SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tempo şart

15 Ağustos 2015

PERREİRA maçtan önce dedi ki; “Tempo yükseltmeliyiz. Agresif olmalıyız. Topun hızını arttırmalıyız. Topu kaybedince, mücadele ederek tekrar kazanmalıyız Taraftara güven vermeliyiz”.

Ekişehir'in 20'de gelen ilk atağına kadar Fenerbahçe'nin sahaya yayılışı iyiydi. Hocanın istediği tempo ve hızlı top oyunu belki yoktu ama, kanatlara taşınan ataklarla gol aranıyordu. Konuk ekibin kalabalık defansif anlayışı, Diego'nun pas dağıtımındaki verimsiz arayışları, Meireles'in kaçak oyunu, Sow'un kayıp futbolu, Şener- H.Ali kanatlarının sağlıklı işlememesi 45. dakikaya kadar sıkıntı yarattı.

Sow'un kafa golü bu nedenle çok önemliydi. Çünkü Fenerbahçe'nin üzerindeki kara bulutlar bir anda dağıldı. Eskişehir bitmek üzere olan devre uzatmalarında disiplini de elden bırakınca, bıkmadan usanmadan çalışan Diego'nun nefis pası ve Fernandao'nun jeneriklik vuruşu karamsar tabloyu tamamen dağıttı. Kısacası, soyunma odalarına kafalarında soru işaretleri ile gitmesi beklenen yıldızlar topluluğu, önce “taraftara”, sonra kendilerine güven aşılamış oldular.

O güven, Eskişehir'in orta sahayı geçme niyeti ve kırmızı kart, ikinci 45'te Fenerbahçe'nin işini daha da kolaylaştırdı. Baskı yok olunca, Diego sazı tam anlamıyla eline aldı, maçın adamı ödülünü kaptı. Sow forvete daha da yaklaştı, tehlikeler arttı. Skorun artmamasındaki etken Nani'nin top kayıplarıydı. Fiyakalı adam geçişleri hiç izlenemedi. Kronik disiplin sorunu dikkat çekti. Oysa tribünler ondan şov bekliyor.

Fenerbahçe'nin ağır ağır da olsa geliştiği bir gerçek. Ancak Diego'nun bu yükü ne kadar taşıyacağı soru işareti. Ozan gibi topu diklemesine taşıyan bir asistan ile belki rahatlayabilir. Nani kendine çeki düzen vermeli. Sow devamlılık peşinde koşmalı, fizik gücünü artırmalı.

Açıkcası dün gece tedirginlik yaratan defans da Souza'ya şükretmeli. Çünkü Brezilyalı maçın gizli kahramanıydı. Orta sahada bir sibop gibiydi. Gökhan-Caner kanatlarının dönüşü, Van Persie'nın ısınmasıyla belli ki, Fener'in rengi daha da değişecek. Ama hocanın istediği tempolu oyun için daha çok beklemek gerekecek. Hele Nani ve Sow ile topu hızlı oynamak olanaksız gibi…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek