SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Emre, Egemen, Kuyt ve Webo gibi yüksek maaş alan isimlerle yolları ayıran ve 12 milyon Euro’luk tasarruf sağlayan İtalyan sportif direktör maç başı ücretlerde de devrim gibi bir karar aldı. Buna göre oyunculara galibiyetlerde tam, beraberliklerde yarım maç başı ücret verilmeye başlandı, yenilgilerde ise hiçbir ödeme yapılmayacak.

Giuliano Terraneo'yu sezon başında sportif direktörlük koltuğuna oturtan Fenerbahçe'de birçok alanda yepyeni bir dönemin kapıları açıldı.

Transfer konusunda önemli adımlar atan sarı-lacivertli kulüp, futbol takımının maaş sisteminde de önemli değişikliklere gitti. 2003 yılında İspanyol devi Barcelona'da Jaume Llaurado'nun seçim ekibinde yer alan Terraneo, o dönem kongreyi kazanan Joan La Porta'nın yönetiminde CEO olarak çalışan Ferran Soriano'nun uygulamalarını 2015 yılında Fenerbahçe'ye uyarladı.

İlk olarak tıpkı Ferran Soriano'nun 2003-04 sezonu başında Katalan kulübünde uyguladığı gibi maaş sistemini düzenleyen ve özellikle maç başı ücretlerde farklı kuralları uygulayan Giuliano Terraneo, Barcelona sistemini sarı-lacivertli kulübe getirdi. Takımda yüksek maaşı olan Egemen Korkmaz, Emre Belözoğlu, Selçuk Şahin, Bekir İrtegün, Mert Günok, Pierre Webo ve Dirk Kuyt gibi isimlerin ayrılmasıyla ilk etapta 12 milyon Euro’luk ciddi bir tasarruf sağlandı.

KUPADA BİTTİ

Fenerbahçe'de çok tartışılan maç başı ücretlerde de devrim gibi bir karar alındı. Buna göre yerli ve yabancı tüm oyuncular galibiyetlerde tam, beraberliklerde yarım maç başı ücret alacak. Yenilgilerde maç başı ücret ödenmeyecek. Ziraat Türkiye Kupası'nda ise maç başı ücret uygulaması tamamen kaldırıldı.

Ferran Soriano'nun Barcelona'da maçların yüzde 60'ında oynama zorunluluğu koymasına benzer olan bu uygulamayla Fenerbahçe'nin maddi bir rahatlama elde etmesi bekleniyor.

ÖZEL BİR PROJE

Fenerbahçe'de futbol takımının idari sorumluluğunu alan Giuliano Terraneo, 2003 yılında Barcelona'ya da danışmanlık yapmıştı. O dönem İspanyol kulübünde CEO olarak görev alan Ferran Soriano, maç başı ücretlerde yeniliğe giderek, son yıllarda Real Madrid hegemonyasında kalan takımını ayağa kaldırmaya çalışmıştı.

Örneğin oyuncuların bu primden faydalanması için yüzde 60 oranda 45 dakikadan fazla süre sahada kalması gerekiyordu. Ayrıca bu rakamı tutturamayan oyunculara sezon sonu sadece yüzde 40 bonus uygulanıyordu. Giuliano Terraneo da ilk kez görev aldığı Fenerbahçe'de benzer uygulamaları hayata soktu.

İLETİŞİM UZMANI

Futbol dünyasını çok iyi tanıyan Giuliano Terraneo özellikle İngiliz ve İspanyol kulüpleri ile kurduğu iletişim sayesinde avantaj sağlıyor. Hem kulüp yönetimlerini hem de teknik kadroları iyi bilen Terraneo, Arsene Wenger'le arkadaşlığını kullanıp Arsenal ve zamanında Soriano ile irtibat kurarak Barcelona için görevler almıştı. Ayrıca ülkesi İtalya'da da Inter ve Lazio'da aynı görevi yapması sayesinde ciddi tecrübeler edinmişti.

Milliyet

Yayınlanma Tarihi:08:49,