SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kötü futbol iyi sonuç

21 Ağustos 2015

KURA çekiminden sonra “Atromitos da kim?, çok rahat eleriz” diyordu herkes. Böyle düşünmek normal elbette. Senin iki futbolcu için ödediğin paraya adamlar koca takımı kuruyor. Kağıt üzerinde Fenerbahçe ağır favori ancak rakibi küçümserseniz, cepte görülen turu zora sokarsınız. Gördüğüm kadarıyla Fenerbahçeli futbolcular rakibi küçümsemiş. Yeteri kadar maça konsantre olmamışlar. Yoksa dünkü kötü futbolun başka bir açıklaması olamaz.

Tamam bu maçlar 180 dakika. Şu anda ilk yarı bitti. Ancak sen 10 transfer yapar, milyonylarca euro harcar, Robin Van Persie, Nani gibi dünya yıldızlarını kadrona katarsan taraftarın da senden içeride dışarıda iyi futbol ister, bekler.

Her şeyden önce takımın tempo sıkıntısı var. Hatlar arasında kopukluklar giderilemedi. Bu takım, teknik kapasitesi yüksek oyunculardan kurulu. Ayağa tek paslarla çıkıp pozisyon üretmeli. Ancak bakıyorsunuz, uzun paslarla rakip alana yerleşmeye çalışıyorlar.

Nani'nin o delici özelliği kaybolmuş. Kanattan akan, şut atan, son çizgiye kadar inip ortalar yapan Nani acaba Portekiz'de mi kaldı? Diego, bir şeyler yapmak için çabalıyor, o da orta alanda genelde yalnız kalıyor. Dün Atrotimos savunmasını ortadan hiç delemedi Fenerbahçe. En tehlikeli pozisyonlar kanatlardan geldi.

Caner Erkin'in acil olarak kulağının çekilmesi lazım. İlk yarıda topsuz alanca ceza sahası içinde rakibini çekerek düşürdü. Hakem penaltı verse, kimse ağzını açamaz. Yahu, birkaç dakika önce sarı kart görmüşsün, öyle bir hareketi nasıl yaparsın? Hem rakip penaltı atacak hem sen oyundan atılacaksın. Fenerbahçe'de ilk 11 oyuncusunun bu kadar acemice hata yapmasını kabullenemiyorum.

Volkan, yaptığı bir-iki net kurtarışla Fenerbahçe'yi ayakta tuttu. Atromitos kalecisi Gurbunov ise bence sahanın yıldızıydı. Robin Van Persie; birinci sınıf bir santrfor golü attı. Umarım bu golle birlikte artık ilk 11'deki formasını da alır.

Çünkü Fenerbahçe'nin Van Persie kalitesinde, ceza sahası içinde zon vuruş özelliği yüksek bir santrfora acilen ihtiyacı var. Fenerbahçe bu golle tur şansını çok artırdı. İstanbul'da oynanacak rövanşta taraftar takıma bu maçı aldırır. Ancak futbolcuların bu kadar temposuz, ruhsuz ve kötü oynamaya hakkı yok.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek