SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ibrahimovic ve Fenerbahçe itirafı

Özbek, “Yaşı ortada... Zaten Paris Saint Germain’den yıllık 17 milyon euro kazanıyor. Takım içi dengeler ne olacaktı? Diğer futbolcular nasıl oynayacak? Fenerbahçe transfer şampiyonu olduğuna göre neden İbrahimovic’i almadı? Bizi yıpratmak için pompalandı” diye konuştu.

Güncellenme: 09:38, 20/08/2015
Ibrahimovic ve Fenerbahçe itirafı

İşte Dursun Özbek’in açıklamaları:

Transfer döneminde çok tepki topladınız. Neler diyeceksiniz?

Sneijder'in bonservisinin yüzde 75'i benim dönemimde ödendi. Evet oyuncuları almak kolay ama ya bunun parası… Bir çok kez ödemeleri yetiştirmek için cebimden bile vermek zorunda kaldım. Transfer yapayım tamam ama benden sonrakiler mutlaka sıkıntı yaşayacaktır. Medyatik olmak, şov yapmak kolay!

İhtiyaçları varmış

Takım biraz yaşlı değil mi? Takımı gençleştirme planlarımız var. Bu konuda teknik kadromuz gerekli çalışmaları yapıyor. Liglerde erken form tutmak biraz riskli… Bu form 8-9 haftadan sonra yükselir ve tepe noktaya ulaşırsa işi götürüyorsun. Örneğin Beşiktaş çok formda bir açılış gerçekleştirdi ama bunu 34 haftada sergilemesi kolay olmayacak. Transferde Fenerbahçe ile rekabete girmeyiz. Onların demek ki böyle değişime ihtiyaçları varmış. Kaldı ki geçen sene tek oyuncu alarak sezona girmişlerdi. Transfer yarışı değil, lig yarışı bizim için önemli.

4. yıldızın keyfi sizce sürülebildi mi? Sürdük ama zaten bu işler uzun sürmüyor. 1 hafta, 10 gün. Hala Anadolu dernekleri davet ediyorlar. Orada tekrar tazeleniyor.

İbrahimovic çok yazıldı, çizildi. Gerçekten ilginiz oldu mu?

İbrahimovic ile tasarrufumuz hiç olmadı ki! Yaşı ortada… Zaten Paris Saint Germain'den yıllık 17 milyon euro kazanıyor. Galatasaray'ın bunu kaldırabileceğini sanmıyorum. Takım içi dengeler ne olacaktı? Diğer futbolcular nasıl oynayacak? Fenerbahçe transfer şampiyonu olduğuna göre neden İbrahimovic'i almadı? Bizi yıpratmak için İbrahimovic transferi pompalandı.

Böyle uygun gördük

Galatasaray'ın kadrosunu rakiplerinizle kıyasladığınızda eksik değil mi? Muslera, Semih, Melo, Selçuk, Sneijder, Podolski, Burak.. Diğerlerini saymıyorum bile.. Bunları tartıya koysak kim ağır gelir?

Melo konusunda süreci iyi yönettiğinizi düşünüyor musunuz? Harika yönettik. İki taraf da çok memnun olduğuna göre sorun yok. Melo, Türkiye'deki en iyi orta sahalardan ve fark yaratan bir isim. Her sene sonunda tarafların fesih hakkına sahip olması da önemli. Bu bizim için de Melo için de bir avantaj olacak. Bundan sonraki sözleşmelerde de bunu görmek istiyoruz. Futbolcuların performansı düşebilir. Bu şekilde aslında iki taraf da kollanıyor.

Sabri'ye zam konusu da çok tartışıldı. Neye göre böyle bir karar verdiniz? Geçen sezon iyi oynadı. Bugüne kadar da ücret olarak diğerlerine göre çok geride kalmıştı. Bu yüzden böyle bir rakam vermeyi uygun bulduk.

Her zaman Avrupa

Öncelikli hedef lig mi Avrupa mı? Her zaman bizim cevabımız Avrupa olur. Galatasaray bu misyon ve vizyonla kurulmuştur. Bernabeu Kupası'na davet edilmek de bu kulübün büyüklüğünü gösteriyor. Real Madrid'in Başkanı Florentino Perez özel olarak aramasa kulübün işleri için İstanbul'da kalacaktım.

‘Galatasaray'ı düşünüyorum'

Cim-Bom'un patronu, “Bundan önceki yönetimlerin yapmış olduğu harcamalar sonucunda bugünkü tablo benim kucağıma geldi. Neyle karşı karşıya kalacağımı da biliyordum” dedi

Herkes Galatasaray'ın transferlerine ve diğer olaylarına bakarken, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ise kulübe mali bir disiplin vermenin telaşında… Şu ana kadar başarılı olduğunu da söylüyor.

Seçim döneminde size sormuştum. Kurtuluş için ne kadar süreye ihtiyaç var diye. 2 sene demiştiniz. Düşünceniz aynı mı? Tablolar çok olumlu gidiyor. En basitinden 42 futbolcu adedi 24-25'e indi. Futbol takımı maliyeti bu operasyonla 7-8 milyon euro düşürüldü. Bunlar hep tasarruf tedbirlerinin sonucu… Son olarak Yekta ile yollarımızı ayırırken 2.3 milyon vermek yerine 600 bin euro vererek işi hallettik.

UEFA'ya verdiğiniz rapordan sonra beklentiniz nedir? Sportif AŞ'nin ilerleme raporunu gönderdik UEFA'ya… Muhtemelen ay sonuna doğru bir randevu alacağız. Zararı azaltma yönünde önemli hamleler yaptık. UEFA'nın finansal kurallarına göre son 3 senede 45 milyon euro zarar yapmamanız gerekiyor. Bizde bu geçmişti. Bir anda düşürmek kolay değil. Galatasaray şu anda izleniyor. Bunu izlerken zararı azaltmak yönündeki çalışmalarımızı görecekler. Bugün çok önemli ekiplere transfer yasağı geliyor ya da gelecek. Ben Galatasaraylıyım ve Galatasaray'ı düşünerek hareket etmeliyim. Galatasaray'a fayda getirir diye seçilmişiz. Elbette ben de istiyorum Messi'yi, Ronaldo'yu… Ama bu kulübün mali yapısını düşünmek zorundayız. Son 4 senede neredeyse 100 milyon euroya yakın bonservis parası ödendi. 60'a yakın oyuncu gelmiş. Onun içerisinden bugün 3-4 tanesi oynuyor. Bundan önceki yönetimlerin yapmış olduğu harcamalar sonucunda bugünkü tablo benim kucağıma geldi. Ama ben de neyle karşı karşıya olduğumu biliyordum.

Feda diyorsak Podolski'yi niye alalım?

Bu sene feda senesi mi? Böyle bir şey söz konusu bile değil. Sportif başarı elbette olmazsa olmazlarımızdan… Feda diyorsak Podolski'yi niye alalım? İnsanlar oyuncuları ödenen bonservislerle değerlendiriyor. Carole ve Rodriquez ne oluyor? İkisi de süper futbolcu… Özellikle Carole'dan çok umutluyum. Herkes görecek 2 sene sonra Carole için Avrupa'dan inanılmaz teklifler alacağız.

Milliyet

Yayınlanma Tarihi:07:56,