SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hocanın freni!

6 Ağustos 2015

25. dakikada ağları sarsan gole kadar mücadele Fenerbahçe'nin istediği gibi gidiyordu. İstanbul'un aksine, defansif yığınla başlayan temsilcimiz, Diego'yu da ortaya çekmiş, Nani ile Sow'un çıkış vizelerini iptal etmişti. Topu kontrolunda tutmayı, sakin kalmayı, baskıyla rakibi bozmayı düşünen bir oyun yapısı… Sistem doğruydu, ancak uygulayacılarda sorun vardı.

Mesela Nani'nin oynadığı kanat (sağda başladı,sola geçti) defansif açıdan yol geçen hanı gibiydi. Sow da farklı değildi. Lucescu gibi tecrübeli bir beyin bunu maçtan önce görmüş, oyunu kanatlara yaymıştı. Zaten Kjaer-Alves ikilisi potansiyel maden gibiydi. Gol de bu zaaflardan geldi. Caner solda yalnız kaldı. Alves ile Kjaer ön direk paylaşımını yapamadı, Gladkiy kolay attı.

Fenerbahçe'nin, Sow ile yakaladığı iki pozisyon (ikincisi olmalıydı), Shakhtar'ın oyunu soğutma yanlışındandı. Yoksa Nani, Fernandao etkisizdi, Diego orta saha kalabalığında rahatsızdı. Her şeye rağmen devrenin skoru adil değildi. Çünkü vasatı aşamayan futbolda, üstün olan taraf yoktu. Shakhtar basit oynuyordu, Fenerbahçe ise tedirgin… Sarı-lacivertli takım ikinci 45'e kabuğundan sıyrılarak başladı.

Caner ve Şener kanatları ileriye taşımış, Lucescu'nun klasik mantığı ile skora yatmak isteyen Shakhtar orta saha kalabalığını elinden kaçırmış, Diego alan bulmuştu. 6 pozisyon umut vericiydi. Gol sinyali geliyordu. Ancak heyecanını yenemeyen Perreira (hakemin kararı ağır olsa bile) takımına savunma yapmıştı! Tam istim üzerinde olan oyuncularını soğutmuş, tribünün yolunu tutarken, ahengi bozmuştu. Penaltı pozisyonunun gelişi de böyle oldu. Kjaer'in yanlış kademesi, Ukrayna ekibini rahatlattı. 3. gol ise artık hocasız disiplinini yitiren Fenerbahçe'nin teslim bayrağını çekişiydi.

Fenerbahçe'nin, ikinci yarının ilk 15 dakikası hariç, oynadığı futbolda hala takım olamamanın sancıları hissediliyor. Mesela Nani'nin ne yapmak istediği belli değil. Kafasına göre takılıyor. Sow'un güçsüzlüğü, Fernandao'nun kendine yer bulma çabası zarar veriyor. Kanatlar etkisiz kalıyor. Alves-Kjaer ikilisi hatalara davetiye çıkarıyor. Souza ile Diego'nun çabaları boşa gidiyor. Kısacası Fenerbahçe “toplama takım” görüntüsünden bir türlü kurtulamıyor… Tıpkı dün geceki gibi…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek