SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Akçay: “Top bizim için çok değerli silah”

Osmanlıspor Teknik Direktörü Akçay, "Rakiplerin topla fazla oynamasına izin vermemeliyiz. Top bizim için çok değerli silah. Bu silahı kendimizde tutmak istiyoruz" dedi.

Güncellenme: 12:48, 06/08/2015
Akçay: “Top bizim için çok değerli silah”

Spor Toto Süper Lig’in yeni ekibi Osmanlıspor’un teknik direktörü Mustafa Reşit Akçay, rakiplerinin topla fazla oynamasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Akçay, yaptığı açıklamada, Hollanda kampının verimli geçtiğini belirterek, fiziksel olarak yüzde 80’lere ulaştıklarını, teknik ve taktik açıdan biraz daha yol almaları gerektiğini ifade etti.

Yeni bir kadro kurduklarına dikkati çeken Akçay, defansif ve ofansif eylemlerde takım görüntüsüne kavuşmak için sezon öncesi kalan sürede taktiksel çalışmalara yoğunlaşacaklarını vurguladı.

Akçay, topla fazla oynayan bir takım felsefesi oluşturmak istediklerinin altını çizerek, “Rakiplerin topla fazla oynamasına izin vermemeliyiz. Top bizim için çok değerli bir silah. Bu silahı kendimizde tutmak istiyoruz. Ortak bir akılla topun hangi yönde, nerede olması gerektiğini kavramamız lazım” diye konuştu.

“Zamana ihtiyacımız var”

Başkent ekibinin istenilen seviye gelmesi için zamana ihtiyaçları olduğunu anlatan Akçay, “Yeni bir takımız, uyum süreci biraz uzayabilir. PTT 1. Lig’deki kadrodan çok az oyuncu kaldı. Farklı kültürlerden gelen oyuncuları birleştirmeye çalışıyoruz. Takdir edersiniz ki bunun için de bir zaman gerekecektir” ifadelerini kullandı.

Tecrübeli teknik adam, Hollanda kampında oynadıkları 4 hazırlık maçının 3’ünden mağlubiyetle ayrıldıklarının hatırlatılması üzerine ise “Bu endişe verici bir durum değil” dedi. Hazırlık maçlarında tüm oyuncuları denediklerine işaret eden Akçay, şunları söyledi: “Yarın takımdan ayrılacak oyuncu dahi ‘ben şans bulamadım’ dememeli. Bu genç oyuncular için de geçerli. Genç oyuncuları seven bir teknik adamım. Onlara da bu müsabakalarda şanslar verdik. Dolayısıyla hazırlık kamplarında fiziksel ve taktiksel açıdan bütün takımı görmek istedim. Gol ortalamamız düşük kaldı ancak endişeye kapılmıyoruz. Hatta gösterdiğimiz performansın, fiziksel ve taktiksel bütünlük açısından çok da geride olmadığı düşüncesindeyim. İnşallah, lige kadar diğer eksiklerimizi gideriz.”

“Transferler devam edecek”

Akçay, mor-sarılı ekibe yeni isimlerin katılmaya devam edeceğini belirterek, transferler tamamlandığında daha da güçleneceklerini söyledi. Özellikle stoper, orta saha ve santrfor için çalışmaların sürdüğünü dile getiren Akçay, “İnşallah, bu bölgelere güçlü oyuncular katarak, takımımızın sahadaki duruşunu daha da güçlü hale getireceğiz” ifadesini kullandı.

Akçay, yeni transferler hakkında ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Öncelikle ligde kalıcı olmak, daha sonra da Avrupa kupalarında mücadele etmeyi hedefliyoruz. Her şeyden önce bu ligin takımı olmak önemli. Bu doğrultuda transfer seçiminde nokta atışlar yaptığımızı düşünüyorum. Aldığımız geri bildirimler, yapılan hamlelerin doğru olduğu yönde. Yeni transferlerimizden Webo, Torje ve Artur yüksek seviyelere ulaşmış kariyerli oyuncular. Bu noktaya gelmiş isimlere saygı duymak lazım. Ndiaye de genç ve dinamik bir oyuncu. Bize çok güç katacağını düşünüyorum. Bunlar mali yapımızla örtüşen, felsefemizi sahaya yansıtabilecek, titizlikle gerçekleştirilmiş transferler.”

“Yabancı futbolcu kararını benimsemiyorum”

Akçay, bu sezondan itibaren uygulanacak 14 yabancı futbolcu kontenjanını ise doğru bulmadığını belirtti. Kararı benimsemediğinin altını çizen Akçay, “Bu ülke çocuklarına hizmet etmeliyiz. Onları daha çok geliştirip rekabete sokmalıyız. Ancak şu an gerekli altyapıyı sağlamadan Türk oyuncuları rekabetin içine soktuk. Bu çok doğru bir eylem değil” yorumunu yaptı.

Yabancı kontenjanının kademeli olarak artırılması gerektiğini savunan Akçay, şunları kaydetti: “Çocuklarımızı yeterli eğitim almış, çok saygı duyulmuş ortamda yetişmiş futbolcularla rekabetin içine sokuyoruz. Bu çok haksız bir rekabet. Sayıları yavaş yavaş yükseltebilirdik. Altyapılardaki eğitimleri iyileştirdikten sonra o ekollerle yarıştırabilirdik. Biz şu an çocuklarımıza, çok fazla bir şey vermeden o ekollerle yarışması için ortam açıyoruz. Bu çok adil değil.”

Yeni kuralın özellikle yerli futbolcu piyasasının düşmesi için alındığını dile getiren Akçay, “Ancak şu an Türk oyuncularının çok uygun bedellerle alındığını sanmıyorum. Çünkü kaliteli Türk oyuncu sayısının azlığı, talebin fazla olması nedeniyle miktarı yine aynı seviyede tuttu. Bence düşünülen, planlanmış olan uygulama tutmadı” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:12:47,