SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve Sportif Direktörü Giuliano Terraneo HABERTÜRK TV’de merak edilenleri yanıtladı.

AZİZ YILDIRIM

“7-8 AY OLDU NEREDE FAİLLER?”

“Fenerbahçe’nin başına neler geldiğini bilmeden ahkem kesiyorsunuz. Çaykur Rizespor maçı sonrası kimin otobüsü kurşunlandı? Orada bir cinayet vardı. Bütün maçlar ertelendi. 7-8 ay oldu, failler nerede? Türkiye’de bir futbol takımını yok etmek için operasyon yapıldı. Ya örtbas edildi ya da bulunmuyor? Bunları hiç sormuyorsunuz, Fenerbahçe şampiyonluğu kaçırdı. Mehmet Topal’a yapılan? Aklımda hep acaba var… Nani ve Kjaer ‘Bir daha bu olaylar olur mu?’ diye soruyorlardı… Sporcuları yok etmek için operasyon yapıldı.”

“BUNUN CEVABINI DEVLET SÖYLEYECEK”

“Neden Fenerbahçe? Bunun cevabını devlet söyleyecek. O çocukların kılına zarar geleceğine 100 tane şampiyonluk kaçsın. Ne olacak ya? Rize’deki olay çözülmeden bu liglerin başlamaması gerekiyordu. Şampiyon olmak bir insanın ömründen değerli mi? Bu çocukların başına yine aynı şey gelirse ne olacak? Geçen sene sadece Diego’yu transfer ettik. Takım bir önceki sene kaç hafta önceden şampiyon olmuştu. 2 yıldır en az transferi biz yaptık. ‘Parayı nereden buldunuz?’ diyorlar, ben de onlara soruyorum nereden bulduklarını. Diğerleri parayı nereden buldu?” Biz sadece Genel Kurul’a, maliyeye ve SPK’ya hesap veririz.”

“HAKAN ŞÜKÜR’Ü ALMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ”

“2000 yılında Terraneo Inter’de görevliydi. O zaman dostluğumuz başladı… O dönem Terraneo evime geldi, Hakan Şükür’ü almak istediğini söyledi. Prosedür gereği bana ‘Siz alıp bize satar mısınız’ dedi. Sonra gidip Galatasaray’a anlaştılar. O zaman dostluğumuz başladı. Sürekli görüştük… 2006 yılında hoca lazım. Herkes Scolari’yi istiyor. Şenes Erzik’ten rica ettim, randevu için. Baktım ses çıkmıyor, Terraneo’yu aradım, randevu aldık. Gittik görüştük. Prensipte el sıkıştık. Sonra olumsuzluk çıktı. Zico’nun gelmesinde çok yardımcı oldu. Kiev’e elendikten sonra bir gecede Brezilya’da 5 tane transfer yaptık. Deivid, Kezman, Edu bu isimlerden. Terraneo kabul etmeseydi başka bir yabancı sportif direktör getirirdim.”

GIULIANO TERRANEO

“Aziz Yıldırım’la saygı ve sadakat içeren bir ilişkimiz var. Başkanımız ile ilk önce bir kaç oyuncu transferi görüşmek için bir araya geldik. Daha sonra ‘Sportfik direktör’ olmamı istedi. Üzerimizdeki baskının çok büyük olacağını ve kolay olmadığını söyledim. 24 saat düşündüm ve sonunda görev almaya başladım. Sevdiğim insanlarla çalışmak benim için çok önemli. Bu 10 transferi ben ve başkan ile beraber yaptık. Vitor Pereira’nın gelmesine ben karar verdim. Hocamızı getirmeden 2 gün önce başkana haber verdim. Daha sonra ihtiyacımız olan oyunculara baktık. Kararları alırken başkana bilgi vererek ilerledim. Hocamız ve başkanımızla beraber bu işi yürütmeye çalıştım. Her transferde her mevcut oyuncuyu izlerken de bilgileri paylaştık. Fenerbahçe ismi transferlerde çok yardımcı oldu, Çünkü çok büyük bir isim. Futbol dünyasında dostluklarım sayesinde hedeflerime ulaştım. Ama bir daha söylemek istiyorum, Fenerbahçe ismi bize çok yardımcı oldu. Transfer yaparken sadece oyuncularla iletişime geçtik. En karmaşık ve zorlandığımız isim Josef de Souza transferi oldu. Ancak Nani transferinde de çok zorlandığımızı söyleyebilirim. Van Persie transferinde zamana çok ihtiyacımız vardı. Manchester United ile aramızda olan iyi ilişki sayesinde bu transferi tamamlandık. Türkiye’deki transferlerde başkanımızın çok büyük katkıları oldu.”

AZİZ YILDIRIM

“Çocuklarım nerede okuyacak, ailem nerede oturacak, nerede antrenman yapacağım? diye soruyorlar. Parayı verdik, transfer ettik diye bir şey yok. Terraneo, Cape Verde’ye Nani’yle anlaşmamıza rağmen ikna etmeye gitti. Transferler çok kolay olmuyor? Terraneo bütün transferlerin aileleri ile görüşmeye gitti. En kolay sözleşme imzaladığım transfer Roberto Carlos.. Sao Paulo başkanı Josef de Souza için 12 milyon Euro istedi. Herkes internete giriyor, yorum yapıyor… Atınç’a 5-6 milyon Euro veriliyor, Souza’ya neden verilmesin. Souza’ya 8 milyon verilir mi diyorlar? Sen Souza’nın kim olduğunu biliyor musun? Dün Valencia maçını izliyorum. Bir izleyeyim dedim, sağ açığı…”

“Terraneo, Marcelo Bielsa ile konuştu. Sonra bana gelip ‘Bu hocayı getirirsem çok kavga ederim’ dedi, vazgeçtik.”

“Emre Belözoğlu’nu uzun yıllar hizmet etti, iyi bir oyuncuydu, bunları tartışmaya gerek yok. Emre’yi nasıl oynatacaksın? Hadi oynat… Hoca diyor ki benim sistemimde yer yok. Emre’nin yerinde olsam Başakşehir’e gitmezdim. Kendisine ‘Sana idarecilik verelim. 2 sene sonra Terraneo’nun yerine geç’ dedik. İhtiyaç var. Bu vasıflar onda vardı. Fenerbahçe’de kim gitmesi gerekiyorsa gider, Emre de öyle gitti. Emre’ye Fenerbahçe kapıları kapanmadı. Fenerbahçe’ye hizmet edenlere kapımız açıktır, yeter ki ihanet olmasın. Fenerbahçe konusunda hiç kimseyi affetmem. Kimseyi tanımam. Fenerbahçe’ye 25 yıl himzet ettim, 1 lira üzerime geçmedi.”

GIULIANO TERRANEO “Bizim projemiz çok net. 23-24 oyuncu kadromuz var. Oyuncuların çoğunluğunun alt yapıdan ve Fenerbahçe’yi kalpten seven isimler olmasını istiyoruz. Dünya ve Avrupa’nın büyük yıldızlarını buraya getirmek önemli olacak. Futbol bir 100 metre yarışı değil, uzun bir maraton. Rize maçında ilk 11’in 6 tanesi yeni transferdi. İstediklerimizi gerçekleştirmek için zamanımız var. Şu an yeni bir takım inşa ediliyor, Fenerbahçe bu süreçte kazanmak istiyor. Gelecek sezon takımı değiştirme düşüncemiz yok, eksiklere göre hareket edeceğiz. Üzerimizdeki baskının farkındayız. Bizim için finale kalan iki teknik direktör vardı; biri şu an İtalya’da çalışıyor. Ancak biz Pereira’yı tercih ettik. Çok fazla hocayla konuştuk. Capello ile de görüştük, diğer isimlerden biri Bielsa’ydı. Karakterli ve kendi geliştirmek isteyen bir hoca arıyorduk. Pereira’yı çok araştırdım. Kendisi ile çok görüştük, 3 aydır beraberiz ve çok mutluyuz.”

“Başkanımız söylediği gibi, transferleri yaptıktan sonra açıklamak gerekiyor. Feghouli o pozisyon için alternatif isimlerden birsi, sağ kanat için arayış sürüyor. Dün akşamki sonuçtan sonra Valencia ile fazla konuşmayacağız diye düşünüyorum. Hocamız savunmacılardan çok mutlu. Oraya bir çalışmamız yok.”

“Torino, Milan, Lazio ve Lecce’de futbol oynadım. Futbol hayatımdan sonra hemen ikinci ligde yöneticilik görevine başladım. Lazio ve Inter’de sportif direktör görevleri yaptım. Güzel bir iş ancak pazartesi sabah başlıyor, pazar gecesi sona eriyor. İstanbul çok güzel bir şehir, daha önceden de İstanbul’a geliyordum. Akşamları iyi yemek yerim, iyi yemek yemeyi severim. Burada yemekler bir harika.”

AZİZ YILDIRIM

“156 sene ile yargılandım, böyle bir şey olabilir mi? Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün v,cdanı rahat mı, merak ediyorum. Bülent Arınç’a da sesleniyorum. Hakkımda 6 küsür sene ceza verdiler. Vicdanı rahat mı? Bu yasanın çıkmasında sayın Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli ve Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum. Bu ülkede kumpas bittiyse mahkemede şimdi olacakları ve alınacak kararları göreceğiz. Şenes Erzik bizim hangi davamızda bulundu? Bize yardımcı olmadı. Şenes Erzik’e Azerbaycan FF Başkanı randevu vermiyordu. Araya girdim neden vermiyorsun dedim, buluşturdum ikisini. Konuşturmasınlar beni bak.. konuşturmasınlar… Eski TFF Başkanı Levent Bıçakcı, bizim olaylarda Trabzonspor’a akıl hocası oldu, ayıptır. UEFA bana şahi olarak ceza veremez, 45 dakika savunma yaptım. Şike davası geri çektirdiler. Şenes Bey’e sorun. Davayı biz geri çekmedik, çektirdiler. Şenes Erzik çıksın açıklasın. 3-10 Temmuz arasında televizyona çıkıp bizi suçlayanlar nerede? Aziz Yıldırım Ergenekon’un kasasıydı. AK Partili bir vekil de söylüyordu. İbrahim Akın’a ‘şike yaptık’ demesi için karşılığında lisans vereceklerdi. Baskı yaptılar. Biz yapılan haksız operasyondan dolayı üzüldük.” “Türkiye’de sivil ihtilal yapılıyordu ya kimse farkına varmadı. Şimdi kaçıyorlar, kırmızı bültenle aranıyorlar. 50 bin kişi ile Türkiye’de sivil darbe yapıyorlar. Suçu olmayan adam neden kaçıyor?”

“80 trilyonluk kombine geliri oldu. Bizim kulübümüz için bu bir rekor. 1 milyon üye projesinde 40 bini geçtik. Bu projeden 7 milyon lira gelir elde ettik. Fenerbahçe, 3 tane büyük proje yapıyor. FB Yandex 330 bin kişi tarafından indirilmiş. 3 milyon TL’lik arama yapılmış daha şimdiden. Gerekirse Messi’yi alacağım, en azından konuşmaya giderim. İbrahimovic için ciddiyiz dedik. Bize 2 sene daha uzatabiliriz, Milan’la Roma’yla görüşüyoruz. Olmazsa görüşürüz dediler. Terraneo sana senede 100 milyon dolay verirsem ne yaparsın anlat. eden almayayım? Van Persie nasıl geldi? İbrahimoviç geliyordu. Sorun Terraneo’ya… Ibrahimovic transferi Galatasaray’ın gündeminde yoktu zaten, siz şişirdiniz haberi. Galatasaray, Balotelli, Ibrahimovic bir de İspanya’da forvet sormuş. Bir kere aramış… Gündemlerinde yok. Bugüne kadar yaptığımız transferlerle Türkiye’nin önünü açtık.”

“2011’de Arda Turan için 15 milyon Euro teklif ettik. Bu sene de Türkiye’ye gelmek istiyorsan 5 milyon Euro vereceğiz dedim. Arda’nın futbolcuğu yönünden konuşuyorum. Arda Turan’ı herkes tanıyor. Ribery’nin menajeri G.Saray’dan ayrılıp gelmek istiyor dedi. Galatasaray’a ayıp olur dedim almadım. Ribery’nin menajeri bizim biraderin ofisine geldi.”

“Rize maçında son dakikada penaltıyı verse, işte o zaman Cüneyt Çakır’a iyi hakem derim. Ancak bana göre iyi bir hakem değil. Ben olduğum müddetçe Vitor Pereira burada kalacak. Ozan Tufan’ı federasyon seçimlerinin olduğu gün almaya karar verdim.”

GIULIANO TERRANEO Sow için gelen 15 milyon Euro’lık teklifi reddettik. Sow bizim için çok önemli bir oyuncu. Fenerbahçe’de kalmak istiyor mu, bilmiyoruz. Bu konuda kafamızda soru işaretleri var. Bu durum 2-3 güne kadar netleşir. Sow’un sözleşmesinde 17 milyon Euro’ya serbest kalır maddesi var. Bu bedeli veren olursa bizim yapabileceğimiz bir şey kalmaz.

AZİZ YILDIRIM “Sow bana ‘gitmek istemiyorum’ dedi. Sonra, gitmek istemiyorum idmana çıkmam diyormuş. Sow yolcu görünüyor. Kafasını karıştırmışlar. Huzuru bozanı affetmem.”

“2011 yılı kumpas yılıdır. Fenerbahçe üzerinden sivil ihtilal yapılmak istenmiştir. Bu davanın şike mike olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu dava bitmiştir. Bu dava kumpastır. Trabzon halkı bilsin; Fenerbahçe onların en çok dostu olduğu camiadır. Mahkeme şike yaptı derse, Trabzon halkı haklıdır. Kupa elbette onlara gidecektir. Mahkemeyi beklesinler.”

“1998-2014 yılları arasında toplam 358.370.750 dolar vergi ödedik. Ben diğer kulüplerle hiçbir zaman ilgilenmem. Her zaman kendi kulübüme ne yapabilirim ona bakarım.”

“Lig TV’nin yaptığı yanlış. Benim kulübümden gönderdiğim adam, benim takımım hakkında nasıl yorum yapacak? Tasvip etmiyorum.”

“Yunan takımıyla maç oynuyoruz. Türk medyası olmuş Yunan medyası. Yok faul varmış golde. Ya siz napıyorsunuz?”

“Helvacılar melvacılar, Şahinler mahinler, ne kadar Fenerbahçe düşmanı varsa oturmuş Kulüpler kanunu çalışıyor. Kanunu yapanlar benim gibi Metris’te yatanları spor dışında bırakmaya çalışıyor. Ben aptal değilim, bunlar Fenerbahçe düşmanı.”

“İsmail Kartal’ı yanıma çağırdım. gel seni Avrupa’ya eğitime göndereyim dedim. Aykut Kocaman’la görüşmüyorum. Muhattabım değiller.”

“Ergin Ataman milli takıma devam ederse biz sporcu göndermeyeceğiz. Oyunculara da kulübe de ceza versinler. Türkiye Basketbol Federasyonu başkanını aradım bugün söyledim. Benim muhatabım Ergin Ataman değil.”

Mahkeme bitsin görevi bırakacağım. Bir oyum var Ali Koç aday olursa ona vereceğim. Artık kaç sene daha yaşayacağım. Ailemle yaşamak istiyorum artık. Her şey temizlensin bırakacağım. Fenerbahçe benim için hastalık. Fenerbahçe’nin her şeyi hastalık benim için. Benim gibi adam bulamazsınız.”

 

Yayınlanma Tarihi:21:01,