SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ataman galibiyetle başlamak istiyor

Türkiye Basketbol Milli Takımı Başantrenörü Ergin Ataman, 2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası'na galibiyetle başlamak istediklerini söyledi.

Güncellenme: 01:09, 04/09/2015
Ataman galibiyetle başlamak istiyor

Türkiye Basketbol Milli Takımı Başantrenörü Ergin Ataman, 2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda (EuroBasket 2015) zorlu bir grupta yer aldıklarını söyledi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de açıklamalarda bulunan Ataman, gerçekçi bakıldığında aynı grupta yer aldıkları İspanya ve Sırbistan’ın turnuvanın en güçlü kadrolarına sahip olduğunu belirterek, “Biz de ilk 3’ün içinde yer almak için tabii ki direkt rakiplerimizden birisini (Almanya veya İtalya) yenerek başlarsak bu avantaj olur. Öyle bir gruptayız ki 5 takım da birbirini yenebilecek güçte. Sürprizler de olabilir. Bu yüzden galibiyetle başlamak, hem moral hem de puanlama açısından çok önemli. İtalyan gazetelerinde okuyorum, onlar da aynı şeyi düşünüyorlar” ifadelerini kullandı.

İTALYA MAÇINI DEĞERLENDİRDİ

Türkiye’nin, cumartesi günü ilk maçında karşılaşacağı İtalya’nın hem Amerikan Basketbol Ligi (NBA) hem de THY Avrupa Ligi’nde oynayan çok kaliteli isimlere sahip olduğuna dikkati çeken Ataman, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bizim buradaki tek dayanağımız takımın enerjisi ve gençliği. Hazırlık maçlarında ortaya koyduğumuz baskılı savunmayla İtalyanları düzen dışına çıkartıp sert bir basketbolla maçı kazanmaya çalışacağız. Bireysel yetenekleri çok üst düzey oyuncuları var. Bizim için tehlikeli olan özellikle dış adamları, çok iyi şutörleri var. Pivotları da şut kullanıyor. Daha çok dış atışa yönelik oyun tarzları var. İstatistiklere bakınca çok sayıda 3 sayılık atış kullanıyorlar. Savunmada da NBA takımı gibi oynuyorlar. Biraz da ağır bir görüntüleri var izlediğiniz zaman. Tabii ki resmi maç, çok genç bir kadromuz var. İlk maç ve çok önemli maç. Göreceğiz, ben de çocukların göstereceği performansı merak ediyorum.”

Ataman, grup maçlarının Berlin’de oynanmasının, seyirci açısından büyük avantaj olduğunu vurgulayarak, “Kendimizi, ev sahibi gibi görüyoruz. Çok ciddi anlamda destek olacak. Bizim için çok ciddi bir avantaj. Berlin ve diğer şehirlerden gelecek seyirciler bizi destekleyecek. Herkesin milli takımı en iyi şekilde destekleyeceğini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.