SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ülkemizi NBA’de temsil eden iki yıldız basketbolcu Enes Kanter ve Hidayet Türkoğlu arasındaki gerilim büyüyor.

Tartışmanın fitilini, Enes Kanter’in milli takıma seçilmemesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hidayet Türkoğlu, Mirsad Türkcan ve Turgay Demirel bulunduğu fotoğrafın altına yazdığı, “Ey Türk Milleti… Alın size neden milli takıma seçilmediğimin tescilli, somut bir belgesi, yazık… Allah ıslah etsin” paylaşımı ateşledi.

Genç basketbolcunun bu paylaşımına “Kafası çalışmıyor. Siyaset yapmasın. Ben olsaydım, milli takım kariyerini noktalardım…” diyerek yanıt veren Hidayet Türkoğlu, tartılmayı iyice körükledi. Ancak tecrübeli sporcuya Enes Kanter’in yanıtı çok sert oldu.

“BU AYRIMI YAPACAK OLGUNLUKTA OLMALI”

Resmi ‘Facebook’ hesabından yazılı bir açıklama yapan Enes Kanter, Hidayet Türkoğlu’nun “Ben olsaydım milli takım kariyerini noktalardım” şeklindeki söylemini faşizanca olarak nitelendirdi.

Enes Kanter ayrıca Hidayet Türkoğlu ile ilgili “Temel vicdani prensipleri kaçırınca insan savrulduğunun farkında bile olamayabiliyor. Şahsıma siyaset yapmasın deyip siyasi mesaj verdiğini dahi farketmekten uzak olan Türkoğlu, basketbolun siyasi fotoğraf albümü gibi oysa… Zulme karşı mazlumun yanında olmak, adaletsizliğe karşı adaleti savunmak, siyaset değil vicdandır. Türkoğlu bu ayrımı yapacak olgunlukta olmalı” değerlendirmesinde bulundu.

“MADDİ VE MANEVİ BİR BEKLENTİM YOK”

Hidayet Türkoğlu’nu eleştirilerine devam eden Enes Kanter, Türkiye’deki devlet adamlarından herhangi bir beklentisi olmadığını söyleyerek “Benim Türkoğlu’nun öncelerde ifade ettiği gibi milletimizden ve devlet adamlarından ‘maddi ve manevi’ bir beklentim yok” dedi.

Enes Kanter, kimsenin yönlendirmesi ile hareket etmediğinin de altını çizerek “Benim yönlendirildiğimi ve kullanıldığımı iddia eden Türkoğlu ve onun gibi düşünenler bilmeli ki insan karşıdakini kendisi gibi sanırmış. Ben her anımı ve işlerimi kendi hür irademle, ancak etrafımda saygı duyduğum, güvendiğim insanların fikirlerine müracaat ederek yaşıyorum. Şunu bilmelerinde fayda var ki hizmet benimle değil, ben hizmet ile şereflendim” ifadelerini kullandı.

“ALLAH BİTTİ DEMEDİKÇE BİTMEZ!”

Enes Kanter, zehir zemberek açıklamalarını şu sözlerle tamamladı:

“Yarınlara güvenip hesap yapanlar, dayandığı projeler yok olduğunda, yarınlar size zindan olur. İnsan her bindiği arabanın türküsünü söylerse, menfaat üzere hayat sürerse, geleceği inşa edemez. Bütün değerlerini cebinde taşıyanlar, ne anlarki değerlerini yüreklerinde taşıyanları. Son olarak ‘milli takım kariyeri bitirilmeli’ diye iddialı bir cümle kuran Türkoğlu’na sevdiğim bir sözü hatırlatmayı arzu ederim: “Allah bitti demedikçe, bitmez!”

 

Yayınlanma Tarihi:14:23,