SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, katıldığı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım, transferlerden görüştükleri yıldız futbolculara, kulüpte forma giyen isimlere gelen tekliflerden şike davasına kadar birçok konuda konuştu.

İşte Yıldırım’ın tüm açıklamaları;

Şehit ailelerine sabır diliyorum. Artık sözlerle değil, bu kanın artık durdurulmasını istiyoruz. Bu ülkede artık huzur içinde yaşanmasını temenni ediyorum.

“KAN DEĞİŞİKLİĞİ GEREKİYORDU”

Fenerbahçe 2004 yılında da bu sezonki gibi bir operasyon yapmıştı. Dönemin ümit milli takımından birçok futbolcu kadromuza katmıştık. Bu sezonda da böyle bir planlama yaptık. Ayrılan futbolculara teşekkür ediyorum. 3 Temmuz’dan sonra camia olarak yorulduk. Bu sezon bir kan değişikliği gerekiyordu. Basketbolda da, diğer branşlarda da yaptık. Ancak futbol ön planda olduğu için o dikkat çekiyor.

“PEREIRA’YI TERRANEO GETİRDİ”

Terraneo’yu 2000 yılından bu yana tanıyorum. Edu transferinde, teknik direktör Zico’yu takıma getirme konusunda yardımı dokundu. Bu sezon başında da teklif götürdük ve kabul etti. Transferlerde tek söz sahibi odur. Teknik direktör Vitor Pereira’yı o getirdi. Terraneo ve Pereira’nın istediği transferleri bir araya getirdik, kadromuza kattık.

Soyunma odasına ben inmeyeceğim. Sportif direktör Terraneo inecek. Türkiye’de başkan soyunma odasına inince yanlış algılanıyor. Ama bir şey gerekiyorsa odaya inilir. Ama bunlar basit şeyler, konu bulunmayınca bunlar haber oluyor!

Basketbolda da geçen sezon Final Four oynadık ama Türkiye’de istediğimizi alamadık. İnşallah bu sezon daha iyi işler yapacağız. Ömer Onan, Obradovic çalışıyor…

“1 AY ZAMAN VAR”

Takım zaman geçtikçe birbirine alışacak. Şut atmak ve pas vermek herkes yapar. Ama birbirlerini ezberlemek için zaman gerekiyor. Zaman var ama bu zaman da 1 ay… Pereira, Türkiye’yi yeni tanıyor. Kendisine anlattık. Ummadığı takımlar, çok iyi performans gösterebilir dedik. 14 yabancı kuralıyla, iyi oyuncular bir araya geldiği için takımların kalitesi de artık.

“FEGHOULI’Yİ TRANSFER İSTİYORUZ”

UEFA Avrupa Ligi’ne önem veriyoruz. Hedefimiz orada şampiyon olmak. Bir transfer daha yapacağız. Sağ kanata takviye yapacağız. Valencia’dan Sofiane Feghouli’yi almak istiyorum fakat takımı satmak istiyoruz. Biz oyuncuyla görüşmedik. Onların Monaco ile rövanş maçı var. O maçtan sonra bir kez daha görüşeceğiz. O isim olmazsa başka bir oyuncu olabilir. Fakat devre arasına kadar transfer olmayabilir!

Terry’yi yazıyorlar… Terry kaç yaşında? Ben takımın başında olursam o bölgeye genç isim alacağım. Alves’i neden göndereyim o zaman Terry’i alacaksam! Roma’dan bugün talep geldi. Salih Uçan’ı başka takıma kiralayalım mı diye! Ben reddettim. O zaman Fenerbahçe’ye gelsin dedim.

3 Temmuz’da Fenerbahçe camiası bunları yaşamasaydı, Türkiye’de belki de bir sivil darbe yapılmıştı! Halka bunu iyi anlasın… Biz bu olaylar yüzünden gidebileceğimiz en üst noktaya gidemedik. Fenerbahçe hep aşağıya çekildi. Ama biz ayakta kaldık.

