SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), 2016 FIFA Reform Kurulu'nun ilk toplantısının sona erdiğini açıkladı.

2016 FIFA Reform Kurulu Başkanı François Carrard, FIFA'nın internet sitesinde yer alan açıklamasında, İsviçre'nin başkenti Bern'de düzenlenen 2 günlük toplantının yapıcı olduğunu belirterek, “FIFA Denetim Kurulu Başkanı Domenico Scala'nın da görüşlerini paylaştığı toplantı, yoğun ve verimli geçti. Toplantı boyunca FIFA'nın yönetimi, finansal mekanizmalar, çeşitli kurulların sorumlulukları ve kapsamları hakkında konuşuldu” ifadelerine yer verdi.

Ay sonunda FIFA İcra Kurulu'na gelişmelerle ilgili bir taslak sunacağı bilgisini paylaşan Carrard, FIFA'nın ticari ortaklarının da içinde bulunduğu gruplarla yapılacak istişare sonrası bağımsız bir danışma kurulu oluşturacaklarını belirtti.

2016 FIFA Reform Kurulu'nun sonraki toplantısı, 16-18 Ekim'de gerçekleştirilecek ABD'nin, mayıs ayında FIFA'nın üst düzey 9 yöneticisi ile 5 spor pazarlama şirketi yöneticisine rüşvet, kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarından dava açmasının ardından oluşturulan kurul, FIFA'nın yönetimi ve yapısını yeniden düzenlemek için çalışıyor.

FIFA Başkanı Blatter, yolsuzluk iddiaları sebebiyle 26 Şubat tarihindeki başkanlık seçimi için aday olmamış ve görevinden ayrılacağını açıklamıştı.