SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kaan BORA

Tam bir sene önceydi… A Milli Takım, 9 Eylül 2014 günü Rejkavik'de İzlanda'ya 3-0 kaybedip EURO2016 elemelerine ağır bir darbeyle başlamıştı. Gerçi rakip bize sürekli ters gelen İskandinav ekolünün bir temsilcisiydi.

Ancak o günlerde kimse tarihinde hiç büyük turnuva oynamamış bu ufak ülkenin bitime 2 maç kala Fransa vizesi alacağına ihtimal vermiyordu. İzlanda yenilgisinin ardından İstanbul'daki Çek Cumhuriyeti mağlubiyeti ve deplasmandaki Letonya beraberliği Türkiye'yi grubun dibine doğru sürüklüyordu. Ama bir şansımız vardı.

YENİ STATÜ BÜYÜK ŞANS

EURO 2016'daki takım sayısı 24'e yükseltilmiş ve grupta 3. takıma da play-off oynama şansı doğmuştu. Kazakistan'la hayata dönen milliler Mart ayı sonunda Amsterdam'daki Hollanda beraberliğiyle ayağa kalktı. Bu karşılaşmanın özellikle ilk yarısında Portakallar'ı sürklase eden A Milli Takım'ın hakkıydı kesinlikle galibiyet ama tecrübe eksikliği ve Sneijder gibi bir yıldızı bir anlık unutmak bize 2 puana malolmuştu.

Letonya önünde son anda yaşanan şok Konya'daki Hollanda sınavını bizim için ‘olmak ya da olmamak' havasına soktu. Rakibini sahadan silen milli takım karakter sahibi oyunculardan kurulu bir takım olduğunu gösterdi, 90'lı yılların sonundan itibaren ilk kez dünya futbolunun önde gelen ekollerinden birini dize getirip, kırılma noktasını geçti.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Artık bu saatten sonra milli takımın en azından Play-Off'a gidecek 4 puanı alması işten bile değil… Kalan 2 maçı da finalleri garantileyen 2 takımla oynayacağız. Yani bize karşı motivasyonları biraz düşük olacaktır.Deplasmandaki Çek sınavından berabere ayrılsak bile grubun finalindeki İzlanda maçını geçmek bizi baraj maçlarına taşıyacaktır.

En iyi 3. kontenjanı açısından 13 Ekim'deki Letonya-Kazakistan karşılaşması çok önemli. Kazaklar eğer Riga'da bir sürpriz yapıp kazanırsa Letonya önündeki 4 puanlık kayıp silinmiş olacak bunun yerine Kazakistan'dan aldığımız 6 puan hesaba katılacak. Bu da bizi en iyi 3.'lükkonusunda bir adım öne taşıyacak. Ancak en iyi takımların ilk iki kontenjanından finallere direkt olarak gideceğini hesap edersek barajda da karşımıza çok güçlü, ürkütücü bir rakip çıkmayacaktır.

Bir ara dikenlerle bezenen Fransa yolu artık açık gözüküyor.

Yayınlanma Tarihi:09:14,