SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

AMK GAZETE / İrfan YİRMİBEŞ

İşte Emre Belözoğlu’nun açıklamaları:

FENERBAHÇE'YE OLAN SEVGİM NEDENİYLE AYRILIŞIMDAKİ YAKLAŞIMI BÜYÜTMEDİM “Fenerbahçe'ye kendimi çok ait hissettim. Fenerbahçe'de çok güzel günler de çok zor günler de geçirdim. Futbol ailesi içerisinde çok büyük hayal kırıklıkları oldukları için Fenerbahçe'den ayrılış biçimimde büyütülecek bir şey görmedim. Fenerbahçe'ye olan sevgim nedeniyle bu yaklaşımı gözümde hiç büyütmedim. Çünkü benim Fenerbahçe'ye ve Fenerbahçe camiasına gerçekten çok büyük saygım ve sevgim var. Bu camiaya zarar verecek hiçbir davranışta bulunmak istemem. Nasıl olduğundan ziyade Fenerbahçe'den ayrıldığıma üzüldüm.”

“ÇOCUĞUMLA OYNARKEN AÇIKLAMAYI DUYDUM. BEKLEMİYORDUM”

“Ben hayatım boyunca hiçbir hocanın işine karışmadım. Bu takımın kaptanıydım. Kucağımda çocuğumla oynarken sportif direktörün açıklamasını duydum. Bu kararı beklemiyordum. Menajerim başkanla görüşmüştü, onlar bir görüşme mutabıktı ben de onu bekliyordum. “

FENERBAHÇE BANA MADDİ VE MANEVİ NE VERDİYSE KARŞILIĞINIVERDİM “Ne ben ne menajerim Fenerbahçe ile ne sene ne rakam görüştük. Başkanım menajerimi arayıp diğer ayrılan oyuncularla ilgili açıklamalar yaptık, Emre'yi ayrı tutuyoruz onunla görüşeceğiz diye söylediğini biliyorum. Benle direk görüşmedi, onun için bekledim. Bunun üzerine Fenerbahçe kaptanı olarak başka bir kulüple görüşemezdim. Fenerbahçe'nin almış aldığı karara saygı duyarım. Gönderilişimin sebebinin ne olduğuyla ilgilenmiyorum. Çünkü Fenerbahçe bana maddi manevi ne verdiyse karşılığını verdim. Huzur içinde ayrılıyorum Fenerbahçe'den. ”

AZİZ YILDIRIM FUTBOLCULARINI SEVER VE KORUR “Aziz Yıldırım iyi bir insandır, ama aynı zamanda zor bir insandır. Futbolcularını sever ve korur. Camiaya hizmet etmiş herkesi korur. En çok ben üzüldüm şampiyonluğun gitmesine, takım içinde kim varsa onlar üzüldü. ”

ARKA 5'Lİ DİYORLAR, ARKADA 4 KİŞİ OTURUYOR

“Ersun Yanal'ın soyunma odasındaki ses kaydının sızdırılmasıyla ilgili arka 5'linin ismi geçiyor şeklindeki soruya Emre Belözoğlu, “Arka 5'li diyorlar, arkada 4 kişi oturuyor zaten, ben arkanın 2 önünde oturuyorum. Arka 5'lide oturmuyorum. Büyük camiada böyle dedikodular olur. Ben hayatım boyunca kulüp içinde yaşadığım bir çok şeyi eşime bile söylemedim. Kulübe sıkıntı yaratacak hiçbir şeyi paylaşmam. “

“AZİZ YILDIRIM'IN OLDUĞU YERDE YÖNETİM DIŞINDA HİÇBİR GÜÇ TEKNİK DİREKTÖRÜ GÖNDEREMEZ” Ersun Yanal benle özelinde ne yaşadığını kendi söylesin. Ersun Yanal ile birebir yaşadıklarımı paylaşmak istemem. Fenerbahçe'de yönetimin dışında hiçbir güç teknik direktörü gönderemez. Hele Aziz yıldırım'ın olduğu yerde bu hiçbir şekilde mümkün değildir. Oyuncu grubu olarak Ersun Yanal ile ilgili yaşanmışlıklar olabilir iyi veya kötü Ersun Yanal için neler yaptığımı biliyorum. Ersun Yanal'a sorun, onunla ikimiz arasında yaşanan gerçekleri o anlatsın. Ersun Yanal bu konuyla ilgili konuşmuyor belki de kendisi adına doğru politika izliyor olabilir. Bu kendisinin bileceği bir şey.

“FUTBOL OYNAMAK İSTEDİĞİM İÇİN FENERBAHÇE'NİN İDARİ TEKLİFİNİ KABUL ETMEDİM” Fenerbahçe'den ayrılığımı öğrendikten sonra Mahmut Uslu ile görüştüm. Futbol takımıyla  ilgili bir görev verme düşünceleri olduklarını söyledi. Ben de teşekkür ettim. Ben daha futbol oynamak istediğimi söyledim. İleride idarecilik işi yapmak istiyorum, futbola çok şey vermek istiyorum ama oraya geldiğimde sadece futbolcu Emre olarak değil belli eğitimlerini almış donanımlı, kendimi her alanda geliştirerek o göreve gelmek istiyorum. O anlamda eksik olduğumu düşünüyorum. Ama Fenerbahçe yönetimi ileride bu konuma yine beni layık görürse donanımlı gelmek isterim.

“BEN DE NE KADARLI KARİYERİM OLDUĞUNU UNUTUYORUM” Türkiye'de ne kadar kariyerli bir futbolcu olduğun unutuluyor şeklinde soruya “ben de unutuyorum. Unutmak Allah'ın en büyük nimetidir. Ülkemizde benim özelimde değil değerlerimize sahip çıkmadığımızı kabul edelim. İtalya'da sokaklarda hala çok teveccüh gösteriyorlar. Hala havamız var. Eşimle yeni tanıştığımda onu kandırmak için güzel oluyordu, insanlar beni sokakta tanıyınca hava atıyordum (gülerek). Fatih hoca kadar olamazsa da havamız var.

“FENERBAHÇE KOLAY BİR CAMİA DEĞİL, BAZEN ŞAMPİYONLUK DA İYİ OYNAMAK DA YETMEZ” Yeni transferlerle ilgili: Nani'yi tanıyorum ama Fenerbahçe'yi daha iyi tanıyorum. Fenerbahçe kolay bir camia değil. Fenerbahçe'de bazen şampiyonluk yetmez bazen iyi oynamak da yetmez. Fenerbahçe başka bir yer. Çok ciddi transferler yapıldı, yeni bir takım kuruldu. Yeni takıma Fenerbahçe'ye seven herkesin sabretmesi gerekir. Shakhtar maçınının ikinci yarısını internetten seyrettim. Gayet yeni bir takım olmasına rağmen beğendim. Tur için en az rakibi kadar şansı var Fenerbahçe'nin. Fenerbahçe kolay bir camia değil.

NANİ VE VAN PERSİE İLE AYNI TAKIMDA OLMAK İSTER MİSİN? “Fenerbahçe'de forma giymek daha özel olurdu, güzel olurdu, kiminle oynadığım değil Fenerbahçe'de kaptanlık yapmak formasını giymek başka güzel bir duygu. Futbol yeteneklerim olarak hangi takım olursa olsun sağlıklı bir şekilde olduğumda en iyi hizmeti vereceğimi düşünüyordum. 35 yaşında olmama rağmen hala bu fikre sahibim. Fenerbahçe'nin içinde olsaydım da aynı geçmişte nasıl hizmet ettiysem aynı şekilde hizmet ederdim.”

“FEDAKARLIK YAPTIĞIM İÇİN SAKATLIK SÜRELERİM ARTTI” Çok fedakarlık yapıyordum. Normalde 3-4 haftada dönmem gereken maçlarda 2 haftada dönüyordum çabuk oynamak adına çünkü ihtiyaç olduğu için. Kendimi saklayıp oynamayı tercih etseydim sakatlık süreleri kısaya inebilirdi. Fedekarlık yaptığım için sakatlık süreleri arttı. 90 dakika oynamam gerekirken 60'da çıkmak gerekti yeni sakatlıktan dönmüştüm.

“FENERBAHÇE DE DEĞİŞMESİ GEREKİYORDU” Bekir'in ‘Bu değişim doğruydu yıprandık' sözünün hatırlatılması üzerine Emre Belözoğlu, Bekir'in sözlerine katıldığım yerler de var. Futbol da değişim olmak zorunda. Fenerbahçe de değişmek zorunda.  Kolay süreçler yaşamadı Fenerbahçe ve değişmesi gerekiyordu. Kolay süreç yaşamadık. Fenerbahçe'ye kendimi çok ait hissettiğim için ayrılık üzücü oldu. Ama hayat güzellikleriyle devam ediyor. Güzel bir kulüpte oynuyorum.

“FENERBAHÇE YOLLARI AYIRMA KARARI ALDI, MUTLAKA BİR SEBEBİ VARDIR” Fenerbahçe'den ayrılığımda sebepler önemli değil. Hocanın istemediğini duydum, başka şeyler duydum. Ama Fenerbahçe'den ayrıldığım için genel olarak üzgün olduğumu söylemek isterim. Bir karar alınmış bunun mutlaka bir sebebi vardır. Fenerbahçe gibi büyük kulüpler bir karar alıyorsa mutlaka bir sebebi vardır. Bana bunun sebebini açıklamak zorunda da değiller. Önemli olan camialardır bizler gelip geçiciyiz. Önemli olan ne kadar iyi hizmet ettiğimizdir. Ben de en iyi şekilde hizmet ettiğimi düşünüyorum. 

Güne Başakşehir futbolcusu olarak uyanmak nasıl bir duygu? “Şöhretle yaşayan bir insan değilim, şöhretin benden neler götürdüğünü çok küçük yaşlarda anladım. Sabah kalktığımda yanımda eşim, ailem, çocuklarım ve dostlarım olsun yeterli. Futbolu çok sevdiğim için Türkiye'de de futbolun en üst noktası Fenerbahçe camiasının içinde uyanıp, o camianın iççinde yaşamak tabii ki daha güzel olurdu. Ama Başakşehir'in büyük hedefleri var,  Türkiye'ye rol model alınabilecek bir kulüp. Bana burada ciddi görevler düşüyor. Böyle motive ediyorum. Sabah kalktığımda bankadaki param değil beni motive eden ailem olsun yeter.”

“3 TEMMUZ SÜRECİNDE BAYRAĞI TUTAN 2-3 KİŞİDEN BİRİYDİM, BU GÜN OLSA YİNE TUTARDIM” “Fenerbahçe'de zor bir süreç yaşadı. Türkiye'ye gelirken Galatasaraylı Emre olarak bilinen futbolcuydum tercihimi Fenerbahçe'den yana kullanınca Galatasaray camiasının antipatisini kazandım. Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında yaşamış olduğu 2010-11 sezonunundaki şampiyonluk süreci var, bu süreci bir daha yaşasam yine aynısını yapardım. 3 Temmuz sürecini yaşayan ve inanıyorum ki bayrağı elinde tutan 2-3 adamdan biri bendim. Bir daha yaşasak bir daha tutardım. Ekmek yediğim yere hiçbir zaman onu layık görmezdim. Ben önde olmak için değil yapmam gerekenleri yaptığım için bu kadar çok tepki aldım.”

“BEN VE VOLKAN ÜZERİNDEN BİR OLGU OLUŞTURULDU” “Bilic ile yaşadığım olay var. Geçmişten insanları ön yargıları olduğu için olaylara kimse benim tarafımdan bakmıyor. Türkiye'de özellikle Fenerbahçe üzerinden benim üzerinden Volkan üzerinden bir algı oluşturuldu. Özellikle yayıncı kuruluş yapmaya çalıştı ve bunda başarılı da oldular. Onun sıkıntısını biz Fenerbahçe olarak futbolcu olarak çektik. Bir kere daha gelsem duruşumdan birileri mutlu olacak diye taviz vermezdim.”

