SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Barcelona’nın Arjantinli futbolcusu Javier Mascherano’nun başı, İspanya Maliyesi ile dertte.. İspanya’dan 1,5 milyon Euro vergi kaçırdığı iddiaları araştırılan Mascherano hakkında savcılığın iki ayrı suçtan dava açacağı bildirildi.

İspanya Maliyesi, Portekiz’de çıkan bir haberin ardından harekete geçtiği ve soruşturma başlattığı öğrenildi. El Pais gazetesinin verdiği haberde, Mascherano’nun Portekiz’in Madeira adasındaki serbest bölgeyi kullanarak vergi kaçırdığı şeklindeki iddiaları araştıran Maliye Bakanlığı’nın, Arjantinli futbolcunun Liverpool’da forma giydiği dönemde Madeira ve Miami’de kurdurduğu iki şirket aracılığıyla vergi kaçırdığının ve Barcelona’da oynarken de aynı yöntemi devam ettirdiğinin tespit edildiği ileri sürüldü.

 

BORCUNU ÖDEDİ

Barcelona’ya 2010 yazında transfer olan Mascherano’nun 2011’de 587 bin 822 Euro, 2012’de 968 bin 907 Euro vergi kaçırdığı yazılırken, Arjantinli futbolcunun hakkında soruşturma açılmasından sonra 200 bin Euro’luk faiz farkıyla yaklaşık 1,5 milyon Euro’luk vergi borcunu ödediği ifade edildi.

Tecrübeli oyuncunun, olası bir cezayı en az indirgemek için, söz konusu borcu faiziyle birlikte ödediği öne sürüldü. 31 yaşındaki futbolcunun 2013 ve 2014 yıllarına ilişkin vergilerini de maliyenin belirlediği kriterlere göre ödediği kaydedildi.