SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

TÜRKİYE Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Genel Başkanı İsmail Dilber, Türkiye nüfusuna göre Arda Turan gibi iyi sporcu sayısının yetersiz olduğunu belirterek, Avrupa’da oynayan ve dünya çapında kendinden söz ettiren Türk futbolcuların azlığından yakındı.

Afyonkarahisar Spor Kompleksi’nde oynanan Antalyaspor- Raja Casablanca hazırlık maçını izlemeye gelen eski futbolculardan TÜFAD Genel Başkanı İsmail Dilber, TÜFAD Afyonkarahisar Şubesi’ni ziyaret etti. Şube binasında gerçekleşen ziyaret sırasında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Dilber, Türkiye’deki sportif gelişmeler ve futbol hakkında açıklamalarda bulundu. Türk futbolunun dünya üçüncülüğünden sonra gerileme evresine girdiğini ancak özellikle 2008 yılından itibaren toparlanmaya başladığını anlatan Dilber, 70 milyondan fazla nüfusa göre daha çok iyi sporcuların çıkması gerektiğini söyledi.

‘YERİMİZ 4’ÜNCÜ TORBA DEĞİL’

Milli Futbol Takımı’nın uluslararası organizasyonlara katılamama veya elenmesinin şanssızlıklarla da alakalı olduğunu aktaran Dilber, “Bir düşüşümüz var, gözle görülür bir düşüş. Ancak bunun nedenleri üst kurullar tarafından, Fatih Terim tarafından araştırılıyor. Nerede eksiğimiz var, neyimiz eksik diye. Tabi bu tür turnuvalara katılmamız lazım, süreklilik lazım. Bizim turnuvalara katılmak için 4’üncü torbada değil, ilk 2 sıradaki torbalarda yer almamız lazım” dedi.

‘YILDA 14-15 TEKNİK DİREKTÖR DEĞİŞİMİ OLUYOR’

Dünyaca ünlü birçok yabancı teknik direktörün 1 yılını doldurmadan Türk takımlarının başından ayrıldığını anlatan Dilber, “Bu ülkemizin genel sorunu. Bunu 20 yıl öncesinde de soruyorduk. Şimdi de soruyoruz. Artık bu anlayıştan sıyrılmalıyız. Ülkemize ne teknik adamlar geldi dünyaca ünlü. Birçoğu 1 yılını bile doldurmadan ayrıldı. Başarısız olunursa gönderiliyor. Bu yerli için de aynı, yabancı için de aynı. Sabır herkes için aynı. Manchini için de sabırlı olmadık yeri geldi Arogones’e de sabırlı olmadık. Bizdeki teknik adam kıyımı ile Avrupa’daki kıyım arasında hiçbir fark yok aslında. Geriye dönük bir araştırma yapıldığında Almanya, İngiltere, İspanya liglerine de bakıldığında teknik direktör değiştirme oranlarında çok büyük bir fark yok. Tüm ülkelerde yılda 14-15 teknik direktör değişikliği yaşanıyor” dedi.

‘BİR ARDA TURAN YETMEZ’

Arda Turan’ın Barcelona’ya transferiyle ilgili bir soruya da cevap veren Dilber, Arda’nın buraya kadar gelmesindeki en büyük payın dışa dönük yapısı olduğunu anlattı. Dilber, şöyle dedi:

“Arda’nın tamamen dışa dönük yapısı var. İçinde bulunduğu ortamı çok iyi değerlendiriyor. Çok çabuk adapte oluyor. Dünya görüşünü değiştirmesi, kendisine çok büyük katkı sağladı. Kendisi yetenekli zaten, karakterinde, doğasında olan bir şey yetenek. Hem aklı hem oyunculuk yeteneği Allahın bir lütfü, ikisi de var onda. Allah yolunu açık etsin, sakatlık vermesin. Ama bir tane Arda yeter mi yetmez bu ülkeye. 10 Arda lazım. O kadar kalabalığız diyoruz, seviyoruz diyoruz bu oyunu. 10 tane de yetmez bu ülkeye aslında. Buradaki tesislerden Arda’lar yetişmezse, çıkmazsa yeni Arda’lar, bu tesisler boşa yapılmış demektir.”

Yayınlanma Tarihi:17:49,