SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

 

Kota yarışmalarının başladığı günden bu yana olimpiyatlar için 5 branşta 21 sporcu, paralimpikte ise 3 ayrı branşta 6 sporcu ile golbol erkek ve kadın takımları 2016 Yaz Oyunları’na vize almayı başardı.

Türk sporcular 2016 Rio biletini atletizm, atıcılık, boks, yüzme ve kano branşlarında kazandı. Atletizmde 14, atıcılıkta 3, boksta 2, yüzme ve kanoda ise birer sporcu Brezilya’da olacak.

Türkiye, paralimpikte de görme engelliler atletizm, bedensel engelliler atıcılık ve bedensel engelliler yüzme branşlarında katılım hakkı elde etti.

2016 Rio Olimpiyatları için kota müsabakaları 2016 yılı haziran ayı sonuna kadar devam edecek.

Paralimpik Oyunları

Türkiye takımlar kategorisinde şu ana kadar Golbol Kadın ve Erkek Milli Takımları ile kota şansını yakaladı.

Paralimpik oyunlarda Türkiye’yi temsil edecek sporcular şöyle:

Görme engelliler atletizm: Mehmet Nesim Öner (1500 metre)

Bedensel engelliler atıcılık: Çağla Baş (10 metre havalı tüfek), Korhan Yamaç (50 metre tabanca) ve Cevat Karagöl (10 metre havalı tabanca)

Bedensel engelliler yüzme: Beytullah Eroğlu (50 metre sırtüstü) ve Özlem Kaya (50 metre serbest)

Rio yolcuları

2016 Rio Olimpiyatları için kota alan sporcular şöyle:

Atletizm: Sultan Haydar ve Nilay Esen (Kadınlar maraton), Bekir Karayel (Erkekler maraton), Ali Kaya (5 bin ve 10 bin metre), Kıvılcım Kaya Salman (Kadınlar çekiç atma), Emel Dereli (Kadınlar gülle atma), Ramil Guliyev ve Jak Ali Harvey (Erkekler 100 metre), Tuğba Güvenç ve Özlem Kaya (Kadınlar 3 bin metre engelli), Halil Akkaş ve Tarık Langat Akdağ (Erkekler 3 bin metre engelli), İlham Tanui Özbilen (Erkekler 1500 metre), Yasmani Capello Escobar (Erkekler 400 metre engelli)

Atıcılık: Yusuf Dikeç ve İsmail Keleş (10 metre havalı tabanca), Yavuz İlnam (Trap)

Boks: Onur Şipal ve Adem Kılıçcı

Yüzme: Nezir Kasap (Erkekler 400 metre serbest)

Kano: Lasma Liepa (Kadınlar K1 200 metre)