SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Muhteşem başlangıç

15 Ağustos 2015

FENERBAHÇE, yeni sezona kabuk değiştirerek başladı. Son olarak Volkan Şen'in de gelmesiyle birlikte yapılan transfer sayısı 10'a çıktı. Alınan isimlerin tamamı ilk 11'de oynayacak kapasitede. Hoca yeni, sistem yeni… Bu kadar yeniliğin olduğu bir takımın hemen çok iyi futbol oynaması beklenemez.

Eskişehirspor önündeki Fenerbahçe'yi beğendim. Pereira, takımının oyunu rakip yarı alanda oynamasını, rakibe baskı yapılmasını ve mümkün olduğunca hızlyı paslar dağıtıp pozisyona girilmesini istiyor. Yani tempolu futbol bekliyor. Sarı-lacivertliler, dün bu felsefeyi sahaya yansıtmaya çalıştı.

Rakip alanda fazla adamla baskı yapıldı. Bunun dezavantajları var elbette. Nitekim Shakhtar maçında bunlar yaşandı, Fenerbahçe savunma zaafları nedeniyle Şampiyonlar Ligi'ne veda etti. Ancak dün Eskişehir'e çıkış izni vermediler. İlk gol, hızlı paslaşmaların sonunda geldi. İkinci gol ise rakip alanda yapılan baskı sonrası kapılan topla. Yani Pereira'nın felsefesi oturmaya başlamış.

Sıkıntılar yok mu, elbette var. Nani hazır değil, Fenerbahçe kondisyon anlamında henüz üst seviyeye çıkamadı. Rakip alanda baskı kurulmasına rağmen bulunan pozisyon sayısı az. Ancak Pereira ve ekibi kısa sürede bence iyi iş çıkardı. Haftalar ilerledikçe, futbolcular birbirine alıştıkça Fenerbahçe çok daha agresif bir takım olacaktır.

Lig TV'nin uyanıklığı Bu arada geçtiğimiz günlerde RTÜTK, maç yayınları sırasında yapılan bant reklamlarına yasak getirdi. Ancak anlaşılan yayıncı kuruluş bu yasağı takmamış. Fenerbahçe-Eskişehirspor maçı sırasında Lig TV'den bant reklamları yapılmaya devam etti. Yayıncı kuruluş, kendine göre yeni düzenlemedeki açıkları kullanıp şark kurnazlığı yapmaya çalışıyor.

Bunları kim denetleyecek? Eğer RTÜK ise, daha ilk haftadan en ağır cezayı uygulamalı. Maçları televizyondan izlemek zorunda olan taraftarlar, bu reklamları görmek zorunda değil.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek