SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Litvanya’da düzenlenen hazırlık turnuvası Huawei Kupası’nda mücadele eden millilerin menajeri Haluk Yıldırım ve pota altı oyuncusu Oğuz Savaş, Türkiye’nin EuroBasket 2015’teki şansını değerlendirdi.

Oğuz Savaş, Huawei Kupası’nda Litvanya’ya yenildikleri maçta rakibin sert oyununa karşılık veremediklerini belirterek, “Avrupa Şampiyonası öncesi 8 maçımız daha var. Her geçen gün daha iyi oynayarak turnuvaya hazır gideceğiz. Genç ve tecrübeli oyuncuların kimyasını en iyi şekilde oluşturacağız” ifadelerini kullandı.

Avrupa Şampiyonası’nda B Grubu’ndaki rakipleri İzlanda, İspanya, Sırbistan, İtalya ve Almanya’yı değerlendiren Oğuz Savaş, “Grubumuz çok zor. Hedefimiz, öncelikle ilk dörde girip turu geçebilmektir. İlk maçımız İtalya’ya karşı oynayacağız. Bir üst tura kalmak için uğraşacağız. Bir üst tura çıkarsak, daha iyi yerlere geliriz” şeklinde konuştu.

“Sistemi oturtmamız açısından önemli bir turnuva oynuyoruz”

Litvanya karşısında alınan yenilgide maça kötü başladıklarını kaydeden Haluk Yıldırım, bu tip karşılaşmalarda geri dönüş yapmanın zor olduğunu bildirdi.

Önlerinde yoğun bir maç programı olduğunu ifade eden Yıldırım, “Sistemi oturtmamız açısından önemli bir turnuva oynuyoruz. 7 günde 6 maçımız var. Amacımız Avrupa Şampiyonası’na en iyi şekilde gitmektir. Fazla zamanımız da yok. Kadromuzda 16 kişi var. Herkesin durumunu görmek istiyoruz. Bazı oyuncularımız iyi durumda, bazıları formsuz. Yeni sakatlıktan çıkanlar da bulunuyor. Onların zamana ihtiyacı var” diye konuştu.

Türkiye’nin NBA’de Philadelphia 76ers forması giyen pivotu Furkan Aldemir ise Avrupa Şampiyonası’nda Litvanya gibi sert takımlara karşı mücadele edecekleri için daha üst seviyede oynamaları gerektiğini aktararak, özgüvenin artırılması açısından hazırlık maçlarının önemli olduğunu söyledi.