SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Karşıyaka’ya büyük şok!

Türkiye'nin en önemli kulüplerinden olan PTT 1. Lig ekibi Karşıyaka, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) "Borcu yoktur" belgesi alamadığı için 18 yeni transferine lisans çıkaramadı. Sorun çözülmediği taktirde yeşil kırmızılı takım, yarın oynayacağı Adana Demirspor maçına genç takım oyuncularıyla çıkmak zorunda kalacak.

Güncellenme: 14:37, 14/08/2015
Karşıyaka’ya büyük şok!

Yeni sezon öncesi eski futbolcularına olan 4 milyon TL'yi aşkın borç nedeniyle gelen transfer yasağını işadamı Erdal Acar ve yönetimin katkılarıyla kaldırmasına rağmen Futbol Federasyonu'nun (TFF) belirlediği mali kritileri yerine getiremediği için 4 puan silme cezası alması gündemde olan Karşıyaka, bu defa da 900 bin TL'lik yeni bir şokla sarsıldı.

SGK DAHA ÖNCE AÇIKLAMIŞTI Yönetim, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK), “Borcu yoktur” belgesi alamadığı için 18 yeni transferine lisans çıkaramadı. Mayıs ayında Transfer Tescil Talimatı'nı değiştiren TFF, futbol ailesi ve devlet dairelerine kesinleşmiş borcu olan kulüplerin transferlerinin tescil edilmeyeceğini açıklamıştı.

BORCU YOKTUR KAĞIDI ALAMADI Bu talimat nedeniyle 2 milyon 800 TL tutarındaki eski futbolcu alacaklarından kaynaklanan ekstra bir transfer yasağıyla karşılaşan Karşıyaka, bu borcu kapattı. Vergi borcunu daha önce taksilendiren, SGK borçlarını da geçen yıl Torba Yasa kapsamında yapılandıran yönetim, yeni transferlere lisans çıkarmak için Vergi Dairesi'nden TFF'nin bu yıl şart koştuğu temiz kağıdını aldı. SGK ise 900 bin TL'lik ödenmeyen güncel borç yüzünden kulübe, “Borcu yoktur” kağıdı vermedi. Şampiyonluk hedefiyle yıldızlar topluluğu bir kadro kuran Karşıyaka, bu gelişmenin ardından cumartesi günkü adana demirspor deplasmanı öncesi sadece geçen sezondan kalan gençler Ali Kemal, Ali Say, Erhan ve Cenk Özbey'in lisanslarını yeniledi.

YARDIM İSTEDİLER Krizi aşmak için İzmir milletvekillerinden yardım isteyen yöneticiler, SGK'nın kapısını aşındırmaya başladı. SGK, iki sezon önce de alacakları nedeniyle kulübün Futbol, Basketbol ve Voleybol Federasyonu'ndaki gelirlerine haciz koymuştu.

Yöneticiler, ligin başlamasına saatler kala yeni transferlerle lisans çıkaramama tehlikesi karşısında kamp döneminde A takımdan elenen Hakan Kuş, Emircan, Bartu, Battal gibi altyapıdan gelen gençlere ulaşmaya çalışıyor. Yenilere lisans çıkmazsa gençler apar topar sağlık kontrolünden geçirilip sözleşme imzalanacak ve Adana deplasmanına götürülecek.