SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

MEHMET SERBES / SÖZCÜ

23 Ağustos Pazar Günü Saat 10.00'da Kızıldağ'da gerçekleştirilecek 530. Geleneksel Kızıldağ Karakucak Güreşleri'yle ilgili basını bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya; Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, Türkiye Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi-Türkiye Karakucak Sorumlusu Mehmet Sırkıntı, Güreş Vakfı Başkanı İlyas Karabulut, Karaisalı Belediye Başkan Yardımcısı ve Güreş Tertip Komitesi Üyesi Üyesi Recep Ak, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir katıldı.

MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ BEY GÜREŞ AĞASI OLACAK

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 23 Ağustos'ta Karasalı'nın Kızıldağ Yaylası'nda Geleneksel Karakucak Güreşleri'nin 530'uncusunun gerçekleştirileceğini belirterek, “Bizim de, Kırkpınar Güreşleri gibi derin bir geçmişi olan Kızıldağ Güreşlerimiz var. Uluslararası alanda bunu bir kültür mirası olarak tescilletmek istiyoruz. Böylesine köklü bir mirasa sahip çıkmak, Türk Güreşi'ne sahip çıkmak, bereketli topraklar Adana'nın derin kültürüne ait bir değeri yaşatmak ve yüceltmek noktasında Adana Büyükşehir Belediyesi, Karaisalı Belediyesi, Türk Güreş Vakfı ve Türkiye Güreş Federasyonu'yla birlikte önemli bir işe imza atmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Allah nasip ederse 23 Ağustos'ta büyük bir güreş organizasyonu olacak. Güreşler, her yıl daha organize ve güçlü bir hale geliyor. Bu yıl 530. Kızıldağ Karakucak Güreşleri'nin Ağası; Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı, hemşehrimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey olacak. Türkiye'nin önemli meseleleri var ama Allah nasip ederse Sayın Devlet Bahçeli Kızıldağ'a gelecek. Kızıldağ Karakucak Güreşleri Tertip Komitesi'nde yer alan üyelere teker teker teşekkür ediyorum. Basın mensuplarını, hemşehrilerimizi ve böyle renkli bir organizasyonu yerinde görmek isteyen herkesi davet ediyorum” dedi.

ALTIN KEMER, 550 GRAM VE 22 AYAR ALTINDAN

Bu yılki güreşlerde toplam 71 bin lira ödül olduğunu ifade eden Başkan Hüseyin Sözlü, “Altın kemerimiz 520 gram, 22 ayar altından yapılma. İnşallah Karaisalı ve Adana, tarihi-kültürel manada çok önemli bir programa ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin en önemli Karakucak pehlivanları bu güreşlerde yer alacak. Kızıldağ'ın köklü güreş geçmişine yaraşır bir güreş olacak. Kızıldağ önemli bir yayla. Adana'nın Tekir'den sonra gelen en büyük yaylası. Yaptığımız yol çalışması ve hayata geçireceğimiz imar çalışmasının ardından belki de Adana'nın en büyük yaylası haline gelecek. 2 aracın yan yana geçemediği Karaisalı-Kızıldağ yolu uçak inecek hale geldi” diye konuştu.

65 BAŞPEHLİVAN KATILACAK

Şampiyonaya katılacak güreşçilerle ilgili bilgi veren Mehmet Sırkıntı da şunları söyledi: Türkiye'nin önemli güreşçilerinden 65 başpehlivan statüsünde güreşçi Kızıldağ'da güreşecek. 3 kez üst üste şampiyon olan altın kemerin sahibi olacak. 22 ayar altından yapıldı kemer. Diğer şampiyonalarda 18 ayar altındandır kemer. Böylece Hüseyin Sözlü Başkanımızın talimatıyla Adana'daki geleneklere uygun bir altın kemer yaptırmış olduk.

Yayınlanma Tarihi:13:40,