SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen şampiyonanın ikinci günü akşam seansında koşulacak erkekler 100 metre yarı final ve final müsabakalarında yıldız atletler piste çıkacak.

Elemelerde 9.83’lük süresiyle genel sıralamada birinciliği elde eden ve yılın en iyi 3. derecesine imza atan ABD’li Justin Gatlin, madalya mücadelesi öncesi rakiplerine gözdağı verdi. İki kez doping cezası aldığı kariyerinde olimpiyat ve dünya şampiyonluğu bulunan Gatlin, 9.74’lük zamanıyla da bu yılın en iyi derecesini elinde bulunduruyor.

Performansı merakla beklenen olimpiyat ve dünya şampiyonu Jamaikalı Usain Bolt, elemelerde 9.96’lık derecesiyle zorlanmadan yarı finalin yolunu tuttu. 2008 Olimpiyat Oyunları’nın da düzenlendiği Pekin’de yıldızı parlayan Bolt’un 9.58 saniyeyle Berlin’de geliştirdiği dünya rekoru, 6 yıldır kırılamıyor.

Jamaikalı Asafa Powell, 9.95’lik zamanıyla yarı finale kalan favori atletlerden biri oldu. Eski dünya rekortmeni Powell, 9,81 saniyeyle bu yılın en iyi 2. derecesine sahip ismi olarak dikkati çekiyor.

Dünya şampiyonu unvanlı diğer bir atlet ABD’li Tyson Gay ise elemelerde 10.11 saniyeyle adını yarı finale yazdırdı. Kariyerinde 9.69’luk derece bulunan Gay’in adı, ilerleyen yaşına rağmen madalya adayları arasında geçiyor.

Favori atletlerin yanı sıra ABD’li Trayvon Bromell 9.91’lik süresiyle, Fransız Jimmy Vicaut ise 9.92’lik zamanıyla elemelerde Gatlin’in ardından en iyi derecelere imza atan atletler olarak öne çıktı.

Kazananın “dünyanın en hızlı insanı” olarak nitelendirildiği erkekler 100 metrede milli atlet Jak Ali Harvey’in de yarışacağı yarı finaller, yarın TSİ 14.10’da başlayacak. Final müsabakası ise TSİ 16.15’de koşulacak.