SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Aslında gün spor konuşulacak gün değil, ancak yazmak için kısmet bugünmüş. Ülkedeki gergin atmosfer gölgesinde, gurbette var olma mücadelesi veren Basketbol Milli Takımımız'ın, Avrupa Şampiyonası'na İtalya galibiyeti ile iyi başlangıç yapmış olması hepimizi mutlu etti. Ancak devamında bizleri nelerin beklediğini biliyor olmamız, İspanya mağlubiyeti ile Almanya'nın hedef maçlarımızdan biri olduğu ve kazanmaktan başka alternatifimizin olmaması, bizi heyecanlandırmaktadır.

1993'te Berlin'deki Avrupa Şampiyonası'nda oyuncu olan federasyon başkanımız Harun Erdenay'lı milli takımı, genç bir hakem olarak canlı izleme fırsatı bulmuştum. Hatırlanacağı gibi o gün gruptan çıkamayıp, dönen kadro yıllarca bizlere büyük başarılar kazandırdı.

Basketbol ile ilgilenmeye başladığım yılların milli takımında birçok yıldız oyuncumuz vardı. Efe, Erman, Kara Mehmet, Necati, Melih ağabeylerin ilk beşi oluşturduğu milli takımımızdan beri, her dönemde Avrupa çapında star şutörümüz oldu. Sevgili Erman Kunter ile başlayan, Harun Erdenay, Ufuk Sarıca, İbrahim Kutluay ile devam eden ve giderek daha kolektif oyun anlayışına dönen basketbol ile git gide azalan şutör-yıldızlarımız, yeni jenerasyon ile bu rolü de yabancı furyası ile birlikte ABD'li Dixon'a kaptırmak üzere. İleriye dönük olarak bu şampiyonadan ve özellikle de Almanya maçından beklentim, henüz bulamadığımız şutör yıldızımızı bulmamız ve/veya yaratmamız.

Bu rol için adayım Melih Mahmutoğlu. Bu potansiyele sahip olduğuna yürekten inandığım Melih'in daha çok çalışarak, yukarıda bahsettiğim ağabeyleri gibi ileride Türk spor tarihine adını altın harflerle yazdıracağına şüphem yok.

Almanya'nın kadro derinliğinin ve ev sahibi olmasının getirdiği artı moral-motivasyonu saha içerisinde bozabilmek için Ergin Ataman ve arkadaşlarının 2-2-1 zone press dönüşünde, adam adama ya da 2-1-2 zone savunmalar haricinde, Nowitzki, Schaffartzik ve Schröder için ekstra önlem almaları gerektiğini düşünüyorum. Bu önlemlerle Almanları oyun düzeni dışına itmemiz gerekmektedi

Buradan şampiyona öncesi ve sırasında gerekli sinerjiyi yaratmak için yeterli çabayı göremediğim federasyonumuzun da dikkatini çekmek isterim. Ya yeterli çalışma yapılmıyor, ya da önceki yıllarda o kadar başarılı olundu ki, bu yıl yapılanlar sönük kaldı! Bizlere şua ana kadar ulaşan algı bu. Biraz daha gayret lütfen.

 

Yayınlanma Tarihi:15:26,