SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Amatörce kırmızı kart

23 Ağustos 2015

BEŞİKTAŞ, geçen yıl yaşadıklarını sanırım bu sezon da yaşayacak. Geçen sezona da çok iyi giren siyah- beyazlılar, daha sonra beklenen performansından uzaklaşmıştı. İlk hafta karşılaştığı Mersin İdman Yurdu önünde mükemmel bir oyun ortaya koydular ancak dün gece bundan eser yoktu.

Oyunun büyük bir bölümünde topa daha fazla sahip oldular ama sonuca giden yolda etkisizdiler. Özellikle hücum hattında hızlı pas ve tek top arzuları en doğru yoldu fakat final paslarında yaşadıkları sıkıntı nedeniyle bekleneni veremediler.

MAÇIN Beşiktaş aleyhine kırılma anı bana göre Quaresma'nın amatörce görmüş olduğu kırmızı karttı. İnanın bu kuralı futbola yeni başlayanlar bile bilir. Hakem sana düdüğünü gösteriyor, sen sarı kartın olduğu halde böyle laubali davranıyorsun. Ya ilk gördüğü sarı karta ne demeli. Orada da topu taça çıkması için bıraktı. Topu Yusuf depar atıp yakalayınca da rakibine sert bir faul yaptı. Yani iki laubali hareket maçın tüm gidişatını değiştirdi ve sonuca etki etti.

TRABZONSPOR cephesine baktığımızda sahada Nne yaptığını bilen, kontrollü, disiplinli bir anlayış vardı. Geçen haftaMersin'de çok hızlı oynayıp tek paslarla sonuca giden, rakibin başını döndüren Beşiktaşlı futbolculara bu pasları yapacak alan bırakmadılar. Takım savunması kusursuza yakındı. Nitekim yedikleri gol de orta şut karışımı bir vuruştan geldi. Konsantrasyonları üst düzey olunca da maçı son dakikaya kadar taşıdılar. Hücumhattında çok iyi organize olurken, final paslarında başarılıydılar. Kazandıkları ilk golde N'Doye'nin asisti mükemmeldi. Erkan'ın golüne ise şapka çıkarılır.

SAHANIN bana göre en iyilerinden biri de karşılaşmanın hakemi Ali Palabıyık'tı. Genç hakem, mükemmele yakın bir idare gösterirken, inandığını ve gördüğünü çaldı. Takımların isimlerinden, taraftar baskısından etkilenmedi. Türk futbolunun bu anlayışa sahip hakemlere ihtiyacı var. Çaldığı faul düdükleri ve kart kararları yerindeydi ve örnekti. Beşiktaş'ın bir pozisyonunda acele düdük çalarak avantajı kesti.

MAÇTA en büyük hatayı yardımcı hakem Cem Satman yaptı. Bu hata Beşiktaş'ın beraberlik golünde geldi. Beşiktaşlı futbolcular, faul kararı sonrası top hareketliyle oyunu başlattılar. O top gidip gol oldu. Yardımcı hakem Satman'ın burada hakemini uyarıp atışın tekrarını istemesi gerekirdi. Eğer Trabzonspor galip gelmese bu hata maçın önüne geçerdi.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek