SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şenol Güneş damgası

17 Ağustos 2015

Şampiyonluk adayları arasında sezon öncesi resmi maç oynamayan tek takım Beşiktaş'tı. Önemli bir dezavantaj da uyuma en çok ihtiyaç duyulan bölgede, yani savunmada ideal 4'lüden 3'ünün değişmiş olmasıydı. Şenol Güneş buna rağmen risk alarak savunmanın önündeki Atiba'nın yanında Oğuzhan'a yer verdi.

MAÇ öncesi dizilişe göre genç oyuncunun görevi defansif orta saha gibi gözüküyordu, ama oyun başlayınca gördük ki, her hücumda o da Quaresma ile beraber 10 numara pozisyonuna hareketlendi. Nitekim maça müthiş başlayarak daha ilk 5 dakikada 4 gol girişimi yakalayan Beşiktaş'ın golü Oğuzhan'ın katkısıyla geldi.

Tosic'in de sık sık ileri çıkmasıyla 7 futbolcuyla hücum eden siyah beyazlıların savunmada verdiği boşlukları Mersin ekibi erken farketti. Nihayetinde Nakoulma bu toplardan birini değerlendirdi. Yenilen gol siyah beyazlı ekibin moralini bozmadı. Çok adamla hücum etmenin net faydasını da 2. golde gördüler. Skor avantajını ele geçiren Şenol Güneş, 2. yarıda biraz da mecburiyetten frene bastı. Quaresma sakatlanınca Necip'i alarak rakibin orta sahayı hızlı geçmesini engelledi. Bu sefer kısa paslarla, ama yine çok oyuncuyla hücum etmeye devam eden Beşiktaş, rakibin 10 kişi kalmasıyla farkı arttırdı ve rahat bir galibiyet aldı.

KARİYERİNİN en iyi maçını oynayan Oğuzhan en büyük alkışları toplayan futbolcu oldu. Adeta bir Messi performansı sergiledi. Cenk ise o kadar etkiliydi ki, Şenol Güneş bundan sonra ciddi olarak çift forvetli dizilişi düşünebilir. Karakartal'da sadece Rhodolfo ve Tosic'in uyum problemleri olduğu gözüktü, bunun dışında her oyuncu bireysel oyun ve taktiğe bağlılık açısından sınıfı geçti.

Chelsea, Manchester Utd, Barcelona gibi dev takımların bile ilk maçlardaki isteksiz görüntüsü düşünülürse, sezonun daha başındaki hırs, gayret ve hücum iştahı Beşiktaş'ın en önemli artısıydı. Kuşkusuz bazı eksiklerden bahsedilebilir, ama sıcak havadaki ilk maçta olabilecek en iyi futbol oynandı. Herşeyiyle Şenol Güneş etkilerini görebiliyoruz. Siyah beyazlı taraftarları heyecanlı bir sezon bekliyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek