SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avrupa’nın basketbolda önde gelen ülkelerinde federasyon başkanlıklarını eski milli basketbolcular yapıyor.

Son olarak Rusya Basketbol Federasyonu’nun başına Andrei Kirilenko’nun seçilmesi ile gözler, diğer ülkelerin federasyon başkanlarına çevrildi. Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı iken FIBA Avrupa Başkanlığı’na getirilen eski basketbolcu Turgay Demirel’in yerine yine eski bir milli oyuncu Harun Erdenay seçildi.

MAKEDONYA’DA BAŞKAN NAUMOSKI

Erdenay ile oyunculukları aynı döneme denk gelen ve Türkiye’de o zamanki adıyla Efes Pilsen ve Ülkerspor takımlarında forma giyen Petar Naumoski de federasyon başkanlığı yapan bir başka isim olarak dikkati çekiyor. Efes Pilsen’in 1996’daki Koraç Kupası’nı kaldırmasında önemli pay sahibi olan Naumoski, bu sene yapılan Makedonya Basketbol Federasyonu seçiminde başkanlık yarışını kazandı.

LİTVANYA’DA SABONIS

Federasyon başkanlığı yapan bir diğer basketbolcu ise yıldız oyuncu Arvydas Sabonis. Avrupa’da Zalgiris Kaunas’ın yanı sıra Real Madrid forması da giymiş olan Sabonis, daha sonra gittiği Amerikan Basketbol Ligi (NBA) takımlardından Portland Trail Blazers’te uzun süre forma giydi.

Oyunculuk kariyerinde elde ettiği unvanlara bir de federasyon başkanlığını ekleyen 50 yaşındaki Sabonis, hala Litvanya Basketbol Federasyonu Başkanlığı görevini yürütüyor.

Bosna Hersek’te de eski bir oyuncu olan federasyon başkanı Elmedin Konakovic ülke basketboluna yön veriyor.

YUNANİSTAN VASSILAKOPOULOS EMANET

Avrupa basketbolunun önemli ülkelerinden Yunanistan’da basketbol federasyonu başkanlığını George Vassilakopoulos yapıyor.

Yunanistan’ın Panathinaikos takımında forma giyen ve bir dönem de antrenörlük yapan 76 yaşındaki Vassilakopoulos, bir dönem FIBA Avrupa Başkanlığı’na da seçilmişti.

Yayınlanma Tarihi:15:36,