SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futboldaki transfer skandalları

Grosskreutz'un transferinin gerçekleşmemesi, akıllara dünyada ve ülkemizde yaşanan transfer skandallarını akıllara getirdi.

GROSSKREUTZ FIFA, Galatasaray’ın Borussia Dortmund’dan kadrosuna kattığı Kevin Grosskreutz’a, zamanında Transfer Eşleştirme Sistemi’ne kaydının yapılmadığı gerekçesiyle lisans hakkı vermedi. FIFA, sarı-kırmızılıların imzasız belge gönderdiğini açıkldı. 3 yıllık sözleşme imzalanan Alman futbolcu, sezonun ikinci yarısında forma giyebilecek.
FRANCK RIBERY 1 Ocak 2005'te Galatasaray'a Metz'den transfer edilen Ribery, parasını alamadığı gerekçesiyle sözleşmesini feshederek takımdan ayrıldı. Fransız futbolcu, 23 Haziran 2005'te şu ifadeleri kullanmıştı; "Galatasaray’a geldiğimden beri sadece bir kez para aldım. Şubat ayında transfer peşinatımın küçük bir bölümünü aldım. Sezon sonuna kadar başka para almadım. Ne maaş ne de başka prim. Galatasaray Kulübü’nde pek çok sorun var"
ROBERT ENKE 2003 sezonunda başında Barcelona'dan transfer edilen Robert Enke, Fenerbahçe'de fazla kalamadı! Sezonun ilk maçında, Saracoğlu'nda İstanbulspor'dan 3 gol yiyen Alman file bekçisi, ertesi gün İstanbul'u terk etti. Enke, 2009 yılında intihar ederek hayatına son verdi.
SAYED MOAWAD Trabzonspor'a transferinden önce Mısır'ın en iyi sol bek oyuncusu olduğu söyleniyordu... Kiralık olarak transfer edilen Moawad sadece 4 maça çıktıktan sonra sezon sonunda Al-Ahly'ye imza attı.
CHRISTOPH OHEN Menajerleri tarafından Real Madrid forması giymiş futbolcu olarak pazarlanarak Beşiktaş’a büyük umutlarla getirilen Ohen’in aslında sadece 1991 yılında 1 sezon Real Madrid B takımı olan Castilla da forma giydiği geç öğrenilmiştir. Bu geç gelen istihbarat Beşiktaş’a pahalıya malolmuştur.
DAVID DE GEA Real Madrid haftalardır peşinde koştuğu İspanyol kaleci David De Gea’yı transferin son gününde bir dakikayla kaçırdı. Manchester United ile Real Madrid kulüpleri birbirini suçlarken, sonuç olarak transfer gerçekleşmedi.
CAMPBELL - TRABZONSPOR Trabzonspor Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, 1999 yılındaki bir maçtan sonra golcü oyuncu Campbell için, "Gol makinesi diye aldık çamaşır makinesi çıktı. Yamyam" demişti. O dönem İngiltere ayağa kalkarken, futbolcunun menajeri FIFA'ya başvurdu.
SADECE UJFALUSİ GELDİ 2011-2012 sezonun başında Ünal Aysal'ın Madrid'e giderek getirmek istediği Forlan, Ujfalusi ve Reyes 3'lüsünden sadece Çek savunma oyuncusunu kadrosuna katabildi. Galatasaray, 3 futbolcunun transferi için görüşmelere başladığını KAP'a bildirmişti.
REYES Galatasaray'ın Atletico'da kazandığının 2 katı para vermesine rağmen kabul etmeyen Reyes, Aysal'ın Süper Üçlüsünden ayrılan ilk isim oldu.
FORLAN Geçtiğimiz senelerde adı sürekli Süper Lig ekipleriyle yazılan Diego Forlan, Türkiye'ye gelemeyenler isimlerden...
RUNE LANGE 2000 yılında 12 milyon mark karşılığı Norveç'in Tromso takımından Trabzonspor'a transfer edilen Lange, bord-mavili kulüpten 650 bin dolar peşin para almış; ancak daha sonra, 45 gün içerisinde aylık ödemeleri yapılmadığı için serbest kalmıştır.
JOAO MOUTINHO Porto’da forma giydiği dönemde Tottenham’ın transfer etmek istediği Moutinho, Portolu yöneticilerin forumda yaptığı bir hata sonucu transfer gerçekleşmedi.