“FENERBAHÇE'Yİ TERCİH ETTİM DİYE DOST OLDUK  DÜŞMAN DA KAZANDIK” “İnsanlar hiçbir zaman vicdan gözüyle bakmıyor. Bir futbolcu Fenerbahçe'den Galatasaray'a gidemez mi? Galatasaray'dan Fenerbahçe'ye gidemez mi? Gider. Ben Fenerbahçe'yi tercih ederken neden Fenerbahçe'yi tercih ettim, kolay mı oldu kimse bilmiyor. Fenerbahçe bizim ortak değerimiz. Fenerbahçe'de olduğum için aynı hayatı paylaşmasak da dost olduk birçok kişiyle, Bir çok kişi de hayat anlamında birçok şeyi paylaşsak da ben Fenerbahçe'yi tercih ettim diye düşman oldular bana.”

“FENERBAHÇELİ OLDUĞUM GERÇEĞİNİ HİÇBİR ŞEY DEĞİŞTİRMEZ” “Ben çocukluğumda Fenerbahçeliydim. Galatarasay'da oynarken de onun başarısı için elimden geleni yaptım ve G.Saray'ın hala ne kadar övündüğü başarısı varsa onun içinde oldum. Bundan da hiç gocunmadım. Elimden geldiğinde o döneme dair Fenerbahçe'ye karşı oynadığımda hiçbir zaman Fenerbahçeliliğimi düşünerek oynamadım. Galatasaray'ın başarısı için oynadım. Ben bugün Fenerbahçe Başakşehir'e gelse ya da ben Kadıköy'e gitsem Başakşehir'in başarısı için oynarım ama bu Fenerbahçeli olduğumu gerçeğini değiştirmez.”

“Geçmişte hatalar yaptım” “Geçmişte hatalar yaptım. Saha içinde kendimi kontrol edemediğim zamanlar oldu. Duygularıma kontrol etmekte zorlandım. Saha içinde ve dışında kolay şeyler yaşamadım. Belki bana yapılanlar karşısında daha doğru tepkiler verebilirdim. Sahanın içinde bana karşı ne yapıldıysa sahada aynı şekilde tepki verdim. Sahanın dışında bir kulübü, futbolcuyu teknik direktörü aşağılayacak açıklamalar yapmadım, sahanın içindeki bir olayı hiçbir zaman sahanın dışına taşımadım. Futbolda saha içinde ne oluyorsa Türkiye'de de o oldu. Ne yazik ki insanlar Saha içindeki magazinsel boyutuyla ilgilenip bazı oyuncular üzerinden algı yaptılar ve bu oyuncuların başında ben geldim. Bunun sıkıntısını yaşadım. ”

“Küfür edenler cami çıkışında helallik istiyor” “Kendimi 3-4 senedir kontrol ediyorum. Tribünler ve yöneticilerle diyaloğa girmedim. Saha içinde tepki vermiş olabilirim futbolcuyla teknik adamla. Futbolun içinde bu yok diyebileceğimiz bir diyalog yaşamadım. Futbolun içinde ne varsa onu yaşadım. Küfürün savunmasını yapmam, küfür hatadır yanlıştır kabul ederim. Sahanın içinde sanki küfür yok, tribünler hiç küfür yok, ben sanki karşımda efendice oturan bir kişiye bir şey söylemişim gibi hissettiriliyor. Adam (Zokora) bana küfür ettiğinde ben ‘hadi git oradan' dediğimde bu bir ay konuşuluyorsa orada başka bir artniyet var Zaten benim çoğu zaman tepkim hep şuna oldu ; ben bir futbolcu olarak neden bu tür saçma şeyleri yaşamak zorunda bırakılıyorum ve bana neden böyle şekilde tavırlar sergileniyor…”

“BENİM YERİM DE RAHAT DOLAR, ASLAOLAN FENERBAHÇE CAMİASIDIR ” “Fenerbahçe'den bu son ayrıldığımda 2-3 kere boynuma sarılıp ağlayan insanlar oldu. Bu benim için zaten yeterli bir gurur. Her ayrıldığında eğer iyi hizmet ettiyseniz herkes aranır. Ama futbolda sahanın içinde de sahanın dışında da büyük camialarda ayrılanın futbolcunun da yöneticinin de teknik adamların da yeri dolar. Aslolanlar gerçek olan camiadır, Fenerbahçe'dir. Benim de yerim rahat dolar. ”

“Arda dünyanın her takımında oynayabilecek yetenekte” “Barcelona ile yazışmalar yapılırken ben menajerimin yanındaydım, benim de görüşmelerim vardı, konuşmalardan yaşananlardan haberim vardı. Allah yolunu açık etsin. Dünyanın en büyük kulübüne gitti. Arda, elinden geldiği kadar ülkemizden uzak dursun. (gülerek) Bence 5 ay oynamayacak olması onun için ciddi bir avantaj. Hem fiziki anlamda hem de futbol mantalitesi açısından öğrenmek için bence çok ciddi bir avantaj. Arda dünyanın her takımında oynayabilecek yetenekte bir oyuncu. Barcelona'nın sisteme ayak uydurabilecek kalitede bir oyuncu.”

“YURTDIŞINDAN TEKLİFLER VARDI, AMA BAŞAKŞEHİR'İ TERCİH ETTİM”

“Yurtdışından teklifler vardı, Başakşehir'e imza attığımda da teklifler vardı. Başakşehir'in hedeflerinin olması kolej havasında olması burada da futbol sonrası eğitimimi tamamlama düşüncem var, onları tamamlama iyi olur diye düşündüm. Önce bir üniversiteye spor yönetimi sertifikasyon programıyla başlayacağım. “

“İyi bir teknik direktör olabilirim” “Teknik direktör lisansım var, hocalık yapabilirim aslında. Yöneteceğim takımı saha içindeki duygularımla izlerim. Yedek kulübesinde daha doğru yönetebileceğimi düşünüyorum. İyi bir eğitim alırsam iyi bir teknik direktör olabilirim. Yapabileceğime inanıyorum. Ama Türkiye'de bence futbolun içinden gelmiş insanlar kulüpler yönetmeli. İyi futbolcu kariyerli futbolcu olduğu için değil o eğitimi yapmış insanlar tarafından camianın içinde yönetici olarak yer almalı. Artık UEFA bir kriter getirdi istediğiniz kadar zengin olun, o kulübün parasını yönetmeniz gerekiyor.  İtalyancam çok iyi, İngilizcem iyi. Futbolu bıraktıktan sonra dillerimi çok iyi hale getireceğim.”

“Eski futbolcular şimdi bize sallıyor” “Eski futbolcu abilerimiz var otobüsün arkasında devamlı gazetecilere sallardı şimdi bakıyorum bize sallıyorlar. Bir doğru bir yanlış olması lazım. Birçok arkadaşım benim sırtımdan para kazanıyordu diyordu gazetecilere şimdi o mesleği icra ediyorlar. Ve eleştirdiği şekilde icra ediyorlar. Ben futboldan sonra yorumculuk yapacaksam bunun bir ortası olması lazım yapanın geçmişte söyledikleriyle aynı oranda gitmesi lazım. Geçmişte söylediklerimle sonradan yapacaklarım orantılı olmalı. Bizim ülkemizde ne doğru ne yanlış ben bilmiyorum. Tabii ki futboldan gelen yorumculuk yapsın ama otobüs arkalarında söylediklerini de biliyoruz.”

“O GÜN MELO'YA  İÇİMDEN GEÇENİ YAPSAYDIM FUTBOLU BIRAKIRDIM ORADA” “Melo'nun oyununa geldiğim için sinirlendim. 2 dakika önce sırtıma tükürmüştü. Futbol oynamak istediğim için kendimi tuttum o gün içimden geçeni yapsaydım futbolu bırakırdım orada. Değmezdi yani. Futbol oynamaya karar verdiğim için farklı bir şekilde davranmadım. Aynı oyuncu tipi değiliz belki bundan beslenmeyi seviyor. Melo'ya özellikle ayrı bir antipati duymuyorum. Ben her zaman sahanın içinde olanın sahanın içinde olması gerektiğine inanıyorum. Bana elini sıkma dediler yine de elini sıktım. Sahanın içinde olan sahanın içinde kalır.”

“2003 YILINDA BARCELONA'DAN TEKLİF ALDIM, AMA INTER'DE KALMAYI TERCİH ETTİM” “İnter'de oynadığım dönemde 2003 yılında mukavelimi uzattığım dönemde Barçelona'dan bir teklif geldi. Ama inter'de mukavelimi uzattım.”

“DOĞRU YAŞASAYDIM AVRUPA'DA DAHA UZUN KALABİLİRDİM” “Ben kariyerimle ilgili daha uzun süre yurtdışında kalabilirdim. Şu anki profesyonel mental ve yaşantı tarzım olsaydı iyi yaşamadım, gece hayatım yoktu, kendime iyi bakmıyor iyi beslenmiyor ekstra çalışma yapmıyordum. Kendi resmime bakıyorum ben bayağı kilolu imişim nasıl oynuyormuşum diyorum. Son 4-5 senedir doğru beslenip doğru çalışıp doğru yaşıyorum, Avrupa'da bir hayat yaşayabileceğime kendimi inandıramadım. 7-8 sene kısa futbol hayatım oldu Avrupa'da. Şu an olsa bu bir keşkedir Avrupa'da yüksek seviyede oynardım. Ben bütün ayrıldığım takımlarda kendi isteğimle ayrıldım bir tek Fenerbahçe'de kendi isteğim dışında ayrıldım.”

“FENERBAHÇE İLE BAŞLADI FUTBOLA KARŞI SEVGİM” “Fenerbahçe sevgisi bende ayrı bir yeri var. Fenerbahçe ile başladı futbola karşı sevgim. G.Saray'da oynadım elimden geldiğince başarısı için mücadele ettim. Türk futbol tarihinin en başarılı dönemlerinin içinde yer aldım. Kimse bana Fenerbahçeli Emre gibi davrandı diye bir şey söyleyemez. Futbolu çok sevdim futbolu oynamayı çok sevdim Bu işi elimden geldiğince iyi yaptığımı düşündüm.”

“FENERBAHÇELİ EMREYİM AMA GALATASARAY'IN BANA KATTIKLARINI ELİMİN TERSİYLE DE İTECEK BİRİ DEĞİLİM” “Fenerbahçeli Emre olarak kendimi hissediyorum kendimi Fenerbahçe'ye ait hissediyorum ama G.Saray'ın bana kattıklarını elinin tersiyle itmiş gibi bir algı olmasını istemem. Ahda vefayı da iyi bilirim. Başakşehir'in verdiği bana değeri göstermiş olduğu saygı ve sevgiyi karşılıksız bırakmak istemiyorum.”

“TARAFTARLAR BENİ ÇOK SEVERKEN TAKIMA ZARAR VERMESİNLER” “Taraftarların beni sevmesi çok güzel bir duygu ama bunun yapılırken takıma zarar vermemesi gerekiyor. Tribünde benim ismimi bağırırken takımına zarar versinler. Alex de bunu istemezdi, ben de Fenerbahçe'ye zarar gelsin istemem. Fenerbahçe'deyken ben yapmam gerekenleri hiç çekinmeden yaptım. Geçmişe dönsek yine aynısını yapardım Salih'e oynamasını tavsiye ediyorum bir oynasın.”

 

Yayınlanma Tarihi:08:15,