SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Doğru kadro doğru sonuç

7 Eylül 2015

FUTBOL ilginç bir spor. Zaten bu nedenle de çok seviliyor. Fransa'da yapılacak 2016 Avrupa Şampiyonası eleme grupları belirlendiğinde tüm otoriteler Hollanda'nın lider, Türkiye'nin de ikinci sıradan çıkacağını düşünüyordu. Futbolun cilvesine bakın ki, dün Konya'da ise iki favori takım, grubu üçüncü sırada bitirme yolunda avantaj sağlamak için birbirleriyle karşılaştı.

Doğru bir kadronun ve iyi motivasyonun istenilen sonucu getirdiğini dün gördük.İki yıl önce İstanbul'da son grup maçında Hollanda'ya 2-0 yenilerek Dünya Kupası için play-off oynama hakkını kaybeden FatihTerim ve öğrencileri, bu kez ne yaptığını bilen bir sistemle sahaya çıktı.

Letonya maçına sağ bekte başlayan ve hiçbir varlık gösteremeyen OzanTufan'ın orta alanda ne kadar etkili olduğunu gördük. Çok doğru hamleler yapıp, birçok önemli Hollanda atağını kesen Ozan, bence dün geceki galibiyetin gizli mimarıydı. Skor üstünlüğünü erken yakalamamız en büyük avantajımızdı. Çünkü Hollanda için maç öncesi beraberlik de yeterliydi.

Özellikle Arda'nın golünün ardından oyunun kontrolünü eline aldık. Hollanda'nın topla oynamasına izin verdik ama kendi ceza sahamız civarında onlara boş alan bırakmadık. Hollanda'yı Sneijder'in uzaktan şutlarına mahkum ettik. Volkan Babacan'ın maçın başında yaptığı kritik kurtarış ise oyunun kırılma anıydı.

İkinci yarıda defansında önemli boşluklar veren Hollanda'nın açıklarını iyi değerlendirmemiz gerekirdi. Ancak bitime dakikalar kala organize bir şekilde çıktık ve 3. golü atarak Hollanda'nın fişini resmen çektik.

Bu arada son yıllarda Hollanda'yı hiç bu kadar kötü görmemiştim. İzlanda'ya iki maçta da yenilmelerine şaşmamak lazım. Letonya bile Hollanda'dan daha organize bir takım. Hollanda karşısında bence 4 puan kazandık. Neden mi? İkili averajda Hollanda'nın önüne geçtiğimiz için artık kalan iki maçtan 4 puan almamız bile play-off için yeterli olacak.

Grup’ta 2'şer maç kaldı. İzlanda ve Çek Cumhuriyeti büyük ihtimalle Fransa'ya doğrudan gidecekler. Hedefe bu kadar yaklaşmışken, son 2 maçta ÇekCumhuriyeti ve İzlanda'ya karşı en az 4 puanla sahadan ayrılmak artık şart oldu.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek