SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Alsancak Stadı’nda yapılacak yenileme çalışmaları ile ilgili gelişmelerin gizli yürütülmesini eleştirdi.

Alsancak Stadı ile ilgili gelişmelerin ancak basından takip edilebildiğinin altını çizen TMMOB, yıkılma tehlikesi olduğu öne sürülen tribünlerin ve idari binanın boşaltılma kararının gerekçelerinin kamuoyu ile paylaşılmasını istedi.

TMMOB’a bağlı meslek odalarının, belirsizlik yüzünden gerekli incelemeleri yapamadığı belirtilirken, şu açıklamaya yer verildi:

“İzmir kent bütününde planlarda belirlenmiş olan yüksek kapasiteli spor alanlarının yapımına başlanmazken, kent merkezinde kalmış Alsancak Stadı’nın yıkımının bu şekilde hızlıca gündeme gelmiş ve net gerekçeleri ortaya konmaksızın yalnızca güvenli olmadığı iddia edilerek kapatılmış olması, stadın tekrar stat olarak mı kullanılacağı yoksa arsa olarak sermayeye pay mı edileceği konusunda endişeleri artırmaktadır. Çalışmalarla ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesini ve planlanan projelerin meslek odaları ve tüm kamuoyuyla paylaşılmasını ısrarla hatırlatırız.”