SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Pınar Karşıyaka’nın şampiyonluğunda büyük rol oynayan ardından Fenerbahçe Ülker’e imza atan Bobby Dixon’ın şimdiki hedefi A Milli Takımı ile başarı yakalamak. Türk vatandaşlığına geçerek ay-yıldızlı formayı sırtına geçiren Dixon, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun resmi sitesine röportaj verdi.

Ali Muhammed adını alan Dixon’ın sözleri şöyle;

-Türkiye Milli Takımı ile ilk milli takım deneyimini yaşıyorsun. Şimdiye kadar bu yeni tecrübe senin için nasıl gidiyor?

Her şey harika. Her geçen gün takıma daha fazla adapte oluyorum. Takım arkadaşlarımı daha iyi tanıyorum. Takımla beraber daha rahat hareket etmeye başlıyorum. Ve zamanla daha da iyi olacak.

-Milli Takım deneyimi ile kulüp deneyimi arasından senin için nasıl farklar var?

Milli Takımda bir ülkeyi temsil ettiğinizin farkında oluyorsunuz. Kulüp takımımla oynarken benim rakibim olan taraftarlar, şimdi beni destekliyor ve başarılı olmamı istiyor. Daha anlamlı bir görev. Yaptığım işi her zamankinden daha ciddi ele almama sebep oluyor. Çünkü sonuçlarının tüm bir ülkeyi ilgilendirdiğini biliyorum.

-‘Uptown Mamba' senin lakabın ve bir dövmesini de taşıyorsun. Bu lakap nereden çıktı?

Chicago'nun Uptown bölgesinde doğdum ve büyüdüm. Çevremdeki herkes Kobe Bryant'ın en sevdiğim basketbolcu olduğunu bilirdi. Onun lakabı ‘Black Mamba' (Siyah Mamba) ve bir arkadaşım da bana Uptown Mamba demeyi başladı. Çünkü hızlı oynuyordum, çabuk hareket ediyordum ve arka arkaya önümde kimse yokmuş gibi sayı atabiliyordum. Arkadaşım böyle dedi ve herkes bunu benimsedi.

-Seni Kobe Bryant hayranı yapan şey ne?

Oyuna olan yaklaşımı. Hayranı olmasanız bile buna saygı duymak zorundasınız. Her zaman kendisini en uç noktaya zorlayacak şekilde çalışır. Her zaman ciddidir ve mücadeleye açıktır. Geri adım atmaz. Kaybetmeyi sevmez ve kaybetmemek için çok çalışması gerektiğini bilir.

-Türkçe adın Ali Muhammed olacak. Senin ilk tercihin miydi?

Evet, ilk tercihimdi. Muhammed Ali her zaman kahramanlarımdan biri olmuştur. Harika bir boksördü ama bir sporcudan daha fazlasıydı. Her zaman içinden geçeni söylerdi ve inandığı şeylerin arkasında dururdu. Bu, bir insanda en saygı duyduğum şeydir. İnandığın şeyleri savunman…

-Şimdi sırada Avrupa Şampiyonası var. Bu düzeydeki ilk şampiyonandan neler kazanmayı umuyorsun?

Her şeyden önde Türkiye Milli Takımı'nın hedeflediği yere ulaşmasında rol oynamak istiyorum. Bireyse olarak kalbimi ortaya koyacağım, en iyi performansımı her maça taşımaya çalışacağım ve takımın kazanması için elimden geleni yapacağım. Avrupa'nın en iyilerine karşı oynayacağım ve bu rekabet için sabırsızlanıyorum.