SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Bahçıvanlık gibi, ne ektiysek onu biçtik’

A Milli Futbol Takımı Kaleci Antrenörü Alper Boğuşlu, "Kendi ligindeki tüm kalecileri ile dünyanın önde gelen takımlarında en az 5 kalecisi Türk olan bir kalecilik ekolünü oluşturmayı hedefliyoruz" dedi. 

Güncellenme: 13:04, 01/08/2015
‘Bahçıvanlık gibi, ne ektiysek onu biçtik’

Onur Kıvrak, Tolga Zengin gibi kalecilerin parlamasında önemli rol oynayan ve tüm dikkatleri üzerine toplayan A Milli Futbol Takımı Kaleci Antrenörü Alper Boğuşlu, Türkiye Futbol Federasyonu’nun “TamSaha Dergisi”ne değerlendirmelerde bulundu.

Boğuşlu, Trabzonspor’da Tolga Zengin ve Onur Kıvrak’ın Türk futboluna kazandırılma sürecini anlatarak, onlara inandığını ve aynı dili konuşup birbirlerini desteklediklerini ifade etti.

“KÖKÜNDEN KAVRADIK”

Başarılı olma yolunda istekli, özverili sabırlı, konsantre bir şekilde çalıştıklarını belirten Boğuşlu, “Bahçıvanlık gibi, ne ektiysek onu biçtik. Hepimizin uyması gereken ilkelerimize sımsıkı bağlanıp, işin ucundan tutmak yerine kökünden kavradık. Sonucunda aynı takımın iki kalecisi aynı anda Milli Takım’a birlikte gitti. Onur çıkışını, İngiltere’de Liverpool’a karşı iyi oyun ve penaltı kurtarışıyla süsledi. Avrupa’da en değerli kalecilerin arasına girdi. Tolga, kalan 9 maçta sadece 3 gol yedi. O da roket gibi çıktı. Sonra da Beşiktaş gibi yaklaşık 110 yıllık camianın takımının kalesine geçti ve 3-4 ay sonra da kaptan oldu” dedi.

laksdla

Boğuşlu, Fatih Terim’in talimatıyla milli takımların kaleci departmanı başına getirildiğini dile getirerek, “Hocamızın kanatları altında, onun verdiği göreve layık olabilmek için mesleğimizi en iyi şekilde gerçekleştirmeye uğraşıyoruz. Türk kalecilik ekolünü oluşturmak için girdiğimiz yolu, departman hocalarımla kulüplerde görev yapan kaleci hocalarımızla yürüyerek oluşturuyoruz. Kendi ligindeki tüm kalecileri Türk olan ve dünyanın önde gelen takımlarında en az 5 kalecisi Türk olan bir kalecilik ekolünü oluşturmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“AVRUPA’DA BAŞARIYLA GÖREV YAPABİLECEK DURUMDAYIZ”

Türk kaleciliğini İtalya, İspanya, Almanya gibi ülkelerle kıyaslayan Boğuşlu, Türkiye’nin genel olarak geride olduğunu ancak kendi içinde eskiye oranla iyi olduğuna dikkati çekti. Türkiye’de kaleci sayısında artış gözlendiğini ifade eden Boğuşlu, şunları kaydetti:

“Uzun yıllar tek kalecimiz varken, bir yıl öncesinde Volkan Demirel, Onur Kıvrak, Tolga Zengin oldu. Onlardan bir yıl sonraki üçlümüz Volkan Babacan, Ali Şaşal Vural, Mert Akyüz oldu. Şu anda bana göre Avrupa’da başarıyla görev yapabilecek bir kaç kaleciye sahibiz. Önümüzdeki sezon itibariyle bunu sahalarda kanıtlayacağız. Bana göre ideal kaleci, futsal kalecisi gibi artı yan topları iyi olan kısaca Alman Manuel Neuer gibi bir kalecidir. Fizik olarak uçuk kaçık uçlarda olmayanlar hariç sınıflandırma yanlışlığı yaparak genç kaleci adaylarımızın ve dolayısıyla Türk kaleciliğimizin geleceğini riske atmayalım. Kaleciliğin bir de felsefi yönü var ve bana göre en önemli yön de ruhu. Fizik performansı beden ise kalecilik felsefesi de ruhudur, ruh yoksa beden yaşamaz.asd

Yayınlanma Tarihi:13:03,