SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Cavcav: “Altyapı atılımı şart”

Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, "Türk futbolu için bir an evvel yapılması gereken altyapı atılımıdır. Ancak bu yolla Türk futbolu aydınlığa çıkacaktır" dedi.

Güncellenme: 16:41, 07/08/2015
Cavcav: “Altyapı atılımı şart”

Spor adamları, Türk futbol takımlarının Avrupa kupalarından erken elenmelerini altyapı eksikliği ve istikrarsızlığa bağladı.

Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, yaptığı açıklamada, Türk futbolunun Avrupa’da başarılı olabilmesi için profesyonel takımlar kadar altyapıya da önem verilmesi gerektiğine işaret etti.

Tecrübeli başkan, sadece altyapıdan yetiştirilen futbolcularla bir takım birlikteliğinin yaratılabileceğini ve sonucunda da başarıya ulaşılabileceğini vurguladı.

Altyapıda sporcuların, çocuk yaştan itibaren bir arada futbol oynadığını belirten Cavcav, “Bu süreçte arkadaş olacaklar ve kendilerini o seviyeye getiren takımlarına hep birlikte sahip çıkacaklar. Takımları için sonuna kadar mücadele edecekler, formalarını ıslatacaklar. Türk futbolu için bir an evvel yapılması gereken altyapı atılımıdır. Ancak bu yolla türk futbolu aydınlığa çıkacaktır” diye konuştu.

“Fenerbahçe’nin elenmesine üzüldüm”

Cavcav, bir spor adımı olarak Fenerbahçe’nin UEFA Şampiyonlar Ligi’nden elenmesinden büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Fenerbahçe’nin önemli transferler yaptığına dikkati çeken Cavcav, “Tahmin ediyorum ki büyük paralar da harcadılar. Ancak sonuçta Şampiyonlar Ligi hedefine ulaşamadılar. Fenerbahçe camiasının yaşadığı hayal kırıklığını anlıyorum. Umarım, devam edecekleri Avrupa Ligi’nde sonuna kadar giderler ve bu elenmeyi herkese unuttururlar” ifadelerini kullandı.

Cavcav, Fenerbahçe’in yıldız transferlere rağmen Şampiyonlar Ligi’nin dışında kalmasıyla kulüplerin, en az profesyonel takımları kadar altyapılarına da önem vermeleri gerektiğinin tekrar görüldüğünü sözlerine ekledi.

“İstikrarı yakalamak gerekiyor”

Türkiye Futbol Adamları Derneği (TÜRFAD) Başkanı Aydın Begiter, yıldız futbolcuları getirerek başarıya ulaşılamayacağını belirterek, Türk futbolunun istikrarı yakalaması gerektiğini söyledi.

Kulüplerin gelirlerinin birçok Avrupa takımından fazla olduğuna dikkati çeken Begiter, “Bu noktada organizasyon noksanlığımız var. Buna ek olarak da sürekliliğimiz yok. Futbolcularda, teknik kadrolarda ve yönetimlerde istikrarlı olunmalı” dedi.

Arsenal ve Shaktar örneklerinde olduğu gibi teknik adamlara güvenilmesi ve uzun yıllar birlikte çalışılması gerektiğinin altını çizen Begiter, “Birkaç yıldız futbolcu getiriyoruz ve başarıyı bu sayede yakalayacağımıza inanıyoruz. Bu şekilde başarı gelmeyeceğini görmemiz gerekiyor. Türk futbolunun olmazsa olmazı istikrardır. Ülkemizde öyle takımlar var ki, 10 futbolcu satıyor, 10 futbolcu alıyor. Bir sonraki sene yine aynı transfer politikası uygulanıyor. Bu yanlıştan bir an önce dönmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

“Yanlış yönetiliyoruz”

Spor yazarı Atilla Türker ise Türk futbolundaki sıkıntının, kulüp ve federasyon yöneticilerinin günü kurtarma politikaları olduğunu belirtti. Türkiye Futbol Federasyonu ve kulüp yöneticilerinin yanlış icraatları nedeniyle gerek milli takım gerekse de kulüp bazında hüsran yaşandığını dile getiren Türker, şunları söyledi: “Günü kurtarma politikasıyla kendimizi kandırıyoruz. Alt yapıya yatırımımız çok az, istikrar ise hiç yok. Alt yapıya yatırım yapılmadığı için son yıllarda Türk futboluna Arda Turan ve birkaç isim dışında futbolcu kazandıramadık. Örneğin yayıncı kuruluştan gelen paralar, yöneticiler tarafından har vurup harman savruluyor. Gelirlerin en az yüzde 10-20’lik kısmının alt yapıya harcanması zorunlu hale getirilmeli. Barcelona veya Real Madrid gibi büyük kulüpler bu uygulamayı yaparken, bizim yöneticilerimiz kalitesiz futbolculara çuval dolusu para ödüyor. Bu da göz boyamaktan başka bir şey değil. Günü kurtarma politikaları, bu başarısız zemini hazırladı.”