SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dünyanın en ilginç sporları

Dünyanın en önemli, en çok izlenen sporları futbol basketbol, Amerikan futbolu, voleybol gibi sporlardır... Aslında adını bilmediğimiz o kadar fazla spor var ki. Bazı sporları da diğerlerinden ayıran en büyük özellikleri çok ilginç veya çok daha tehlikeli olmaları...

Güncellenme: 14:13, 01/08/2015
Dünyanın en ilginç sporları

SLACKLINING

İki nokta arasına gerilen naylondan yapılmış bir ip üzerinde dengede hareket etmenin amaçlandığı bir etkinliktir. Bazı yönleriyle ipte yürüme etkinliğinden ayrılır. İki nokta arasına gerilen ip genelde alçakta olur ancak daha fazla adrenalin yaşamak isteyenler bu ipi istedikleri yüksekliğe çıkarabilir. Bu eğlenceli spor gün adrenalin tutkunlarının favorilerinden biri… Bu dalda Guinness Dünya Rekoru ise Norveç'in 1000 metre yükseklikteki Kjerag Dağı'nın fiyortlarını yürüyerek geçen Christian Schou'ya ait…

TREN SÖRFÜ

Dünyanın en tuhaf sporlarından biri olarak anılır… Özellikle Güney Afrika'da ve Hindistan'da çok fazla yaygındır. Hareket halindeki trenin üzerine çıkan genç erkekler binlerce volt elektrik taşıyan kablolardan kaçmaya çalışır… Bu aksiyon dolu ‘eğlence' nedeniyle her yıl onlarca genç hayatını kaybediyor… Hareketli trenin üzerinden sağlam şekilde inen gençler saygı duyulan kişiler haline geldiklerini düşünüyor.

YANARDAĞ SÖRFÜ

Aktif bir yanardağın tepesinden yaklaşık 725 metre aşağı aşağı 80 km hızla sörf yaptığınız düşünün. Özel koruyucu kıyafetlerle, dizlik ve başlıklarla donatılmış sporcular, özel kontrplaktan yapılmış sörf aletleriyle her yıl Orta Amerika ülkesi Nikaragua'nın en küçük yanardağı Cerro Negro'ya bunun için gidiyor. Her yıl düzenlenen organizasyonun başladığı 2005 yılından itibaren on binlerce seyirci, bu ilginç ve tehlikeli sporun tanığı oluyor.

LİMBO PATENİ

Özellikle Çin ve Hindistan gibi ülkelerde oldukça yaygındır. Genellikle arabaların altından yapılan paten sporu yapabilmek için çok erken yaşta başlayıp vücutlarının çok fazla esnek olması gerekiyor. Çeşitli kategorilere ayrılan bu spor dalının en ünlüsü ise otomobilin altına girerek paten yapmak. Bu kategoride bilinen rekor ise 45 saniyede tam 57 arabanın altından paten kayarak geçen ve Hindistan'da “Harika Çocuk” lakabıyla tanınan Aniket Chindak'a ait. Çinli 10 yaşındaki Wu Xue, bu pozisyonda 50 metreyi 7,974'le geçerek, dünya rekorunu elinde tutuyor. Bu sporda aranan şartlar boy kısalığı ve esneklik olduğu için, katılımcıların büyük çoğunluğu küçük yaş grubunda oluyor.

TİMSAH BUNGEE

Başta Avustralya olmak üzere dünyanın farklı yerlerindeki bungee jumping'in yeterince heyecanlı olmadığını düşünen maceraperestler, atlayışlarını içi timsahlarla dolu nehirlerin genellikle dik dağ yamaçlarında gerçekleştiriyor. Bu atlayışların birinde, 8 Ocak 2012'de, Zambia'nın Zambezi Nehri'ne Victoria Falls Köprüsü'nden atlayan Erin Langworthy, halatının kopmasının ardından timsahlarla dolu suya düşmüştü. Langworthy, timsahlardan kaçmayı başarararak kıyıya yüzerek ulaşmıştı.

BUZKASHI

Asya kıtası ülkelerinden Kırgızistan ve Afganistan'ın ulusal sporu olan buzkashi en ilginç sporlardan biri. Polo oyununa çok benziyor. Ancak bu sporu polodan ayıran en büyük özellik top yerine başı kesilmiş ölü bir keçiyi kullanmaları. Oyuncular ölü keçiyi alıyor ve diğer oyunculara veriyor. Keçiyi kaleye ulaştırana kadar bu süreç devam ediyor. Bu sporda oyuncular yıllar boyu ciddi bir şekilde çalışıyor. Hatta usta oyuncuların yaşı 40'ın üzerinde.