SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tur geldi, ya futbol?

21 Ağustos 2015

Abdullah Avcı'nın tarif ettiği gibiydi Atromitos. Santrforsuz, sahasında oyunu kabul eden, hızlı hücumlarla arayışta olan karaktere sahip yani. Haddini biliyor, gücünü biliyor, Fenerbahçe ile arasındaki farkı biliyor. Yine de ilk 45'te iki kez golle burun buruna geldiler. Çünkü sürekli gol arayan Fenerbahçe'de, De Souza'dan başka desteğe gelen yoktu. Meireles sanal mücadelesi, Nani geriyi düşünmeyen yapısı özellikle temsilcimizin sağ kanadını kapsama alanı dışında bıraktı. Ba-Alves ikilisinin ağırlığı gün gibi ortada olunca zayıf rakibe pozisyon verildi.

Oysa Fenerbahçe forvet organizasyonlarında etkiliydi. Diego'nun pas klasiği, Fernandao'nun yıpratıcı yüklenişleri ile 4 pozisyon bulundu. İkisi şanssızlıktı, ikisi beceriksizlik. Nani kötü pas attı, Sow Şener'in dokunuşunda yanlış yer aldı.

Sıcak havaya, oyun bozan zayıf rakibe rağmen sarı-lacivertli takım turluk futbol oynadı. Belki yiyebilirdi, ama daha fazlasını atardı. İlk 45'in acemilik belgesi, Caner'in ceza alanı içinde rakibinin formasını çekmesiydi. Penaltıydı. Üstelik ikinci kartla takımını 10 kişi bırakabilirdi. Hakem görmedi. Yani Caner cephesinde değişiklik yok. Sorumsuzluk apoleti yine omuzlarında…

İkinci 45'te değişen tek şey Yunan takımının direncini artırmasıydı. Kanatlarda nöbetçi sayısını artırmış, Diego'yu markaja almıştı. Buna rağmen gollük şansı bulan Fenerbahçe'ydi. Ama orada da sorun şuydu; Sow top gelirse oynuyor, “Bırakın gideyim” havasından kurtulamıyordu. Nani, hala hazırlık aşamasından kurtulamamış, top ezme rekoruna gidiyordu. Dolayısıyla Fernandao ekmeğini taştan çıkarmaya çalışıyordu. Van Persie'nin golü hızır gibi yetişmişti, ama ikinci 45 de, en az ilki kadar sıkıcıydı.

Tamam yeni bir kadro olduğu için sabır gerekiyor. Ama insan bu kadrodan artık iyi futbol bekliyor. Fenerbahçe turu geçti. Ama futboluyla ne zaman sınıf geçer o belirsiz. Aslında yanıtı beklenen birçok soru var ? Mesela Mehmet Topal, “vatandaş kontenjenından” oynatıldığı su götürmez olan Meireles'e neden feda ediliyor ? Mesela Sow'un isteksiz görüntüsüne neden bilet kesilmiyor, dün geceki gibi Van Persie'nin dönüşü mü bekleniyor ? Mesela Diego, Fenerbahçe'deki en iyi dönemini geçirirken, yardımcı olabilecek asistan niye üretilemiyor ? Mesela Nani'ye, artık “resmi maçların” başladığı niye hatırlatılmıyor ? Hadi genelleyelim; dün geceki galibiyete rağmen, bu futbol hangi Fenerbahçeli'ye keyif veriyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek