SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde (KBSL) 2015-2016 sezonu fikstürü İstanbul’da çekildi.

Abdi İpekçi Spor Salonu’nda gerçekleştirilen fikstür çekimine, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Kadın Liglerinden Sorumlu Komisyon Üyeleri Bahar Akgün, Aydın Şerbetçioğlu ve Raşit Akın, TBF Ligler Direktörü Ayhan Özgümüş ile ligde mücadele edecek takımların temsilcileri katıldı.

Toplam 14 takımın yer aldığı KBSL’de 2015-2016 sezonu, iki devreli lig usulüne göre oynanacak. Normal sezonun 26 hafta süreceği ligde, ilk 8’e giren takımlar play-off’a yükselecek, son 2 sırayı alan takımlar ise Türkiye Kadınlar Basketbol 1. Ligi’ne düşecek.

Play-off serisi 0-0 başlayacak ve çeyrek finallerde 2, yarı finallerde de 3 galibiyet alan takımlar tur atlayacak. Final müsabakalarında ise rakibi karşısında 3 galibiyet alan takım, 2015-2016 sezonunun şampiyonu olacak.

KBSL’de yeni sezon hayacanı 17 Ekim Cumartesi günü başlayarak, sezonunun ilk yarısı 2 Ocak 2016 tarihinde sona erecek. Ligin ikinci yarısı 9 Ocak’ta start alacak ve normal sezon maçları 2 Nisan’da tamamlanacak.

– Yakın Doğu Üniversitesi’nin durumu

KBSL’nin yeni ekiplerinden Yakın Doğu Üniversitesi’nin, KKTC takımı olmasından kaynaklanan sorunuyla ilgili kararı TBF Yönetim Kurulu verecek.

FIBA ve TBF mevzuatı açısından bazı sorunlar yaşayıp, fikstür çekimi öncesi verilen sürede bir kısım belgeleri ibraz ederek KBSL’ye katılma hakkını elde eden ekip, fikstürde isimsiz olarak “14. Takım” şeklinde yer aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin durumunun, 31 Ağustos Pazartesi günü yapılacak TBF Yönetim Kurulu toplantısında kesin olarak karara bağlanacağı aktarıldı.

– İlk hafta programı

KBSL’de ilk hafta maçlarının programı şöyle:

İstanbul Üniversitesi-Beşiktaş

Fenerbahçe-Edirne Belediyesi Edirnespor

Abdullah Gül Üniversitesi-Mersin Büyükşehir Belediyespor

Hatay Büyükşehir Belediyespor-Adana BOTAŞ

Adana ASKİ-Canik Belediyespor

14. Takım-Basketbolu Geliştirenler Derneği

Orduspor-Galatasaray