SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ataman’a göre yenilginin sebebi

A Milli Takım Başantrenörü Ergin Ataman, "Çocuklar yeteri kadar dinlenemediler. Rakip de son dünya ikincisi Sırbistan olunca direnç koyamadık" dedi.

Güncellenme: 20:30, 09/09/2015
Ataman’a göre yenilginin sebebi

2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası’ndaki dördüncü maçında Sırbistan’a 91-72 yenilen A Milli Takım’ın başantrenörü Ergin Ataman, Almanya ile yaptıkları karşılaşmanın ardından dinlenemediklerini ve dünya ikincisi Sırbistan’a direnç gösteremediklerini söyledi.

Ataman, karşılaşmanın ardından yaptığı değerlendirmede, maça düşük enerjide başladıklarını ve özellikle ilk periyotta rakibe 30 sayı atma imkanı verdiklerini belirtti.

Hücumda ve savunmada hedefledikleri hiçbir şeyi yapamadıklarını kaydeden tecrübeli çalıştırıcı, şunları kaydetti:

“Belki buna bahane olarak sığınmamak lazım. Bu bir gerçek. Dün büyük bir enerji sarf ettik ve bizim maç geç saatte bittiği için 21.00-22.00 gibi otelde olduk. Yemek yedik. Çocuklar ancak yatıp, uyumaları, dinlenmeleri… Sabah erkenden kalkıp salonda oluyorsunuz. Ne teknik ne taktik bir hazırlık yapamıyorsunuz. Antrenman yapamıyorsunuz. Çocuklar yeteri kadar dinlenemediler. Rakip de son dünya ikincisi Sırbistan olunca direnç koyamadık. Sadece devre arasında, kaybetsek de direnç koymamız gerektiğini, basketbol oynamamız gerektiğini konuştuk. Çocuklar da buna üçüncü periyotta karşılık verdi. Üçüncü periyotta farkı 12 sayıya kadar indirdik ancak sonra yine enerjimiz yeterli olmadı.”

Ataman, son 5 dakikada fark 14-15 sayıda olduğu sırada İzlanda ile yarın yapacakları karşılaşmayı düşünerek hareket ettiklerini vurguladı.

Turnuvada sürpriz sonuçlar da alındığını ifade eden Ergin Ataman, İtalya’nın İspanya’yı yenmesinin turnuvanın en büyük sürprizlerinden olduğunu dile getirdi.

– “3 galibiyete ulaşmamız lazım”

Organizasyona gelirken ay-yıldızlı ekip için gerçekçi hedefin 3 galibiyet almak olduğuna işaret eden başantrenör Ataman, şu ifadeleri kullandı:

“Biz bunu gerçekleştirmeye çalışacağız. Artık diğer sonuçlar gruptaki yerimizi belli edecek. Bakalım göreceğiz. Biz şu anda İzlanda maçına konsantre olmalıyız. İzlanda’nın belki galibiyeti yok ama Sırbistan maçı dışında herkesle başa baş oynadı. Gruptan çıkmak için İzlanda’yı yenip 3 galibiyete ulaşmamız lazım.”

Ataman, Sırbistan'ın gruptan çıkmayı garantilediğini, yarın İtalya maçına asılmaması durumda bunun milli takım için iyi olmayacağını kaydetti.

Çok fazla Türk taraftarın salonda olmamasına da değinen Ataman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şaşırtıcı. Gişelerde bilet satılmıyor, ‘bilet tükendi’ deniyor. Türkler’de bilet yok. Büyük bir hayal kırıklığı. Avantajı bırakın, tamamen dezavantajdı. İtalya maçı aynı şekilde. Bizim için büyük bir sürpriz. Buradan inşallah yarın kazanıp Fransa’ya geçeceğiz. Artık Fransa’daki taraftarlarımızdan destek bekliyoruz ve ümit ediyorum ki FIBA, Türk seyircilerine yeteri kadar bilet verir.”

Milli basketbolcu Oğuz Savaş da Sırbistan maçının bekledikleri gibi geçmediğini, birinci periyotta geriye düştüklerini ve yeniden rakibi yakalamanın kolay olmadığını ifade etti.

Direnç gösterdiklerini ancak güçlerinin yetmediğine dikkati çeken tecrübeli oyuncu, Sırbistan’ın iyi bir takım olduğunu belirterek, “Maça iyi başladılar. Onları tebrik ediyorum” diye konuştu.