SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Başakşehir hala lige başlayamadı

22 Ağustos 2015

BAŞAKŞEHİR geçen sezonu 4. bitirirken en önemli özelliği performans istikrarı ve savunmadaki başarısıydı. Bu yıl Alkmaar ile oynanan karşılaşmalar ve ligin geride kalan 2. haftasına bakınca o takımın yerinde yeller esiyor diyebiliriz.

Ligin ilk haftasında Antalyaspor karşısında normalin çok üstünde savunmada hata yapan Başakşehir'de teknik direktör Abdullah Avcı bu kez savunmada Yalçın'ın yerine Fenerbahçe'de alınan Bekir İrtegün'e şans verdi. Bir diğer yeni transfer Cenk Ahmet ile Mossoro ise tecrübeli teknik adamın diğer değişiklikleriydi. Buna rağmen beklediğini bulamadı. Antalya mücadelesinde en azından hızlı çıkışlarla tehlikeli pozisyonlar yakalamışlardı. Bu sefer bütün maçı neredeyse tek bir pozisyona bile giremeden bitirdiler. İlginçtir bu görüntüye rağmen 61. dakikaya kadar Abdullah Avcı hiç değişiklik yapmadı. Sonradan oyuna aldığı isimlerin de katkısı olmadı.

Kasımpaşa için 2 maçta 6 puan kağıt üzerinde mükemmel başlangıç. Geçen yıla göre daha oturaklı bir takım olduklarını söylemek mümkün. Fakat bu performansı yeterli görürlerse yanlış yaparlar. Etkisiz bir rakibe karşı oyunun büyük kısmında ciddi bir baskı kuramadılar. Özellikle 2. bölümde rakip savunmadaki boşlukları değerlendirebilirlerdi ama takımın çok erken yorulduğu dikkat çekti.

Başakşehir fena halde heyecanının kaybetmiş bir takım görüntüsü verdi, daha lige giriş yapamadılar. Bireysel hataların artmış olması da takım adına endişe verici. Yedikleri golde, Mahmut'un kaptırdığı topta kaleci Volkan Babacan kendisine pek yakışmayan şekilde Scarione'nin kafa vuruşunu içeri aldı.

Takımların performansının dışında Süper Lig seviyesinde böyle bir maç oynanması üzücü. Tarafsız futbolseverler adına deyim yerindeyse tam bir ızdırap oldu. Koca 90 dakikada ne bir organize atak, ne de izleyenleri heyecanlandıran bir pozisyon yaşandı. Böyle oldukça ne stadlara, ne tribünlere seyirci çekmek mümkün olur.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek