SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe teknik direktörü Vitor Pereira’nın basın toplantısı yorumcu Rıdvan Dilmen’i bir hayli sinirlendirdi.

Portekizli teknik adamın Atromitos maçı sonrası basıntoplantısı basın mensupları ile yaptığı konuşmayı eleştiren Rıdvan Dilmen, “Hayatımda Vitor Pereira’nın bu basın toplantısı kadar kötü bir basın toplantısı görmedim. Kaç dakikadır ha ha, hi, hi, hi… Ben olsam şu anda %100 futbol izlemezdim. Bu nasıl basın toplantısı ya?” diyerek tepki gösterdi.

VOLKAN FORMAYI KAPMAK İSTİYOR 2 tane tam kanat oyuncusu geldi Fenerbahçe’ye. Pereira 2. yarıda orta sahayı üçledi. Volkan Şen formayı kapmak istiyor, iştahlı oynuyor. Rize’deki maçı gördükten sonra, Kadıköy’deki maçları gördükten sonra deplasmanda birkaç maç daha bekleyeceğiz.

2 TANE SANTRAFOR KALDI Geniş kadrodan 2 tane santrafor kaldı. Oyun yapısı 5 günde, 2 kez değişti. Antrenör açısından bu biraz daha pozitif bir duruma geçebilir. Rakip zayıf da olsa, 3-0 kazanmak önemli.

CANER MÜTHİŞ OYNADI Caner müthiş oynadı. Bir tane şut attı, kaleciden döndü. İlk yarıda Şener etkili, ikinci yarıda Caner etkili. Al-veri de oynuyor Caner orta saha gibi. Aldı, koştu… Çalım atıyor. Bunlar orta saha oyuncusunun işleri. Caner bence Türkiye’nin en iyi oyuncularından 1 ya da 2. sidir.

OYUNCUNUN MEVKİİSİ OLUR Fernandao etkili bir oyuncu. Uçlarda oynaması lazım. Diego çok şey yapmak istiyor. Ama her oyuncunun bir tane mevkiisi olur. Her yerde oynamaz. Bazı oyuncular vardır, Ozan, Necip gibi 3-4 bölgede sayabiliriz. Fernandao direkt forvet. Rakibin duran toplarında 3-4 tane uzaklaştırır.

Fernandao orta yapmasın. Fernandao’ya orta yapsınlar. Ceza sahasının içinde Fenerbahçe’nin kahramanı olur. Fernandao direkt bir santrfor oyuncusu, her yerde falan oynamaz. Diego’dan sol orta saha yaratmaya çalışmak, Brezilyalı oyuncunun etkinliğini azaltıyor. Her oyuncunun önce bir tane mevkisi olmalı.

DURAN TOP UYARISI Fenerbahçe’nin hala duran top golü yok. Hoca sürekli aynı oyuncuya attırıyor. Sürekli Diego kullanmasın. Biraz da Nani atsın, Caner atsın.

2 ÖN LİBERO ANTRENÖRÜN DOĞRUSU Ofansif yönü çok güçlü olmayan Topal ve Josef ile oynuyorsunuz. Bugün ilk maçı kazandıktan sonra bu antrenörün doğrusudur. Hala averaj lazımmış gibi saldıran bir takımın olması Fenerbahçe’nin sevdiği iştir. Özellikle 5. dakikadan sonra tur bitmişti.

TRANSFER ÖNERİSİ: SANTRAFOR Orta sahada çok bolluk var. Stoper bölgesinde, iki kenar beki de çabuk oyuncular. Özellikle forvet bölgesinde Van Persie hala soru işareti, yavaş form tutacak belli. Fernandao karta açık bir oyuncu. Bir santrafor lazım. Önce kanat oyuncusu olarak görmesinler, kanattan dönme santrafor almasınlar.

BEN BU SiSTEMİ SEVMEDİM 4-3-3’ü Fernandao ve Van Persie ile oynama şansın yok. Bazen forvetten bir oyuncu çıkartınca, pozisyon sayınız azalmaz. Rize ve buradaki değişiklikler antrenör artısı. Fernandao bugün çıkarken, Alper’i sokmak istedi. Acaba Sow olsa onu mu sokacaktı. Ben Rıdvan Dilmen olarak, Fernandao, Van Persie, Nani ve Sow’lu sistemi sevmedim.

RVP’NİN ZAMANA İHTİYACI VAR Van Persie’ye süperstar demem. Benim için star Messi, Ronaldo, Suarez, bir de Ibrahimovic’i koyarım yanlarına. Van Persie’nin biraz daha zamana ihtiyacı var. Ama güçlendiğini gördüm. Uzun zaman oynamamış bir oyuncu. Ritmini bulacaktır.

NANI’NİN MAKSİMUMU BUDUR Nani ne bunun üzerine çıkar, fizik olarak. Tabii 3-4 tane atabilir. Fizik olarak maksimumu budur. Gayretinde bir problem yok, isteğinde de yok. Nani, Diego, Fernandao, Van Persie… 2 de uçak bekin var. Ama ürettiğin zamanlar ilk yarılarda az var.

Skorer