SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İsrail askerlerinin Filistin genç milli futbol takımının kalecisi 15 yaşındaki Ömer ez-Zaanin’i gözaltına aldığı bildirildi.

Filistin Futbol Federasyonunun internet sitesinde yer alan açıklamada, Ömer ez-Zaanin’in babası Remzi ez-Zaanin, oğlunun Doğu Kudüs’teki evinin önünde bir gerekçe gösterilmeden İsrail askerleri tarafından gözaltına alındığını federasyona ilettiği ifade edildi.

Açıklamada, “Zaanin’in tutuklanması, İsrail’in sistematik şekilde her yönteme başvurarak Filistin sporunu hedef aldığının ve gelişmesini engellediğinin göstergesidir” ifadesi kullanıldı.

İsrail’in yaptıkları konusunda hesap vermesi noktasında uluslararası spor değerlerine ve sözleşmelere bağlı kalındığı vurgulanan açıklamada, federasyonun Zaanin’in gözaltına alınmasını kınadığı kaydedildi.

Filistin Futbol Federasyonu, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliğine (FIFA), özellikle de futbolcular başta olmak üzere Filistinli sporcu, antrenör, hakem ve yetkililerin yerel ve uluslararası müsabakalara katılmalarını engellediği gerekçesiyle İsrail’in FIFA üyeliğinin askıya alınması için şikayet başvurusunda bulunmuştu. Ancak Filistin Futbol Federasyonu Başkanı Cibril el-Racub, mayıs ayında baskıların ve Filistinli sporcuların hareketlerinin kolaylaştırılacağı yönündeki vaatleri gerekçe göstererek şikayet başvurusunu geri çekmişti

Yayınlanma Tarihi:11:26,