SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ataman: “Yarın kazanan…”

A Milli Takım, yarın Almanya ile yapacağı maçın hazırlıklarını tamamladı. Başantrenör Ataman, ""Yarın kazanan takım yüzde 99 gruptan çıkmayı garantiler gibi olur" dedi.

Güncellenme: 22:11, 07/09/2015
Ataman: “Yarın kazanan…”

2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda mücadele eden A Milli Takım, yarın Almanya’ya karşı oynayacağı maçın hazırlıklarını tamamladı.

Milliler, başantrenör Ergin Ataman yönetiminde, B Grubu karşılaşmaların oynandığı Berlin’deki Mercedes-Benz Arena’da antrenman gerçekleştirdi. Basına son 15 dakikası açık olan idmanda oyuncuların ısınma hareketlerinin ardından taktik ve şut çalışması yaptığı öğrenildi.

İdmandan sonra AA muhabirine değerlendirmede bulunan Ataman, Almanya maçının önemine dikkati çekerek, “Yarın kazanan takım yüzde 99 gruptan çıkmayı garantiler gibi olur” diye konuştu.

Hem İtalya hem Almanya galibiyetlerinin ay-yıldızlı ekibi gruptan çıkarabileceğine inandığını belirten Ataman, “Turnuvaya gelirken iki tane hedef maç belirlemiştik. Bunlar İtalya ve Almanya maçları. Teknik ve fiziksel gücümüzle yarın kazanmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Takımda herhangi bir sakat oyuncunun olmadığını ancak iki günün yorgunluğunun bulunduğunu belirten tecrübeli çalıştırıcı, özellikle İtalya maçında harcanan mental ve fiziksel yorgunluğun İspanya maçında kendini gösterdiğine işaret etti.

Bugün taktik bir antrenman yaparak, oyuncuların rahatlama fırsatı bulduğunu anlatan Ataman, bundan dolayı yarınki maçta herhangi bir sorunla karşılaşacağını düşünmediğini söyledi.

Türkiye’deki terör saldırılarından dolayı oyuncuların İspanya maçından sonra üzüntülü olduklarının hatırlatılması üzerine de Ataman, şunları kaydetti:

“Şimdi tabii ki ülkemizdeki bu tip saldırılar ve şehitlerimiz bizi çok üzüyor. Maçtan sonra bunu yaşadık sıcağı sıcağına. Ama bizim elimizden gelen bir şey yok. Bu konuda devletimizin her türlü tedbiri alıp, bunları yok edeceğini düşünüyoruz, ümit ediyoruz. Biz ise burada Türk bayrağını en iyi şekilde tüm Avrupa’ya göstermek istiyoruz. Türkün gücünü, bizim mücadele ettiğimiz basketbol sahasında göstermemiz lazım. Biz bütün gücümüzle kazanmaya çalışacağız. Türkiye’nin her alanda güçlü olduğunu tüm dünyaya göstermek istiyoruz.”

– Ersan İlyasova

Milli oyuncu Ersan İlyasova da şampiyonadaki her maçın önemli olduğunu belirterek, İtalya’ya karşı tam konsantre olduklarını ve maçı kazandıklarını, ikinci maçta İspanya’ya karşı ise kötü başladıklarını dile getirdi.

Maçta sayı farkının açıldığında güçlü bir takım karşısında bunu kapatmanın zor olduğunu belirten tecrübeli oyuncu, “Turnuvada 3 maç daha var. Almanya maçı çok önem taşıyor. İtalya’ya karşı çıktığımız gibi kazanmamız gereken bir maç” şeklinde konuştu.

Almanya’nın, Dirk Nowitzki’nin katılımıyla daha iyi bir takım olduğunu belirten Ersan İlyasova ancak bu oyuncunun eskisi gibi hızlı olmadığını ve savunmada kendileri için bunun avantaj sağlayabileceğini kaydetti.

Tecrübeli basketbolcu, İspanya mağlubiyetiyle ilişkin olarak da “Sonuçta İspanya bu. Avrupa şampiyonluğu var. Bunlara karşı kaybetmek de var kazanmak da. Farklı kaybettiğimiz için üzüldük. İyi basketbol oynamadık. Her şey olabiliyor. O yüzden geçtiğimiz maçtan ders alarak neyi yanlış yaptık neyi doğru yaptık bunlardan faydalanıp Almanya maçına götürmek gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.