SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) grup elemelerinde 8. hafta maçlarının ardından gruplarda finallere kalacak takımlar şekillenmeye başladı.

Son 2 haftaya girilen elemelerde A Grubu’nda İzlanda ve Çek Cumhuriyeti, E Grubu’nda İngiltere ve G Grubu’nda Avusturya finallere kalmayı şimdiden garantiledi.

A Grubu’nda Hollanda’yı 3-0 yenerek 12 puanla 3’üncülüğe yükselen Türkiye, 18 yıl aranın ardından rakibini ilk kez mağlup ederken, play-off turuna kalma konusunda da önemli bir avantaj yakaladı. 19’ar puanla grubun ilk iki sırasında yer alan İzlanda ve Çek Cumhuriyeti ise EURO 2016 finallerine katılmayı garantiledi.

Türkiye, grupta kalan 2 maçında Çek Cumhuriyeti ile deplasmanda, İzlanda ile evinde oynayacak. 10 puanı bulunan Hollanda ise Kazakistan deplasmanının ardından Çek Cumhuriyeti’ni ağırlayacak.

Şampiyonanın en tecrübeli takımlarından Hollanda, play-off turuna katılma şansını kaybetmesi halinde 32 yıl aranın ardından ilk kez turnuvada yer alamayacak. Türkiye ise gruptaki 3’üncülüğünü koruması ve play-off turunu geçmesi halinde 4. kez şampiyonaya katılma şansı elde edecek.

GALLER VE BELÇİKA FAVORİ

B Grubu’nda 18 puana sahip Galler ile 17 puanlı Belçika ilk iki sırada bulunuyor.

Finallere kalma adına önemli şansa sahip bu iki takımı 13 puanla İsrail ve 11 puanla Bosna Hersek izliyor. Grupta kalan kalan son 2 maçından birisini kazanmaları halinde Galler ve Belçika finallere kalmayı garantileyecek.

İSPANYA AVANTAJLI

Son 2 Avrupa Şampiyonası’nı zirvede kapatan İspanya, C Grubu’nda topladığı 21 puanla finallere kalmak adına önemli bir avantaja sahip.

Üç takımın rakipleriyle puan farkını açtığı grupta 19 puana sahip Slovakya ile 16 puanlı Ukrayna arasında ise doğrudan finallere kalma adına mücadelede yaşanıyor. Slovakya son iki maçında Belarus ve Lüksemburg, Ukrayna ise Makedonya ve İspanya ile karşılaşacak.

ALMANYA LİDER

Son dünya şampiyonu ve turnuvanın favorilerinden Almanya, D Grubu’nda 19 puanla ilk sırada yer alıyor.

Grupta Polonya (17 puan), İrlanda Cumhuriyeti (15 puan) ve İskoçya (11 puan) arasında finallere veya play-off’a kalmak için mücadele yaşanacak.

TÜM MAÇLARINI KAZANAN İNGİLTERE BİLETİ KAPTI!

E Grubu’nda çıktığı 8 maçta 24 puan toplayarak dikkati çeken İngiltere, finallere katılmayı garantilemiş durumda.

İkinci sırada yer alan İsviçre, topladığı 15 puanla finallere doğrudan katılmak için avantajı elinde tutuyor. Birbirlerine yakın puanları bulunan Slovenya, Estonya ve Litvanya’nın da gruptan çıkma şansı bulunuyor.

YUNANİSTAN HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYOR

Kuzey İrlanda (17 puan) ve Romanya (16 puan) arasında liderlik mücadelesinin yaşandığı F Grubu’nda Macaristan ve Finlandiya ise gruptan çıkma mücadelesi veriyor.

EURO 2004’de şampiyonluğa ulaşan Yunanistan ise eski formundan çok uzak bir görüntü çiziyor. Grupta 3 puan toplayabilen Yunanistan, 6 puanlı Faroe Adaları’nın ardında grupta son sırada yer alıyor.

NAMAĞLUP AVUSTURYA FİNALLERDE

G Grubu’nda 22 puanı bulunan Avusturya, finallere katılmaya hak kazanarak dikkatleri üzerine çekti.

Rusya, İsveç ve Karadağ’ın son 2 maçında alacağı sonuçlar, gruptan doğrudan çıkacak ve play-off maçı oynayacak diğer takımı belirleyecek.

İTALYA’YA YAKIN TAKİP

Turnuvanın tecrübeli takımlarından İtalya’nın 18 puanla ilk sırada yer aldığı H Grubu’nda ise Norveç (16 puan) ve Hırvatistan (15 puan) zirve takibini bırakmıyor.

Grupta ilk 3 sırada yer almayı garantileyen bu takımlar arasında liderlik mücadelesinin son maça kadar sürmesi bekleniyor.

PORTEKİZ ÖNDE GÖTÜRÜYOR

5 takımın yer aldığı I Grubu’nda ise bir maç eksiği bulunan 15 puanlı Portekiz’in liderlik adına önemli bir avantajı bulunuyor.

Danimarka ve Arnavutluk ise gruptan çıkmak için mücadele veriyor.

Yayınlanma Tarihi:16:26,