“MESSI VE RONALDO’YU TARAFTAR ALACAK”

Denizbank ile anlaşma yaptık. Kredi kartı anlaşması, gayet iyi gidiyor. Hedef 1 Milyon projesini başlattık. Şimdi de FBYandex’i ortaya çıkardık. Fenerbahçe’nin bugün Robben ve Ibrahimovic’i alacak parası vardır. Ama yarın Ronaldo’yu, Messi’yi alabilmek için bu projeyi başlattık! 25 milyon Fenerbahçeliler’den sadece 1 milyon taraftar FBYandex’i kullanırsa bize yılda 36 milyon dolar kazandırabilir. Eğer Nisan ayına kadar bu beklentimiz yerine getirilirse, Fenerbahçe taraftarı Messi ve Ronaldo’yu alabilir! Biz değil, onları taraftar alacak…

“IBRAHIMOVIC FENERBAHÇE’YE GELECEK”

Ibrahimovic ile biz de konuştuk. Galatasaray ile konuştuklarını basın yazdı. Biz ortaya çıkarmadık. Zlatan Ibrahimovic, PSG’den yılda 14 milyon euro alıyor. Kontratının son senesinde… Bu paraları vereceğimizi menajerine söyledik. Menajeri de bize “Eğer Türkiye’ye geleceksek Fenerbahçe’ye geliriz” dedi.

“ROBBEN’İ DE ALACAKTIK”

Robben ile de görüştük. Bayern Münih ile de konuştuk. Kulübü bu sene oyuncuyu göndermek istemedi. Transferi bu yüzden yapamadık. Eğer Bayern göndermek isteseydi bu transferi de yapacaktık!

“TARAFTAR KİMİ İSTERSE O ALINACAK”

FBYandex’ten gelen para neyse taraftarın istediği yıldız futbolcu alınacak. Yönetim kurulu defterine de yazacağım bunu! O para taraftarın istediği isme gidecek. Bütün Fenerbahçe taraftarlarını, Yandex’i kullanmaya çağırıyorum. Önceden ben de kullanmıyordum, artık kullanıyorum. Ben 3 Temmuz’dan önce bilgisayara kullansaydım, benim makineden çok belge çıkardı!

Eylül’ün 23’ünde kızım 2 yaşına girecek. Ama ipad’i kullanmayı biliyor. Annesinin şifresini öğrenmiş, şifreyi de giriyor! Yandex’i kullanıyor o da…

Stadın kapasitesini yükseltmeyi düşünmüyoruz. Kombineyi sınırlandıracağız! Maç başına 7 bin 500 bilet satışı yapacağız.

“TÜRKİYE’DE FUTBOLCU ŞANSLA ÇIKAR”

Bu kafayla, bu yapıyla Türkiye’de futbolcu ancak şansla çıkar! Pereira ile oturduk. Beraber konuştuk. Siz nasıl yapıyorsunuz bu işleri? 3 tane sahayla olmaz. Çocukların okullarını ve diğer sorunlarını çözmeden, eğitimlerin eksikliği giderilmeden olmaz. TFF bir sistem getirmesi lazım. Önce bir akademi kurmak lazım. Okul, yatakhanesi, yemekhanesi olan bir kompleks yapmak lazım. Dereağzı’nda bizim yaptığımız tesislerle olmaz.

Rakamlarla ben fazla ilgilenmiyorum! Eğer Türk futbolcu hak ediyorsa verilir. Yabancı sınırı kalksın. Ben 15 sene önce söyledim, anca bu sene geldi! Ama Türk futbolcularını eğitmeden olmaz! Türk futbolcu 20 yaşının altında yurtdışına çıkınca yıldız oluyor. 20’den sonra gidince şaşırıyor. Yabancı çocuklar eğitiliyor. Bizimkilerle olmaz! Eğitim yok, eğitim yok!

Bizim hedefimiz yine Final Four’a gitmek! Berlin’e gitmek istiyoruz. Madrid’de salonun yarısı Türk’tü, bu kez Almanya’da salon full Türk olur…

Bu sezon ABD’de, Çin’de oynanan Kulüper Dünya Şampiyonası’na gidecektik. Roma’da bu maçları düzenleyecek kişi bizi de davet etti. Ancak biz Şampiyonlar Ligi’nde ön eleme oynayınca, program sarktı ve gidemedik!

“SOW’A 15 MİLYON EURO TEKLİF ETTİLER”

120 binden fazla forma satılmış. Bunun yüzde 35’i Nani ve Van Persie isimiyle satılmış. Sow için iki haftadır Katar’dan teklif geliyor! 15 milyon euro’ya kadar çıkan teklifler oldu. Sözleşmesinde 17 milyon euro’ya gider maddesi var. Terraneo ve Pereira, Sow’un takımda kalmasını istedi. Sow ancak 17 milyon euro’ya gidebilir. Parayı bankaya gönderirlerse bizim de yapacağımız bir şey yok, Sow gider. Ozan Tufan’ın da serbest kalma maddesi 25 milyon euro… Ozan iki yıl bir yere gidemez. Sözleşmesi böyle…

“MAÇ BAŞI ÜCRET VERMEYECEĞİZ”

Bundan sonra maç başı ücretlerini kaldırıyoruz. Sadece galip gelirsek maçbaşı ücret olacak. Yenilirsek para mara yok! Buradan tüm kulüplere sesleniyorum. Siz de bu uygulamaya geçin, yoksa batacaksınız! Prim falan da vermeyin! Türkiye Kupası’nda da maç başı ücret yok. Kupa bize külfet gibi geliyor.

“HEPSİYLE HESAPLAŞACAĞIZ!”

3 Temmuz’dan sonra ayın 10’una kadar hep yalan haberler yapanlarla 18 Eylül’de hesaplaşacağız! Kumpasa ortak olanların bugün TV’ye çıkıp da yorum yapmaya hakları yok!

Eğer mahkeme sonuçları bizim lehimize sonuçlanırsa, başkan olayım veya olmayayım! TFF ile başkanlarıyla, UEFA’yla, CAS’la, Tahkim Kurullarıyla hesaplaşacağız! Oradaki insanların aciz kaldığını gördük. Bütün ispiyoncular, hepsi biliniyor zaten; hepsiyle hesaplaşacağız!

Ben kongrede konuştum. Mahkeme sonucundan sonra bırakacağımı söyledim. Benden sonra Ali Koç olacağını belirttim. Kongrede gelirler kimi isterlerse seçer. Bu hesaplaşmalar bitmeyecek! Sağ olduğum sürece hesaplaşacağım. 1 sene boyunca biz boşuna Metris’te yattık! Aileler heba oldu!

CÜNEYT ÇAKIR’A ELEŞTİRİ!

Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş… Önemli olan yenilmemek… Biz geçen sezon Gençlerbirliği maçında şampiyonluğu kaybettik! 1-1 bitirsek böyle olmayacaktık. 1 puan çok önemli, dün Rize’de takım iyi oynamadı ama olabilir. Cüneyt Çakır çok büyük hakem olduğu için görmüyor! Kendine göre maç idare ediyor. Dışarıda yönettiği gibi yaparsa saygı duyarız, ama içeride böyle yönetirse sözümüzü söyleriz.

ERGİN ATAMAN’A CEVAP

Kulüp ve milli takımlar antrenörleri aynı olmasına karşıyım. Ergin Ataman biz vatan borcumuzu yapıyorum diyor. O zaman gitsin Doğu’da kamp yapsınlar! İtalya’da kamp yapmasınlar… Bunun üzerine çok gideceğim. Bizden Obradovic’i istediler, biz vermeyiz dedik. Obradovic’e de söyledik, “Eğer giderse, tamamen gidersin” dedik. Bizde kaldı.

Bu sezon transfer eden isimler tamamen Fenerbahçe’nin kaynaklarıyla alınmıştır. Ben dahil hiçbir şahıs para vermemiştir. Fenerbahçe, Avrupa’nın devlerinden biri olmanın adımını atmıştır. Geçen yıl kullanmadığımız kaynakları bu sezon kullanmaya başladık. Formanın her tarafı sponsor doldu. Stadın adını da verdik. Kaynaklar her yerden geliyor. Ama Fenerbahçe’nin güvencesi taraftarı.

Yayınlanma Tarihi:17:59,