SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Olmuyor, olmuyor!

24 Ağustos 2015

MEİRELES ile Sow'un yerine Mehmet Topal-Van Persie montajı olumluydu. Ancak sorun yine kanatlardaydı. Zaten Hikmet Karaman top üretmekte zaaf gösteren Fenerbahçe orta sahasına tüm ikinci bloku yıkmış, Diego'yu da etkisiz kılmıştı. Ve Hasan Ali'nin kanadı… Nani pas trafiğinde Diego'ya biraz daha yaklaşınca o koridor Rize'nin iştahını kabartmıştı.

Nani-Van Persie işbirliği ile gelen gol “yıldız farkıydı”. Buna rağmen ev sahibinin tehdidi, dinmedi, aksine arttı. Çünkü ağır defansın arkasına atılan toplarla kademe yerlerde sürünüyor, her atak tehlike yaratıyor, oyunu soğutmaya yarayacak iki pas üst üste yapılamıyordu.

Topal-Souza ikilisiyle tıkanan göbeğe karşın Rize'nin penaltısına kadar gelindi. Karar da, sarı da isabetliydi. İlk 45'in defansif anlamda ayakta kalan tek ismi Volkan hem penaltıyı kurtardı, hem de riske girecek skoru… Düdük çalana kadar Rize'nin baskılı futbolu, Fenerbahçe'yi bunalttı.

Perreira'nın gecikmiş teşhisi doğruydu. İlk 45'te çift forvet lükstü, baskı kırılamıyordu. Alper girdikten ve de Topal'la yapışık oynayan Souza biraz daha ileri çıktıktan sonra Fenerbahçe kendine geldi. Rize'nin çıkışları durduruldu, hatta Alper'in hızı ille gollük enstantaneler bile yaşandı. Ama Fenerbahçe tempoyu düşürüp, top hakimiyetini alınca maçın bittiğini sandı.Oysa oynadığı futbol kötünün iyisiydi. Fatura da hemen kesildi.

Fenerbahçe'nin kadro kalitesinde veya mücadele gücünde sorun yok. Bizce sorun sistemde. LigTV spikerlerinin bile benzerlik yüzünden isimlerini şaşırdıkları Souza ile Mehmet Topal (veya Meireles) bir arada oynayamaz. Stilleri, futbola bakışları herşeyleri aynı. Nani'den orta sahanın kanadı da olmaz.

O zaman Diego tek kalıyor, ikili baskı görünce tıkanıp kalıyor, pas trafiği İstanbul trafiğine aratmıyor. Bu orta saha yetersizliğinde de iki forvet bonkörlük oluyor. Gökhan Gönül-Caner dönmediği sürece kanatların pası açılmaz, hele Alves- Kjaer gibi tanktan bozma defansla Volkan huzura kavuşamaz. Yine bizce; Sow'a artık kapı gösterilmeli. Ozan Tufan orta sahaya mutlaka monte edilmeli. Persie forvette tek olmalı, Nani ikinci forvet gibi hücuma katılmalı. Şu kadro futbolun hakkını vermeli.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek