SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İşte o yorumlardan bazıları…

MEHMET ŞEHİRLİ: ORTA ALANA TAKVİYE ŞART

Nani saman alevi gibi parlayıp söndü. Nani'nin etkili olduğu anlarda Fenerbahçe de hücumda pozisyonlar üretti. Fernandao ve Sow, Shakhtar savunması arasında kayboldu. Van Persie dün oynasaydı, Fenerbahçe en azından 1 gol bulurdu. Yapılan harcamalara rağmen Şampiyonlar Ligi'ne gidilememesi şüphesiz yönetim, teknik heyet ve takım üzerinde büyük baskı oluşturacaktır. Bu takımın en büyük sıkıntısı uyum. Zamanla taşlar yerine oturacak, bu basit hatalar ortadan kalkacaktır. Bu takımın en önemli eksiği orta sahada çift yönlü oynayabilecek bir futbolcu. Mehmet Topal, Meireles, De Souza, hatta Diego bu özellikte değiller. Orta alana iyi bir takviye yapılırsa Fenerbahçe'nin yolu UEFA'da çok daha açık olur.

CEM ŞENGÜL: FENERBAHÇE TOPLAMA TAKIM

Fenerbahçe'nin, ikinci yarının ilk 15 dakikası hariç, oynadığı futbolda hala takım olamamanın sancıları hissediliyor. Mesela Nani'nin ne yapmak istediği belli değil. Kafasına göre takılıyor. Sow'un güçsüzlüğü, Fernandao'nun kendine yer bulma çabası zarar veriyor. Kanatlar etkisiz kalıyor. Alves-Kjaer ikilisi hatalara davetiye çıkarıyor. Souza ile Diego'nun çabaları boşa gidiyor. Kısacası Fenerbahçe “toplama takım” görüntüsünden bir türlü kurtulamıyor… Tıpkı dün geceki gibi…

RIDVAN DİLMEN: UEFA’DA EN ZAYIFLARDAN BİRİ GELSE…

Shakhtar’a karşı ister İstanbul’da, ister Konya sınırında böyle oynanmaz. Lucescu bence takımı gördü, ‘oh’ dedi. Şimdiden söyleyeyim, Avrupa Ligi’nde en zayıf takımlardan biri de gelse elenme şansın var.

MEHMET DEMİRKOL: NANI HAYAL KIRIKLIĞI

F.Bahçe'nin savunma lideri yok. Hem hücuma çıkarken hem savunmda rakibi karşılarken bu durum büyük sorunlara yol açıyor. Asıl hayal kırıklığı Nani. Bu dizilişte yerini bulamadı. Topla çok geride buluştu. Final ya da final öncesi pas alamadı.

ERMAN TOROĞLU: TAKIMINI SATMA DENEN OLAY BUDUR

Pereira, senin kulübün milyon eurolar yatırarak takım kuruyor. Onların başına da seni getiriyor. Sen geminin kaptanısın. Futbolda bir laf vardır, amiyane.Tamamen benzetme. Takımını satma denen olay, işte budur. Takımı mağlup da olabilir, elenebilir de. Senin yaptığın bu hareketten sonra yarın bir futbolcun atıldığında sen o futbolcuna ne söyleyeceksin? Hiçbir şey söyleme hakkın yok artık.

ALİ ECE: OYUNU ISITMAYI BİLDİĞİN KADAR…

2. yarının başında tam da Fenerbahçe üst üste tehlikeli pozisyonlar geliştirip hücum sürekliliğini sağladığı dakikalarda Vitor Pereira ile rakip oyuncu arasında yaşanan tartışma oyunun uzun süre durmasına sebep oldu. Bu tip durumlarda yenik durumda ve o esnada hücum inisiyatifini ele geçirmiş takım % 90 negatif etkilenir. Lucescu hep “Oyunu ısıtmayı bildiğin kadar soğutmayı da bilmen gerekir” derdi. Shakhtar'ın penaltıdan bulduğu 2. gol, oyunu adeta Fenerbahçe aleyhine dipfrize sokmuş kadar soğuttu.

GÜNTEKİN ONAY: GEREKSİZ AGRESİFLİK

45-60 arası ‘İyi oynuyoruz' derken, Vitor Perreira'nın gereksiz agresifliği ve tribüne gönderilmesiyle son buldu. Hemen ardından Kjaer'in bireysel hatasıyla gelen penaltı, Teixeira'nın kontratak golü ve 3-0 ile kaybolan tur umutları. Büyük umutlarla ciddi bir maliyetle oluşturulan kadro bu önemli sınavı geçemedi ve Şampiyonlar Ligi'nin yine dışında kaldı.

OKAY KARACAN: MAÇI PERREIRA VERDİ

Maçı Pereira verdi. Takım savunması zayıf, savunması daha zayıf Fenerbahçe’nin.. Futbol aklına akıl erdiremiyor insan çoğu zaman. Geçen yıl pek gerekliyken hiç kullanılmayan Diego bu sefer çok gereksiz fazla mı kullanılıyor??! Fenerbahçe için en iyisi buydu. UEFA Kupası’nda iddialı olacak bir potansiyeli aktive eder bu eleniş… Yeter ki Pereira elindeki zenginliğin farkına varabilsin.

ZİYA ŞENGÜL: UEFA’DA İŞİ ÇOK ZOR

Bu şekil ve şemal içinde Fenerbahçe maça havlu attı ve tura veda etti. Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi'ne veda ederken; Avrupa Ligi'nde beklentileri arttırmış oldu. Ama büyük paralar verilerek alınmış yıldızlara rağmen ortaya konan bu performans, UEFA'da da işinin çok zor olduğunu gösteriyor.