SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası D Grubu 3. maçında Belçika, Litvanya’yı son saniyede Pierre Antoine Gillet’in attığı basketle 76-74 yendi.

Letonya’nın başkenti Riga’da oynanan karşılaşma baştan sona çekişmeli geçti. Litvanya, ilk çeyrekte rakibine 20-12 üstünlük sağlamasına rağmen Belçika oyundan kopmadı ve devre sonunda 35-35 beraberliği yakaladı. Belçika, etkili olduğu 3. çeyreği de 57-54 önde geçmeyi başardı. Karşılaşmanın son periyotunda ise iki takım da üstünlük için büyük bir mücadele verdi. Skorun kopmadığı bu çeyreğin son saniyesinde Belçika, Gillet ile basketi buldu ve karşılaşmayı 76-74 kazandı.

Litvanya, ribauntlarda rakibine 36-22 üstünlük kurmasına rağmen 13 adet 3 sayılık atıştan sadece birini sayıya çevirerek yüzde 8 gibi düşük bir oran yakaladı. Belçika’da Matt Lojeski attığı 20 sayının yanı sıra 3 ribaunt ve 5 asistlik bir performans sergilerken, Jonathan Tabu ise 16 sayıyla galibiyette rol oynadı. Litvanya’da ise Jonas Valanciunas’ın 25 sayı ve 12 ribaundluk performansı galibiyet için yetmedi.

Bu sonuçla Litvanya gruptaki ilk yenilgisini alırken, Belçika ikinci galibiyetine ulaştı.