SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Milan, Celtic Monaco gibi kulüpler dışında birçok bireysel sporcu ile de çalışan İtalyan spor bilim insanı Antona Robustelli, Göztepe Teknik Direktörü Metin Diyadin’in isteğiyle Türkiye’ye geldi.

PTT 1. Lig ekiplerinden Göztepe’de yaptığı testler ile sezon öncesi ağır bir antrenman programı uygulanan futbolcuların mental ve fiziksel durumlarını ortaya çıkaran Robustelli, tarama sonuçlarını Diyadin ile paylaştı. İtalyan spor bilim adamı, futbolcuların stres tepkilerini, kas içi ısı farklılıklarını, kas durumlarını ölçtü.

Teknik ekibe futbolcuların yeterliliklerini, sakatlık risklerini, eksikliklerini içeren bilgilerin yer aldığı bir rapor sunan Robustelli, ek antrenman planlamasını da yaptı. Yaptığı testler ile ilgili bilgi veren Robustelli, futbolculara 3 test uyguladıklarını, kaslar ve nöronların bağlantılarını kontrol ettiğini, bir tanesinin de beyin testi olduğunu söyledi.

SEZON BOYUNCA KALACAK

Göztepe Teknik Direktörü Metin Diyadin, Robustelli’nin yaptığı vücut taramasıyla sakatlık riskleri hakkında ellerinde önemli bilgiler olduğunu kaydetti.

Sezon boyunca Robustelli ile birlikte çalışacaklarını söyleyen Diyadin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Şu anda futbolcuların sakatlık riskleri konusunda elimizde önemli bilgiler var. Kim ne kadar koşmalı, hangi bölgeyle ilgili çalışmalar yapmalı, bunu biliyoruz. Tabii ki futbolda sakatlık sadece sizin alacağınız önlemlerle ilgili değil. Ama biz tedbirimizi aldık.”

Yayınlanma Tarihi:12:30,