SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hakemler çuvalladı

1 Eylül 2015

Daha henüz sezonun üçüncü haftası olmasına rağmen hakemler maç sonucuna etki eden hatalarıyla gündemi belirlediler. Kimisi bariz penaltıyı vermezken,kimisi de net kırmızıyı atladı. Tamam hakem hata yapar ancak sen herkesin gördüğü çok açık ihlalleri atlar maçın sonucunu belirler sen o zaman hedef tahtasına oturtulursun.

Hakemlerimiz de gördüğüm en büyük eksik; kendi yönettikleri 90 dakika içinde bile standartı yakalayamamış olmaları. Örneğin; Konyaspor-Galatasaray maçında Fırat Aydınus, Carole'ü ikinci sarıdan kırmızı ile ihraç etti. Bana göre her iki kartı da doğruydu. Ancak Carole'ün gördüğü ikinci kartlık hareketin bire bir aynısını hemen sonra Konyasporlu oyuncu yaptı, ancak o kart görmedi. Hal böyle olunca hakem maç içinde güvenilirliğini kaybediyor.

Trabzonspor-Akhisar Belediye maçında Alper Ulusoy vardı. Gördüğünü çalmaya çalıştı. Eyyam yapmadı. Fakat çok önemli penaltı yorum hataları vardı. Bana göre Trabzonspor lehine çaldığı penaltı düdüğü yanlıştı. Değerlendirmediği iki pozisyon vardı ki; onlar da kabak gibi penaltıydı ve Trabzonspor mağdur oldu. Bir tanesi kalecinin Yusuf'a yaptığı müdahaleydi. Kaleci topa temas etti ancak aynı anda Yusuf'u biçti. Bu gibi durumlarda ‘kaleci ya da oyuncu topa müdahale etti oyun devam' demek çok yanlış. Savunmacı kontrollü olmak zorunda.Diğer pozisyon ise Akhisar savunma oyuncusunun elle oynamasıydı. O daha da açık bir ihlaldi.

Gaziantep-Beşiktaş maçında Cüneyt Çakır başarılıydı. İşini ciddiye alınca iyi maçlar yönetiyor.

Fenerbahçe-Antalyaspor maçında Bülent Yıldırım maçın sonucunu belirleyen adamdı. Nani'ye yapılan açık penaltıyı ve kırmızıyı vermezken, son dakikada çaldığı faul düdüğünden gol geldi. Onun da faulle uzaktan yakından ilgisi yoktu.

Hele bir Tolga Özkalfa yönetimi vardı ki; evlere şenlik. Sivasspor-Osmanlı maçında ihraç etmesi gereken Boye'yu atmadı ve o da gitti son dakikada beraberlik golünü buldu. Ayrıca Osmanlıspor'dan bir oyuncuya da yok kırmızı kart çıkardı. Mersin İdman Yurdu ligin başından bu yana hakemler tarafından mağdur ediliyor.

Kayserispor maçında Nakoulma'ya yapılan hareketin karşılığı kırmızı olmalıydı. Yaşar Kemal Uğurlu kırmızısını çıkaramayınca kırmızı-lacivertliler büyük avantajı kaybetti. O sırada maç 1-0 Mersin lehineydi. Sonrasında maçı Kayserispor 2-1 kazandı. Şimdi senin hakemin böyle maç yönetirse; buna başkan başkan Ali Kahramanlı ne yapsın, Mesut Bakkal ne yapsın?

Bakmayın siz şimdi yöneticilerin sesi çıkmıyor, ilerleyen haftalarda kıyameti koparırlar.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek