SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

A Milli Basketbol Takımı, Avrupa Şampiyonası hazırlıkları kapsamında katıldığı Süper Kupa turnuvasındaki üçüncü maçında ev sahibi Almanya’ya 68-66 yenildi.

Karşılaşmaya iyi başlayan Türkiye, Semih Erden, Ersan İlyasova ve Dixon’un basketleriyle ilk 3 dakikaya 8-6 üstün girdi. Semih Erden, Dixon ve Furkan Korkmaz ile üst üste bulduğu basketleriyle farkı açmaya başlayan ay-yıldızlı ekip, ilk periyodu 29-10 önde bitirdi.

İkinci çeyrekte de etkili mücadelesini sürdüren Türkiye, Melih Mahmutoğlu ve Dixon’un basketleriyle 15. dakikada farkı 24 sayıya (16-40) çıkardı. Daha sonraki dakikalarda Almanya, Schaffartzik’in isabetli atışlarıyla sayı farkını eritmeye çalışırken, milliler soyunma odasına da 47-33 üstün gitti.

Karşılaşmanın ikinci yarısının ilk bölümünde iki takım da skor bulmakta zorlandı. Ev sahibi ekip daha sonra Benzig, Zipser ve Pleiss ile skora denge getirmeye çalışırken, ay-yıldızlılar son çeyreğe de 53-50 önde girdi.

Almanya son periyodun başında Pleiss’in elinden bulduğu sayılarla farkı 1 sayıya (52-53) indirirken, Türkiye, Ersan İlyasova ve Semih Erden’in basketleriyle karşılık vererek ve 34. dakikada üstünlüğünü (59-52) sürdürdü. Seyircisinin desteğini de alarak Schaffartzik, King ve Giffey’in basketleriyle iyi bir geri dönüş yapan Almanya, karşılaşmadan 68-66 galip ayrıldı.

GALİBİYET ALAMADIK

A Milli Takım bu sonuçla turnuvada oynadığı üçüncü maçını da kaybederek organizasyonu son sırada tamamladı. Almanya ise oynadığı 3 maçı da kazanarak Süper Kupa’nın sahibi oldu. Turnuva ikinciliği için Letonya ile Polonya karşı karşıya gelecek.

A Milli Basketbol Takımı, Almanya’daki Süper Kupa turnuvasının ardından Yunanistan’a geçerek özel bir hazırlık turnuvasına katılacak. “12 Dev Adam”, 27-29 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek organizasyonda sırasıyla Litvanya, Yunanistan ve Hollanda ile maçlar yapacak.

Salon: Inselparkhalle

Hakemler: Luigi Lamonica (İtalya) Jakub Zamojski (Polonya), Martins Kozlovskis (Letonya)

Almanya: Vargas 4, Giffey 2, King 5, Schaffartzik 19, Tadda, Pleiss 14, Benzig 13, Nowitzki 1, Zipser 6, Gavel 2, Voigtmann 2

Türkiye: Doğuş Balbay, Sinan Güler 4, Barış Hersek, Ersan İlaysova 14, Semih Erden 17, Melih Mahmutoğlu 17, Oğuz Savaş, Birkan Batuk, Dixon 11, Furkan Aldemir, Göksenin Köksal, Kenan Sipahi, Kartal Özmızrak, Furkan Korkmaz 3

1. Periyot: 10-29

Devre: 33-47

3. Periyot: 50-53