşılaştırmamız yanlış olur.

20070927.105631_DAUM4

MÜKEMMELİ İSTERİM

Futbolcularımın ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını istiyorum. Skor iyi diye arkama yaslanamam. Her maç bir fırsattır. Belki o maçta futbolcularıma yeni bir şey kazandırırım. Mükemmel olmayı hedef olarak görmezsem oyuncuya hiçbir şey yaptıramam. Almanya'da futbolcularımın motive olmaları için cam üstünde yürüttüğüm de oldu, prim verdiğimde… Türk futbolcusu duygusal. Almanya'da futbolcunun kalbine girmek zordur, Türkiye'deyse beynine…

EVRA’YI ALABİLİRDİK

Futbolcuları güvendiğim insanlara izletir ve gelişimlerini gözlemlerim. Fenerbahçe'ye Robert Kovac'ı istedim, alamadık. Juventus'a gitti. Çok futbolcuları parlamadan istedim ama kulüplere söz geçiremedim. Birçoğunu Aziz Yıldırım istemedi. O hep Roberto Carlos'u istedi ve sonunda aldı. Carlos yerine Abidal'i alması için direttim. Essien’i izlettim mesela. Keşfedilmeden Patrice Evra'yı alabiliyorduk? Hamit'i almayı çok istedim ama Hamit gelmek istemedi.

FDC29D37354ACA7574FF47AB88CE6938

TRANSERİ KOCAMAN YAPTI

Fenerbahçe’de bütün transferler Aykut Kocaman ve yönetim tarafından yapılıyordu. Hangi futbolcuları istediğimi söylüyordum ama stoper istesem forvet getiriliyordu! Roberto Carlos ve Vederson elimizdeyken bir anda Andre Santos alındı. Akıl almayacak bir iş. Kilit futbolcular önemlidir. Sakatlıkları oyununuzu berbat edebilir. Pierre van Hooijdonk çok sık ve uzun süreli sakatlıklar yaşamıştı. Tedavisi için sık sık Hollanda'ya gidiyordu. Bu yüzden Anelka'yı aldık.

uemit-oezat-fc-koeln-514

ÜMİT GARİP BİR ADAM

Bir daha Denizli'deki gibi bir maç olmayacak çünkü dünyanın hiçbir yerinde maçlar 116 dakika sürmez! Zaman zaman bazı futbolcuları farklı yerlerde oynattım. Bunu ne zaman yapıyorsam bilin ki elimde o mevkide oynatacak oyuncu yoktur. Hiç kimse Ümit Özat'ın sol kanatta oynamasını beklemiyordu. Belki Ümit bile bilmiyordu bu yeteneğini. Ben onu ön libero olarak almıştım, defansif orta saha da oynattım, sol tarafta oynadı, Köln'de de sağ tarafta oynadı. Garip bir adam.

ENKE İÇİN UYARMIŞTIM

Aklınıza gelebilecek her şeyin kaydını tutarım. Bütün toplantılarımı, görüşmelerimi yazarım. Futbolculara sürekli puanlar veririm. Bunu bütün teknik direktörlüğüm boyunca yaptım. Her birini tek tek elimle yazarım. Robert Enke'yle yaptığım görüşmeden sonra yazdıklarım burada. Robert'in psikolojik rahatsızlığını çok önceden biliyordum. Rahatsızlığını menajerine söyledim. O da biliyordu ama Robert'in üzerinden para kazanmak için beni dinlemedi. Çok üzgünüm.

Yayınlanma Tarihi:08:16,