SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, kulübün olağan mali genel kurulunda yaptığı konuşmada ezeli rakipleri Fenerbahçe ve Galatasaray’ı hedef aldı.

Yeni sezon öncesi beş futbolcuyu kadrolarına kattıklarını hatırlatan Orman “Fenerbahçe ve Galatasaray formalarına reklam bulamıyorlar. O Beşiktaş’a atıfta bulunan kişiler, buldukları reklamı açıklasınlar. Onlar ne kadar elde etmiş, biz ne kadar elde etmişiz. Beşiktaş, son 10 yılda ilk defa bir sezona hiçbir futbolcusuna bir kuruş borcu olmadan girmiştir” dedi.

Futbolcu satışlarından 18 milyon Euro kazandıklarını söyleyen Orman “Transfere 6 milyon 250 bin Euro harcadık. Giden futbolcuların yerine daha iyilerini aldık. Beşiktaş’ta ‘oyuncu al’ devri bitmiştir. Satacak, alacak. Hep al ile geldiğimiz nokta bellidir” değerlendirmesinde bulundu.

“ONLARIN HAYSİYETLERİYLE OYNARIM”

Manejer ücretleri ile ilgili yapılan eleştirilerden de şikayet eden Orman “Kulübün yaptığı anlaşmalar, ne ödediğimiz ortada. Bilen bildiğini açıklamazsa, dedikodularla haysiyetimizle oynarlarsa, onların haysiyetleriyle oynarım. 10 liranın hesabını yaparım, virgülüne kadar bakarım. Haysiyetimizle uğraşırken, gelip bir camiayı yöneten insanları sadece laflar konuşarak bir soru işareti altında bırakmak ayıptır” şeklinde konuştu.

Konuşması sırasında sinirlendiği gözlenen Orman, bazı yöneticilerle ilgili sert ifadeler kullandı. Gelen tepkiler nedeniyle seçim kararı aldıklarının altını çizen Orman, şunları söyledi:

“Madem seçim isteniyor, ‘sandığı koyalım’ dedik. Yönetim kurulu daha sonra ‘Başkan sen bize konuşmadan böyle bir şey söyledin, ama şu an yapmamız gereken şeyler var’ dedi. ‘Doğrudur, yapalım gidelim’ dedim. Divan başkanımız da kararımızı gözden geçirmemizi söyledi. Geçirelim. Orada o gün seçim isteyen arkadaşlar gelsinler, ‘başkan şu tarihte yapalım’ desinler. Beşiktaş’ın menfaatine göre hareket edelim.”

“KİMSE ŞAİBE ALTINDA KALMASIN”

Orman, borçlarla ilgili yöneltilen eleştirilere de sert yanıt verdi. Beşiktaş’ın çok büyük bir organizasyon olduğunu söyleyen Orman “Birçok şirketi var ve bunların hepsi denetlenmektedir. Bir heyet kurulsun ve bir dahaki divan kurulu toplantısında ‘1,5-2,5 milyar lira’ denen borçları bir açalım. ‘Battık, çıktık’ diye toplantılar yapılıyor. Bu rakamlar hepimizi rahatsız ediyor. Madem böyle bir heyet oluşturalım, kimse şaibe altında kalmasın” değerlendirmesinde bulundu.

Beşiktaş Kulübü Denetleme Kurulu’nun söylediklerine itibar edilmediğini kaydeden Orman, “O zaman bir heyet oluşturulsun ve bakılsın. Bir şeyin üstü örtülüyormuş gibi olmasın. Bakkal mantığıyla muhasebe anlatılmaz. Beşiktaş 2,5 milyar lira nasıl borçlanacak? Böyle olsa karşınızda durabilir miydik? Hiçbir şeyin altını kapattığımız yok. Kimse Beşiktaş’ın itibarını divan kurulunda itibarsızlaştırmasın” ifadelerini kullandı.